Návštevníci si môžu vo výstavných priestoroch vo Vile dr. Lisku pozrieť podľa kurátorky etnologickej zbierky Vladimíry Pribišovej súčasti ľudových odevov, kompletné ľudové odevy, bytový textil a drobné textilné doplnky domácností i ukážky výšiviek z cirkevného prostredia. Ukážky pochádzajú predovšetkým zo zbierok múzea, viaceré z nich neboli doteraz na verejnosti prezentované. „Najstaršie sú z druhej polovice 19. storočia, sem patrí kútna plachta z roku 1856. Vystavujeme i ukážky odevu z druhej polovice 20. storočia zdobeného výšivkou a rôznymi aplikáciami,“ uviedla Pribišová.
Kurátorka informovala, že v okrese Piešťany sa nosili dva typy ľudového odevu. V meste a severnejších obciach to bol piešťanský typ ľudového odevu, v Kocuriciach a južných obciach okresu trnavský typ ľudového odevu. „Oba typy patria k najbohatšie zdobeným ľudovým odevom na západnom Slovensku, okrem bežného nosenia sa využívali aj pri rôznych slávnostných príležitostiach ako prejav národnej príslušnosti jeho nositeľov,“ uviedla Pribišová.
Tradičnou výšivkou sa zdobili odievačky, obrusy, závesy, ozdobné uteráky a prikrývky na krst, v mužskom odeve košele, kabáty, v ženskom rukávce, živôtiky, zástery, kabátiky, šatky a čepce. Súčasťou zariadenia interiéru, najmä kuchyne, boli textilné dekorácie s obrázkami a textom, s náboženskými motívmi, ale i svetskými motívmi. Vešali sa nad sporák, vodovú lavičku či stôl. V menšej miere je na výstave prezentovaný detský odev, výstavu dopĺňa súbor bábik v ľudovom odeve zo zbierok múzea, a tiež výšivky z kaštieľov na okolí Piešťan - z kaštieľa v Brunovciach a Koplotovciach.
Okrem výšivky na tradičnom odeve je prezentovaná aj výšivka použitá na modernom odeve. „Vo vstupe na výstavu predstavujeme výkresy zo 'Sbierky ľudového vyšívania Piešťany", ktorú spracovali manželia Markoví. Album chceli vydať v roku 1930, avšak sa im to nepodarilo,“ dodala etnologička piešťanského múzea. Výstava je otvorená do 14. apríla.