Informovali o tom predstavitelia týchto strán po ich spoločnom stretnutí. O tom, či sa návrhy zákonov prerokujú v zrýchlenom režime, musia rozhodnúť poslanci hlasovaním.
Podľa nezaradeného poslanca a programového lídra PS-Spolu Miroslava Beblavého chcú dať takto signál, aby mohli občania jasne vidieť, kto spolupracuje s vládnou koalíciou a kto nie. Dodal tiež, že sa rozprával o tomto postupe aj s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom, Beblavý však nepovedal, že sa OĽaNO k nim pridá. Predstavitelia tiež apelujú na Borisa Kollára a jeho hnutie Sme rodina, aby sa takisto nezúčastnili na hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní.
Poslanci za OĽaNO sa podľa predsedu poslaneckého klubu Eduarda Hegera nebudú prezentovať pri prvom hlasovaní, čiže výzvu na skrátené legislatívne konanie nepodporia.
Beblavý zároveň hovoril o črtaní sa reálnej možnosti, že sa nepodarí pri návrhoch schváliť skrátené legislatívne konanie, keďže svoju nepodporu už avizoval aj vládny Most-Híd.
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska v tejto súvislosti dodal, že existuje ešte poistka v prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ktorá môže zákony v prípade ich schválenia vetovať. Ako poistku tiež uviedol Ústavný súd SR.
Rokovanie mimoriadnej schôdze sa malo začať v utorok (18. 2.), ale pre obštrukciu niekoľkých nezaradených poslancov ju dvakrát prerušili do ďalšieho dňa. Vo štvrtok plénum začalo rokovať, a to po vystúpení premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v úvode dňa.
Poslanci majú na mimoriadnej schôdzi prerokovať tri vládne novely zákonov, ktorými sa má zvýšiť prídavok na dieťa, zaviesť 13. dôchodok a zrušiť zákon o diaľničnej známke. Tiež majú prijať uznesenie k Istanbulskému dohovoru. O novelách majú rokovať v skrátenom režime.