Mariánovi Kočnerovi aj Alene Zszuszovej hrozí za vraždu mladého páru doživotná basa. Na súde v Pezinku obaja zvolili taktiku hovoriť čo najmenej.
Najmä vďaka ich komunikácii v Threeme, ktorú už senát prijal ako dôkaz, však so sebou ťahajú do bahna ďalších ľudí. Nový Čas sa pozrel na niektorých adeptov. Komu priťažili a koho môžu v súvislosti s vraždou novinára ešte čakať problémy?
Podpredseda parlamentu bol jedným z vplyvných mužov, s ktorými si vypisovala obvinená Alena Zsuzsová. Tá ho mala v telefóne uloženého pod prezývkou Maznák. O funkciu v parlamente prišiel až po tom, ako vyšla na svetlo sveta jeho komunikácia s už obvineným Kočnerom.
Do Zsuzsovej pasce sa podľa dát z jej mobilu chytil aj predseda parlamentu Andrej Danko. Dokazujú to správy, ktoré sa našli v jej mobile. A nielen tie. Súkromné telefonáty majú pochádzať z roku 2016, keď už Danko pôsobil ako šéf parlamentu. Tvrdí však, že ho to nijako nediskvalifikuje.
Aj šéf strany Sme Rodina bol terčom Zsuzsovej záujmu. Podľa jeho slov mu chcela sprostredkovať predaj pozemkov. Bol prvý, kto priznal, že so Zsuzsovou si písal a dokonca sa stretli. Povedal, že jej poslal 500 až 700 eur.
René Vanek
Bývalý námestník generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára René Vanek skončil vo svojej funkcii minulý rok práve pre správy s Alenou Zsuzsovou. Čižnár ho za to okamžite odvolal z funkcie.
Pred súdom musel vysvetľovať hlavne jednu zo stoviek správ, ktoré si vymenili prostredníctvom Threemy. „Inak pracujem na odje*aní ču*áka.“ písal mu Kočner mesiac pred vraždou Kuciaka, na čo mu Haščák odpísal, že: „Ok. Povieme si, keď budeme spolu.“ Haščák tvrdil, že tým myslel šéfa tímu Gorila Kyselicu, ktorého chceli odstrániť z prípadu prípravy vraždy Sylvie Volzovej.
Kočnerov verný spoločník ho zradil, keď išlo do tuhého a policajtom po jeho zadržaní odovzdal jeho mobily či USB kľúče. Kriminalisti z Europolu z mobilov vydolovali Threemu, ktorá vyplavila špinu. Na súde opísal, ako Kočner nenávidel Kuciaka. „Nemám najmenšiu pochybnosť o tom, že títo dvaja ľudia zosnovali a pripravili vraždu Jána Kuciaka,“ povedal o Kočnerovi a Zsuzsovej.
Bývalá štátna tajomníčka, ktorú Kočner označoval ako „svoju opičku“, prišla o svoje miesto pre komunikáciu s Kočnerom - vymenili si spolu viac ako 6 000 správ. Podnikateľ cez štátnu tajomníčku tiež úkoloval sudkyňu Okresného súdu Maruniakovú v tom, ako má rozhodovať v zmenkovom procese. „Nech robí, čo má, lebo skončí na Kuciaka,“ písal Jankovskej v Threeme.