Informovala o tom agentúra AP. Americkou žiadosťou o vydanie sa začne v pondelok zaoberať londýnsky súd, verdikt sa čaká až o niekoľko mesiacov neskôr. Dnešného pochodu Londýnom sa zúčastnili tiež niektoré známe britskej osobnosti, napríklad
Spojené štáty sa dožadujú vydania 48-ročného Austrálčana Assangea, aby ho mohli súdiť v 18 bodoch obžaloby, vrátane nezákonného zverejnenie tajných dokumentov. Podľa amerických úradov sa Assange zapojil do konšpirácie s cieľom preniknúť do vládnych počítačov a porušil zákony na ochranu proti špionáži. V prípade, že ho americký súd uzná vinným, hrozí mu podľa médií trest väzenia v dĺžke až 175 rokov.
WikiLeaks sa zameriava na zverejňovanie tajných vládnych dokumentov a ďalších citlivých a niekedy aj šokujúcich dát. Ide napríklad o údaje o veľkých firmách alebo o tajných operáciách a zabíjanie civilistov americkou armádou. Hovorca WikiLeaks Kristinn Hrafnsson v sobotu v prejave k demonštrantom uviedol, že stíhanie Assange predstavuje "temnú silu" namierenú proti tým, ktorí chcú spravodlivosť, transparentnosť a pravdu.
Pozornosť sa na server zamerala pred desiatimi rokmi, keď zverejnil tajné video americkej armády zachytávajúce letecký útok v Bagdade z roku 2007, ktorý zabil desiatku ľudí, vrátane dvoch reportérov agentúry Reuters. Odvtedy server Wikileaks zverejnil rad tajných amerických diplomatických depeší a iných dôverných dokumentov.