Vo februári sa zdá, že haldy odpadkov z vody vylovili, lenže to sa nestalo. Megasmetisko z plastov a iného neporiadku zmizlo pod hladinou a časť skončila aj pod ľadom. Veľa špiny skončilo aj na brehoch, kde ju bez zásahu dobrovoľníkov zarastie bujná vegetácia.
Nový Čas zistil, že po hrôzostrašnom stave z jesene na Ružíne nenastalo výrazné zlepšenie. „Zbierame, zbierame, pravidelne robíme brigády, ale odpadu sústavne pribúda,“ prezradil aktivista z Margecian Matej Papcun, ktorý s priateľkou Soňou a ďalšími kamarátmi pravidelne čistí brehy tejto priehrady.Odpad k Margecanom a ďalej po toku prináša tok Hornádu a Hnilca priamo z vyššie položených osád, kde si veľký problém z vyhadzovania všemožného smetia priamo do rieky nerobia veľké starosti. „Opticky sa zdá, že odpad sa stratil, lebo je roztrúsený po celej dĺžke brehov. Upratovanie nastane až na jar, pričom veľká voda a dažde časť smetia postupne doplavia až k priehradnému múru,“ uviedol Igor Petrík, starosta Margecian.
V katastri obce majú smolu, že sa tu smetisko zhromažďuje vo veľkom množstve už dlho. Zhruba pred piatimi rokmi tu každý deň čistila brehy iná skupina dobrovoľníkov a celkom úspešne. „Tento problém sa vyriešiť dá, keby si znečisťovatelia popratali pred vlastnými obydliami a nevyhadzovali smetie do potokov, z ktorých všetko doplaví do iných katastrov,“ dodal Petrík.
Príprava jarného čistenia
Čistenie Ružína od naplavených odpadov Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) zabezpečuje od roku 2015 aj pomocou špeciálnych norných stien. Tie ich približujú k brehu, kde dochádza k čisteniu.„Aj tohto roku sa na jar plánuje zber pri týchto stenách a priehradnom múre. Ročne je to až zhruba 80-tisíc eur, no zákon hovorí jasne, že čistenie má na starosti obec, ktorého katastrálnym územím preteká rieka,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák.