Reformu potrebujú nielen zdravotníctvo a školstvo, ale aj verejné financie. S piatimi expertmi sme zhodnotili, aké najväčšie výzvy stoja pred budúcimi ministrami jednotlivých rezortov.
Zdravotníctvo
Dušan Zachar, odborník na zdravotníctvo, Inštitút pre sociálne a ekonomické reformy
1. Zastabilizovať financovanie zdravotníctva
Verejné zdroje musia byť dopredu predvídateľné, aby sa v priebehu roka neprijímali opatrenia, ktoré budú zvyšovať výdavky v zdravotníctve, ale nebudú kryté príjmami.
2. Boj s nedostatkom zdravotníckeho personálu
Musíme naštartovať reformné kroky.
3. Stratifikácia a oddlžovanie nemocníc
Bude potrebné otvoriť šuflík s analyticky pripravenou reformou siete ústavnej zdravotnej starostlivosti a rozpracovať ju aj politicky a pripraviť na schválenie a následnú implementáciu. Musíme sa pozrieť na hospodárenie štátnych nemocníc, nastaviť nové hospodárske pravidlá, pristúpiť k zmene personálnych nominácií, mala by rozhodovať odbornosť, nie politická nominácia.
Školstvo
Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy
1. Väčší dôraz na kvalitu a atraktívne vzdelávacie prostredie
Slovensko zaostáva v medzinárodných hodnoteniach výsledkov žiakov už aj za svojimi susedmi. Príliš veľa mladých a šikovných ľudí odchádza študovať do zahraničia, lebo nedôverujú našim školám. Štát ani verejnosť nemajú dostatočné informácie o kvalite škôl. Preto je potrebné pravidelne hodnotiť kvalitu škôl, merať a zverejňovať ich pridanú hodnotu na základe národných testovaní, zverejňovať úspešnosť absolventov na trhu práce. Súčasne treba zlepšovať podmienky vzdelávania vrátane vybavenosti škôl či kvality internátneho ubytovania.
2. Dostupnejšie predškolské vzdelávanie
Na Slovensku chodí do materskej školy podľa OECD 68 % trojročných detí, kým napríklad v Estónsku je to 88 %. Škôlku vynechávajú najmä deti z chudobných rodín, ktoré tak hneď v útlom veku strácajú šance na vymanenie sa z chudoby a dobehnutie svojich rovesníkov. Riešením je skoré zaškolenie čo najväčšieho počtu detí, čo si vyžaduje posilniť kapacity materských škôl.
3. Technologický pokrok na školách
Viac sa oceňuje schopnosť pracovať s umelou inteligenciou, dorozumieť sa v cudzom jazyku, predovšetkým v angličtine, či rozvoj sociálnych zručností. V súlade s tým treba zmeniť obsah vzdelávania, aby deti už od skorého veku rozvíjali svoje digitálne zručnosti, jazykovú vybavenosť či schopnosť komunikovať a spolupracovať s inými ľudmi.
Doprava
Ľubomír Palčák, dopravný expert, generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného
1. Dobudovanie diaľnic
Výzvy sú stále tie isté, pretože tie doterajšie sa nám nedarí naplniť tak, ako by sme si všetci, čo tu žijeme na Slovensku, predstavovali. Hlavnou výzvou bude zrýchliť budovanie cestnej infraštruktúry, čiže budovanie diaľnic a hlavne tých kritických úsekov na D1 a D3, ktoré nám tú dlhý čas stoja.
2. Modernizácia tratí v sektore železničnej dopravy
Tam ideme ešte pomalšie ako v cestnej infraštruktúre. Treba jednoznačne zvýšiť tempo v realizácii.
3. Elektronické mýto
Vec, ktorou sa nová vláda bude musieť zaoberať hneď v prvých dňoch, je problém, ktorý mal politický aj odborný rozmer, a to je vyriešenie problému s elektronickým mýtom, keďže sa nám končí zmluva. Bola tu o tom politická debata, boli podané nejaké trestné oznámenia a je potrebné sa jednoznačne rozhodnúť ako ďalej s elektronickým mýtom.
Verejné financie
Robert Chovanculiak, ekonomický analytik, INESS
1. Dlhodobá udržateľnosť
Bude vyžadovať reformu dôchodkového systému, ktorý stojí po posledných populistických zmenách na hlinených nohách. Najväčšou výzvou budú úpravy v ústavnom strope na vek odchodu do dôchodku, ktorý je časovanou bombou vo verejných financiách.
2. Krátkodobá udržateľnosť
Najväčšou výzvou bude tohtoročný deficit. Ten je naplánovaný na pár stoviek miliónov eur, ale reálne môžeme očakávať deficit vo výške takmer dvoch miliárd eur.
3. Sociálne balíčky
Ak budúca vláda nebude ochotná rušiť sociálne balíčky, bude musieť nájsť spôsoby, ako ušetriť. Našťastie je priestoru na šetrenie pomerne dosť, keďže posledná vláda nerealizovala žiadne škrty a verejné výdavky len nafukovala.
Životné prostredie
Katarína Juríková, hovorkyňa Greenpeace Slovensko
1. Klimatická kríza
Budúca vláda bude musieť prijať víziu ochrany obyvateľstva pred klimatickou zmenou a pripraviť aj uskutočniteľný plán, ako dosiahnuť dostatočné zníženie emisií skleníkových plynov. Také opatrenia bude musieť spraviť tak, aby čo najmenej zasiahli sociálne a ekonomicky ohrozené skupiny obyvateľstva. V tom nám môže výrazne pomôcť aj Európska únia, ktorá bude klásť dôraz na riešenia klimatickej krízy a podporí opatrenia, ktoré budú smerovať k nízkouhlíkovej ekonomike.
2. Podpora ekologického poľnohospodárstva
Okrem ekologického poľnohospodárstva treba myslieť aj na ochranu lesov či na opatrenia na ochranu vôd.
3. Znižovanie emisií
Máme šancu rozbehnúť zmeny, ktoré môžu prispieť nielen k znižovaniu emisií, ale aj k zlepšeniu kvality života ľudí či nový rozvoj pre regióny.