Túto možnosť má takmer 4,5 milióma ľudí, z toho 213-tisíc z nich pôjde k urnám vôbec po prvý raz. Nielen pre nich prináša Nový Čas manuál, ako správne odvoliť.
Po príchode do volebnej miestnosti sa musíte komisii preukázať platným občianskym preukazom (OP), v tomto prípade nie je možné použiť pas. Ak sa vám v deň volieb stane, že ste občiansky stratili, alebo vám ho ukradnú, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová odporúča jediné. „Ak stratíte OP, choďte na nabližšiu policajnú stanicu, kde vám vydajú náhradný doklad, s ktorým možete odvoliť,“ vysvetlila.
Ďalšou možnosťou je použiť hlasovací preukaz, ktorý by ste si však museli vybaviť v predstihu. Ten vám umožňuje voliť kdekoľvek na Slovensku. Komisia vám vydá hlasovacie lístky a obálku s úradnou pečiatkou. Prevzatie dokumentov potvrdíte svojím podpisom. Následne sa odoberiete za plentu, kde si vyberiete jeden lístok s vašou preferovanou politickou stranou. Tento lístok buď ponecháte čistý, alebo môžete zakrúžkovať najviac 4 kandidátov, ktorým tým dáte preferenčný hlas.
Kedy môžu byť za plentou dvajaVolič, ktorý nemôže sám upraviť lístok z dôvodu postihnutia alebo preto, že nevie čítať alebo písať, si môže za plentu vziať druhú osobu, ktorá mu pomôže. Nesmie o to požiadať nikoho z volebnej komisie. Rovnako je zakázané, aby za plentou krúžkovali spolu napríklad rodinní príslušníci. Ak vám zdravotné dôvody neumožňujú prísť do volebnej miestnosti osobne, môžete obec či komisiu požiadať, aby ste svoj hlas mohli hodiť do prenosnej urny. Ak sa pomýlite, na požiadanie vám okrsková volebná komisia vydá nové hlasovacie lístky. Tie nesprávne sa následne vhadzujú do rovnakej schránky, do ktorej idú aj nepoužité hlasovacie lístky.
Prvé priebežné výsledky volieb budú zverejnené postupne po uzavretí volebných miestností, teda po 22.00 hod. Podľa predsedu Štatistického úradu Alexandra Balleka budú aktualizované približne každých desať minút. „Dáta budú zverejňované na stránke ihneď po doručení, spracovaní a potvrdení okrskových zápisníc vo volebnom informačnom systéme,“ skonštatoval s tým, že budú obsahovať výsledky na úrovni SR, krajov, okresov a sumáre preferenčných hlasov na úrovni SR. Priebežné výsledky budú zverej- nené na webstránke www.volbysr.sk.
Telefonická linka
Ministerstvo vnútra v pondelok 24. februára 2020 sprístupnilo informačnú linku k voľbám do Národnej rady SR na telefónnych číslach 02/5094 2317, 02/ 5094 2312 v čase od 7.30 hod. do 15.30 hod. počas celého týždňa môžete odborným pracovníkom ministerstva vnútra klásť otázky týkajúce sa volieb. V deň volieb v sobotu 29. februára 2020 bude infolinka fungovať počas celého dňa, až do uzavretia volebných miestností. Telefónne čísla linky sú určené pre verejnosť.
Posledná možnosť vybaviť si voličský preukaz
Ak nebudete v deň konania volieb v mieste svojho bydliska, máte dnes poslednú možnosť vybaviť si voličský preukaz, s ktorým môžete odvoliť kdekoľvek na Slovensku. Požiadať oň musíte už len osobne na svojom mestskom či obecnom úrade, kde vám ho vydajú na počkanie a vyškrtnú vás zo zoznamu voličov. Dajte si pozor na úradné hodiny, v piatok bývajú zvyčajne kratšie.
Volič je povinný odložiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Ak tak neurobí, dopustí sa priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur. V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti, volič nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.