Ide o ženu, ktorá sa tento týždeň vrátila zo severotalianskeho mesta Verona. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojšiu vládu. Krátko nato o prvom infikovanom informovalo novozélandské ministerstvo zdravotníctva a následne prvý výskyt oznámilo aj Bielorusko. Na písala agentúra Reuters.
Litovská vláda vo vyhlásení uviedla, že infikovaná žena, ktorá sa do krajiny vrátila v pondelok, sa nachádza v izolácii v nemocnici v meste Šiauliai v strednej časti tohto pobaltského štátu. Odkedy nakazená žena prišla späť do vlasti, je na pozorovaní a vykazuje len mierne príznaky ochorenia - momentálne nemá ani zvýšenú teplotu, dodala vláda.
Novozélandské ministerstvo zdravotníctva informovalo, že sa choroba potvrdila u zhruba 60-ročného človeka, ktorý sa nedávno vrátil z Iránu. O prvom prípade nákazy informovalo tiež Bielorusko. Testy podstúpilo 27 ľudí a choroba sa potvrdila u jedného z nich, študenta z Iránu.
Po Číne a Južnej Kórei je krajinou s najväčším výskytom osôb nakazených koronavírusom Taliansko (655), pričom 17 ľudí tam vírusu podľahlo. V Európskej únii prípady nákazy potvrdili okrem iného vo Francúzku, Nemecku, Rakúsku, Španielsku, Chorvátsku, Belgicku, Švédsku, Fínsku, Británii a Grécku.
Aj v Nigérii zaznamenali v piatok prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Vírus sa tak po prvý raz objavil aj v subsaharskej Afrike. Informoval o tom tamojší minister zdravotníctva Osagie Ehanire, píše agentúra AFP.
"Ide o talianskeho občana, ktorý pracuje v Nigérii a 25. februára sa vrátil z Milána do Lagosu, povedal minister. "Pacient je klinicky stabilizovaný, nemá žiadne vážne symptómy a nachádza sa v nemocnici zameranej na infekčné choroby v (štvrti) Yaba v (hlavnom meste) Lagos," dodal.
Spomedzi afrických krajín sa nákaza novým typom koronavírusu predtým objavila len v Egypte a Alžírsku. Infikovanou osoba v Alžírsku je takisto ako v Nigérii Talian; ktorý do krajiny pricestoval 17. februára. V Egypte bola nákaza potvrdená u cudzinca, u ktorého sa nijaké symptómy ochorenia neprejavovali.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tento týždeň varovala, že systém zdravotníctva v Afrike nie je dostatočne vybavený na to, aby vedel vhodne zareagovať na boj s vírusom, ak sa na kontinente začne šíriť. V Afrike, kde žije asi milión Číňanov, je kritický nedostatok vybavenia a sú tam aj nedostatočné prostriedky na analýzu.