Podľa zákona je však samospráva povinná zabezpečiť výkon tejto služby. Primátor Jaroslav Polaček na jeseň sľuboval výstavbu mestskej karanténnej stanice, lenže projekt nakoniec pred pár dňami sám zrušil.
Jediná firma v regióne, ktorá poskytuje karanténnu službu, spoluprácu s mestom končí. Konateľ firmy Miloslav Hudák sa vyjadril, že zmluvu na ďalšie obdobie nepodpísal. „Mestu som poslal oficiálne stanovisko včas, že nemáme záujem o ďalšiu spoluprácu. Zmluvu sme mali podpísanú na 4 mesiace, čo si určilo mesto. Jej platnosť sa končí 29. februára,“ uviedol Hudák. Ako chcú Košice ďalej túto dôležitú službu pre obyvateľov zabezpečovať, netuší.
Zdôraznil, že zvieratá z ulice do útulku ísť rovno nemôžu. „Túlavé zviera na ulici, ak nie je začipované, má status neznámeho zdravotného stavu a nemôže ísť do útulku. Musí ísť do karanténnej stanice,“ vysvetlil Hudák. Pri Košiciach funguje len jeden útulok. Ten je neďaleko obce Haniska a prevádzkuje ho občianske združenie Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov.
„Ak psíky zostanú na ulici, predstavuje to riziko. Sama som neraz mala haváriu pre vybiehajúce túlavé psíky. Ohrozujú tým život vodičov a môžu roznášať nákazy,“ povedala šéfka útulku Romana Šerfelová. Pôvodný plán samosprávy bol, že z vlastných zdrojov opraví budovu v areáli stanice Mestskej polície Juh a zriadi v nej dočasný útulok s 20 kotercami.Vypracovanie projektu i vybudovanie prípojky na vodu spolu s ďalšími správnymi poplatkami vyšlo mesto približne na 60 000 eur.
Lenže primátor Jaroslav Polaček na februárovom mestskom zastupiteľstve oznámil, že projekt nakoniec nebude. Odôvodnil to aj vyjadrením kontrolóra s tým, že projekt sa začal predražovať. Teraz riešia, kto bude od marca zabezpečovať odchyt a karanténu túlavých psov. „Prebiehajú rokovania o tom, ako bude zabezpečený odchyt túlavých zvierat,“ uviedli z magistrátu.