Lenže ešte predtým než komisári stihli vyhodnotiť vysokú kvalitu slovenského prírodného produktu, takmer všetky včely včelára Maroša Bujňáka (44) z Brezovice uhynuli. Boli teda ocenené in memoriam.
Východniar sa venuje včeláreniu od svojich ôsmich rokov, ale ešte nikdy sa mu nič podobné nestalo. „Ešte v lete sme mali 540 včelstiev, čiže úľov. V každom z nich bolo približne 50-tisíc včiel. V septembri sme ich zazimovali a v októbri sme ich prišli skontrolovať. Vtedy sme s hrôzou zistili, že ich zostalo iba 110. Po zime máme 97 včelstiev,“ prezradil dlhoročný včelár, ktorý ako jeden z mála na Slovensku má právo označovať svoj med ako bio.
Odleteli umrieť
Spočiatku na úhyn nemal žiadne vysvetlenie. „Nikto nám nedokázal povedať, čo sa stalo. Až v ústave v Dolnom Kubíne zistili, že išlo o vírus akútnej paralýzy. Keď sa to vyskytne, za päť dní je po včelách,“ smutno skonštatoval M. Bujňák, ktorý pre zákerný vírus prišiel o asi 20 miliónov včiel. Tie doslova zmizli. „Keď sa u nich objaví známka nejakej choroby, prejaví sa ich inštinkt a odletia preč, aby nenakazili ostatné, takže státisíce z nich odleteli a uhynuli inde,“ vysvetlil Brezovičan.
Úspech v Taliansku
Ako k epidémii došlo, si včelár nevie vysvetliť. „Nikto v okolí podobnú chorobu nezaznamenal. Takže buď som mal smolu, alebo to naše včely pochytili od nejakého kočovného včelára,“ myslí si včelár, ktorý ešte pred touto nešťatnou udalosťou poslal svoj med na súťaž do Talianska.
„Okrem mňa sa do súťaže s mojím medom prihlásil aj včelár Jozef Voľanský z Bardejova, ktorý ho balí. Získali sme striebornú a aj zlatú medailu. Ide o súťaž, kde sa vzorky skúmajú anonymne, takže sa výsledky nedali nijako ovplyvniť,“ ozrejmil včelár, ktorý podotkol, že ešte nikdy nedostal žiadnu pomoc od štátu, na rozdiel od iných podnikateľov s prírodnými produktami. A neočakáva ju ani teraz. „Aj preto budem zvažovať, čo ďalej, ale asi mi to nedá a budem sa snažiť včelstvá obnoviť,“ uzavrel odborník.