Ingrid (36):
Energická právnička z Černíka (okr. Nové Zámky), matka dvoch malých dcér, je na svoj dátum narodenia hrdá. „Keď som sa narodila, mamina chcela, aby doktor napísal deň narodenia 1. marca. Ale on to nechcel, že keby bolo niečo pred polnocou, tak ešte by to možno urobil, ale už bolo 11.50 hod., teda pred obedom,“ smeje sa Ingrid. „Keď je priestupný rok, tak je moja oslava väčšia, aj dostanem viac darčekov,“ priznala s úsmevom právnička, ktorej sa veľa ľudí chce dotknúť pre šťastie.
Marta (68):
„To, že som sa narodila 29. 2., vie málokto, sú to najmä najbližší príbuzní. Tým, že som mala narodeniny len raz za štyri roky, boli o to veselšie. Občas mi to však prišlo aj trochu ľúto, že deň môjho narodenia nie je zachytený v kalendári každý rok, ale čo sa dá robiť,“ vraví vitálna dôchodkyňa Marta Útratová (68) z Revúcej.
Ondrej (76):
Ondrej Kadáši (76) sa narodil v Strečne 29. 2. 1943, dva roky pred koncom vojny. Keď mal rok, jeho brata Emila († 12) pri pasení kôz zastrelil nemecký vojak a ďalšieho brata Juraja postrelil. Ondrej už dlhé roky žije v Poprade. „Na strednej som na deň narodenín dostal štvornásobného hobla, ale darčeky štvornásobné neboli. Neskôr som v práci ušetril. Kolegovia robili oslavu každý rok a ja som povedal, že môžem oslavovať len každé štyri roky. V rodine si moje narodeniny pripomenieme každý rok, ale oslava môže byť len 29. februára,“ vysvetlil.
Prečo existuje priestupný rok
Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV
- Deň 29. február je odvodený od otočky Zeme okolo osi, rok od obehu Zeme okolo Slnka. Obeh Zeme okolo Slnka, tzv. tropický rok, netrvá presný počet dní, ale jeho dĺžka je 365 dní, 5 hodín, 48 minút a 45 sekúnd. Je teda približne o štvrť dňa dlhší. Na vyrovnanie tohto rozdielu už starí Egypťania zaviedli priestupný deň, ktorý pridávali k počtu dní každý štvrtý rok.