Síce je možné, že k nám choroba dorazí, ale treba si uvedomiť, že úmrtnosť na tento vírus sa pohybuje len okolo 3 %. Napriek tomu už aj u susedov v Česku začali ľudia v panike vykupovať obchody s potravinami a robiť si zásoby. Má to zmysel?
Ak by nastala krízová situácia, do jej riešenia by sa zapojil aj štát. V súčasnosti je však u nás celková karanténa niektorého mesta prakticky nemožná. Bezpečnostný expert Andor Šándor vysvetľuje, že v prípade krízovej situácie by potraviny pre ľudí nezabezpečoval len štát, ale aj bežné obchody.
„Faktom je, že si to ľudia ťažko dajú vysvetliť a zbytočne podliehajú panike. Krízy, ktoré sa takto vyvolajú, sú horšie ako to, načo reagujú,“ upozorňuje Šándor. Dodáva však, že nejaké zásoby by sme mali mať v domácnosti, aby sme vedeli reagovať na krízovú situáciu, ktorá môže nastať kedykoľvek a nijako nemusí súvisieť so šírením ochorenia.
Čo by ste mali mať doma vždy
Trvanlivosť: neobmedzená
Je dobré počítať aspoň dva litre vody na osobu a deň. Ak myslíte aj na umývanie, bude to aj viac a vhodnejšia bude nesýtená. Rozhodne ju skladujte na tmavom mieste, alebo aspoň zakryte prikrývkou. Vystavenie slnečnému žiareniu by mohlo spôsobiť bujnenie rias aj prípadných baktérií.
Lieky
Trvanlivosť: rôzna
Pri vírusových ochoreniach sa obvykle tíšia sprievodné príznaky, ako sú teplota či bolesť, preto je dobré mať doma bežné voľnopredajné brufenové či paralenové medikamenty. Ak však beriete pravidelne lieky na nejakú inú chorobu, je dobré si ich dať predpísať a aj vybrať z lekárne.
Chlieb a pečivo
Trvanlivosť: v mrazničke až 3 mesiace
Voľne nevydržia dlho. Ak sa ich však nechcete vzdať, môžete ich v uzavretom sáčku zamraziť
Suché výrobky
(múka, cestoviny, obilniny, strukoviny)
Trvanlivosť: neobmedzená
Presypte ich do uzavretých nádob, aby nenavlhli a nedostali sa k nim prípadní škodcovia. Na tmavom, najlepšie chladnom mieste majú takmer neobmedzenú dobu trvanlivosti.
Mäso
Trvanlivosť: v mrazničke až 3 mesiace
Je dobré zamraziť v originálnom vákuovom balení, tak vydrží zhruba 3 mesiace. Mäso sa dá aj sušiť a takto upravené má pri správnom skladovaní trvanlivosť takmer neobmedzenú.
Vajcia
Trvanlivosť: 3 týždne
Obvykle vydržia v chladničke asi tri týždne.
Ovocie a zelenina
Trvanlivosť: pol roka
Väčšinu domáceho ovocia a zeleniny, ako sú zemiaky, cibuľa, cesnak, jablká či mrkva, najlepšie uskladníte na tmavom, suchom a chladnom mieste, asi 2 až 6 ˚C. Môžu tak vydržať aj pol roka.
Potraviny nevhodné
na dlhodobé zásoby
Tie, ktoré majú uvedený dátum spotreby. Po jeho uplynutí sa odporúča potravinu nekonzumovať. To bývajú mliečne výrobky, syry, mäsové výrobky
Potraviny vhodné
na dlhodobé zásoby
Majú uvedený dátum minimálnej trvanlivosti. Po jeho uplynutí stačí skontrolovať vlastnosti výrobku. Vzhľad, vôňu, konzistenciu, prípadné plesne či povlaky. V prípade, že nevidíte žiadnu zmenu, potravinu môžete konzumovať.
Je dobré mať rezervu
- Pre prípad akejkoľvek krízy je do- bré mať rozumnú dávku konzervovaných potravín, rozumnú dávku pitnej balenej vody, ktorú pravidelne obmieňate a, samozrejme, rozumnú dávku liekov. Môže sa totiž stať, že dôjde k rozsiahlemu výpadku elektrickej energie či inej udalosti, ktorá by ochromila veľkú časť krajiny či veľké mestá.
Koľko jedla potrebujete na 10 dní
Podľa vyjadrenia nemeckého Spolkového úradu pre ochranu obyvateľstva, by mali zásoby obsahovať:
4,9 kg/os obilných produktov, zemiakov či ryže (19,6 kg/4 osoby)
5,6 kg/os zeleniny a strukovín (22,4 kg/4 osoby)
3,7 kg/os mliečnych produktov (14,8 kg/4 osoby)
3,6 kg/os ovocia a orechov (14,4 kg/4 osoby)
2,1 kg/os mäsa alebo vajíčok (8,4 kg/4 osoby)
0,5 kg/os tuku a olejov (2,0 kg/4 osoby)