O zložení parlamentu mohlo rozhodnúť 4 445 000 voličov. V tohtoročných parlamentných voľbách kandidovalo celkovo 24 politických subjektov.
Voliči volili 5 998 volebných okrskoch. Hlasovať o budúcom zložení parlamentu mohli aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí a tí občania SR, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo vyše 55-tisíc Slovákov. 100% hlasov bolo zrátaných v nedeľu krátko po 10. hodine.
Online prenos sa končí, ďakujeme za pozornosť. Viac informácií o parlamentných voľbách nájdete v našom spravodajstve na www.cas.sk.
Do parlamentu by sa mali dostať viaceré rodinné dvojice. Ktoré sú to si prečítate v tomto článku.
Šéf Sme rodina Boris Kollár uviedol, že nechce byť ministrom a rovnako povedal, že nikdy jeho strana nepovedala, že má záujem o post šéfa parlamentu. Povedal tri podmienky pre vstup strany do budúcej vlády. Prvou je, že sa nebudú otvárať kultúrno-etické otázky. Druhou je, že sa nebudú rušiť sociálne opatrenia a tretím je zrušenie doplatkov za lieky pre matky s deťmi, dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých.
Voliči najviac krúžkovali mužských kandidátov. V prvej dvadsiatke najúspešnejších politikov sú len štyri ženy. Najvyššie z nich je šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorú krúžkovalo viac ako 144-tisíc ľudí. Na druhom mieste je líderka volebnej kandidátky víťazného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Mária Šofranko (95 683). Hneď za ňou je Veronika Remišová zo strany Za ľudí, ktorá získala viac ako 81-tisíc preferenčných hlasov. Poslednou ženou v prvej dvadsiatke je súčasná europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá dostala takmer 65-tisíc hlasov.
Až 11,32-percentnú účasť zaznamenali v sobotňajších parlamentných voľbách v slovenských väzniciach, čo je takmer 2,5-násobne vyššia účasť ako vo voľbách v roku 2016.
V 18 slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a v ústavoch na výkon väzby aj vo väzenskej nemocnici v Trenčíne sa v deň konania volieb nachádzalo celkom 1631 obvinených a 9050 odsúdených. Z nich malo právo voliť 1535 obvinených a 8896 odsúdených, spolu teda 10 431 osôb. TASR o tom informovala riaditeľka odboru komunikácie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Katarína Nováková.
"Ohromné" i "ohromujúce" víťazstvo opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), napísali v nedeľu v správach o parlamentných voľbách na Slovensku viaceré zahraničné médiá. Reakcie si môžete prečítať tu.
Parlament sa v novom zložení zíde podľa Ústavy SR najneskôr do 30 dní. Ustanovujúcu schôdzu novej Národnej rady (NR) SR zvolá prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ak by tak neurobila, noví poslanci sa zídu automaticky na 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb. Ustanovujúcu schôdzu má riadiť doterajší predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Do jeho rúk noví poslanci slávnostne zložia sľub.
Víťaz parlamentných volieb Igor Matovič má pre hnutie OĽaNO záujem o ministerstvo vnútra.
Účasť vo voľbách bola 65,80 %, hlasovali 2 916 840 ľudí.
Igor Matovič pre reláciu Na hrane na televízii Joj potvrdil, že už v nedeľu chce začať rokovať o vytvorení koalície so stranami SaS, Za ľudí a Sme rodina. Viac čítajte TU.
Do Národnej rady SR sa okrem PS/Spolu nedostali ani KDH so ziskom 4,65 percenta, Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktorú volilo 3,90 percenta voličov, SNS, ktorá získala 3,16 percenta a Dobrá voľba so ziskom 3,06 percenta hlasov. Pod tromi percentami získaných hlasov ostali Vlasť (2,93) a Most-Híd s výsledkom 2,05 percenta hlasov.
Do parlamentu sa prebojovali strany OĽaNO, Smer-SD, Sme rodina, ĽSNS, SaS a Za ľudí.
Je zrátaných 100% hlasov! Tu sú definitívne výsledky:
V deň konania volieb sa vo väzenských ústavoch nachádzalo celkom 1 631 obvinených a 9 050 odsúdených osôb, z ktorých právo voliť malo 1 535 obvinených a 8 896 odsúdených. Volebné právo využilo 192 obvinených a 989 odsúdených, čo z celkového počtu 10 431 oprávnených voličov predstavuje volebnú účasť 11,32 %.
,,Najvyššia volebná účasť bola v ústave Dubnica nad Váhom - 16,26 % a najnižšia v ústave Nitra - Chrenová a v ústave Levoča, a to zhodne 1,82 %," informovala agentúru SITA riaditeľka odboru podpory centrálneho riadenia a komunikácie Zboru väzenskej a justičnej stráže Katarína Nováková.
Líder strany Vlasť Harabin môže na peniaze od štátu zabudnúť, jeho strana mala príliš nízky výsledok. Okrem toho musí vysvetľovať obrovské príspevky od záhadných darcov. Čitajte viac TU.
Je sčítaných 99,96% hlasov. Strane PS/Spolu sa stále nedarí dosiahnuť potrebný 7-percentný výsledok, aby sa prebojovala do parlamentu.
Na naše parlamentné voľby už reaguje aj zahraničie. Britská BBC konštatuje, že vedenia na Slovensku sa ujalo protikorupčné hnutie. Agentúra AP zhodnitila, že víťazstvo v parlamentných voľbách získala stredopravá populistická opozícia, čím ukončila dlhoročnú vládu dominantnej, no škandálmi poznačenej ľavicovej strany. Celý článok čítajte TU.
Ktorých 10 kandidátov Slováci najviac krúžkovali? Pellegrini predbehol Fica, viac čítajte TU.
Po sčítaní 99,88% hlasov stúpol výsledok PS/Spolu na 6,96%. Chýbajú im teda 0,4%, aby získali vstupenku do parlamentu.
Na 100% sčítaných hlasov a teda definitívne výsledky volieb stále čakame. V napätí sú najmä priaznivci strany PS/Spolu. Po sčítaní 99,83% hlasov získali od voličov 6,95% hlasov. Na vstup do parlamentu však ako koalícia strán potrebujú 7%. Stále nie sú úplne zrátané okresy Bratislava III (Rača), Bratislava V (Petržalka), Senec, Trenčín, Komárno a Košice-okolie.
Čaká sa na sčítanie posledného pol percenta hlasov. Po sčítaní 99,51% sú výsledky na prvých miestach: OĽaNO 25,1%, Smer-SD 18,31%, Sme rodina 8,24%.
Priebežné výsledky po sčítaní viac ako 99 % hlasov: Prvé OĽaNO pokorilo hranicu 25 %, druhý Smer má 18,33 % a tretia strana Smer rodina 8,25 %.
Priebežné výsledky po sčítaní takmer 99 % hlasov: OĽaNO neohrozene na prvom mieste s takmer 25 %, druhý Smer má 18,34 %. Sme rodina na treťom mieste (8,25 %).
Iveta Radičová hodnotí výsledky parlamentných volieb. Čo podľa nej pochovalo PS/Spolu a vďaka čomu vyhral Matovič? Čítajte TU.
Priebežné výsledky po sčítaní vyše 98 % hlasov: OĽaNO neohrozene na prvom mieste s takmer 25 %, druhý Smer má 18,38 %. Sme rodina na treťom mieste (8,26 %).
Veľavravné gesto ministra hospodárstva Petra Žigu pri odchode z volebnej centrály Smeru.
Priebežné výsledky po sčítaní vyše 97 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s takmer 25 %, druhý Smer má 18,46 %. Sme rodina na treťom mieste (8,28 %).
Sulíka predbežné výsledky prekvapili. Celé vyjadrenie šéfa SaS, si prečítajte TU.
Priebežné výsledky po sčítaní vyše 95 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s takmer 25 %, druhý Smer má 18,51 %. Sme rodina na treťom mieste (8,28 %).
Víťaz parlamentných volieb 2020 Igor Matovič jasne odpovedal, či bude spolupracovať so Smerom. Jeho reakciu nájdete TU.
Priebežné výsledky po sčítaní takmer 94 %: OĽaNO si drží prvé miesto s takmer 25 %, druhý Smer má 18,56 %. Sme rodina na treťom mieste zvyšuje náskok (8,32 %) pred ĽSNS (8,15 %)
František Mikloško si nebral servítku pred ústa, schytal to víťaz volieb Igor Matovič! Čítajte jeho ostré slová TU:
Aktuálne z centrály OĽaNO:
Boris Kollár vysvetlil, prečo nešiel za Matovičom do Trnavy. Čítajte TU.
Volebná noc v centrále koalície strán Progresívne Slovensko/Spolu - občianska demokracia (PS/Spolu) je na konci. Priestory v Starej tržnici totiž majú prenajaté len do 4:00. Obaja lídri koalície Michal Truban (PS) a Miroslav Beblavý (Spolu) sa poďakovali všetkým za podporu a vyzvali, že je potrebné počkať na konečné výsledky. Situácia sa však pre koalíciu nevyvíja dobre, pretože po 85,3 percenta sčítaných volebných okrskov sa pohybujú na úrovni 6,3 percenta. Na vstup do parlamentu pritom musia prekročiť sedem percent.
„Uvidíme, ako to dopadne. Nech to dopadne akokoľvek, nekončíme,“ vyhlásil Truban. Beblavý doplnil, že ešte treba počkať, kým sa to celé sčíta a podľa toho sa v koalícii zariadia. „Som hrdý na spoluprácu s každým z vás, ktorého som stretol,“ dodal mierne rezignovane Beblavý.
Priebežné výsledky po sčítaní takmer 90 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s takmer 25 %, druhý Smer má 18,62 %. Sme rodina na treťom mieste zvyšuje náskok (8,32 %) pred ĽSNS (8,18 %)
Šanca, že sa koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) dostane do Národnej rady SR tu stále je, aj keď už len skôr teoretická. Myslí si to politológ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriel Eštok. Koalíciu PS/Spolu by podľa doterajších výsledkov volilo 6,2 percenta respondentov. Na vstup do parlamentu pritom musia získať ako koalícia minimálne sedem percent. Spočítaných je 82,7 percenta volebných okrskov.
„Stále čakáme na najväčšie okrsky, kde je najviac voličov, a v ktorých by mohli získať výraznejšiu podporu. Ešte môžu prekročiť brány parlamentu, ale skôr si myslím, že sa im to tesne nepodarí. Vylúčiť sa to však nedá,“ povedal Eštok.
Vyjadrenie koalície PS/Spolu, ktorá je zatiaľ mimo parlamentu:
Po sčítaní viac ako 85 % okrskov by malo hnutie OĽaNO v parlamente 53 kresiel. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR a prepočtov agentúry SITA, stranu Smer-SD by v zákonodarnom zbore zastupovalo 39 poslancov a tretí najsilnejší subjekt, stranu Sme rodina, 18. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko so 17 poslancami, ako aj SaS s 12 a strana Za ľudí s 11 zástupcami.
Hlina pripustil rezignáciu! Viac TU:
Priebežné výsledky po sčítaní vyše 85 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s takmer 25 %, druhý Smer má 18,63 %. Sme rodina na treťom mieste tesne (8,33 %) pred ĽSNS (8,22 %)
Aktuálne z centrály Za ľudí:
Kandidáti strany Dobrá voľba sú sklamaní z predbežných výsledkov sobotných parlamentných volieb. Prežije to strana? Odpovedá líder Tomáš Drucker.
Priebežné výsledky po sčítaní takmer 80 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s 24,84 %, druhý Smer klesol pod 19 %. Sme rodina na treťom mieste tesne (8,37 %) pred ĽSNS (8,32 %).
Kandidátom s najvyšším počtom preferenčných hlasov je po spočítaní 74 percent okrskov Igor Matovič (OĽaNO) s 316 179. Za ním nasledujú Peter Pellegrini a Robert Fico (obaja Smer-SD) s 278 984, resp. 162 490 "krúžkami".
Prvú pätku tvoria ešte Marian Kotleba so 116 834 a Boris Kollár so 113 315 preferenčnými hlasmi.
Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Volebná účasť predstavuje zatiaľ 64,71 percenta.
Jana Cigániková z SaS už zhodila lodičky.
V centrále OĽaNO to žije aj po 3. hodine. Takto si Jožo Pročko robil selfie s Matovičovcami.
Priebežné výsledky po sčítaní 74 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s 24,73 %, druhý Smer má presne 19 %. Sme rodina (8,44 %) prvýkrát strieda na treťom mieste ĽSNS (8,42 %).
Béla Bugár v Moste-Híd končí! Viac TU.
Priebežné výsledky po sčítaní takmer 70 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s 24,58 %, druhý Smer tesne nad 19 %. Tretie ĽSNS s 8,46 % tesne pred Sme rodina (8,45 %)
Pellegrini gratuluje Matovičovi. Viac TU.
Priebežné výsledky po sčítaní vyše 65 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s 24,41 %, Smer stále pod 20 %. Tretie ĽSNS s 8,51 % tesne pred Sme rodina (8,46 %).
Priebežné výsledky volieb po sčítaní viac ako 61 % hlasov: OĽaNO si drží prvé miesto s 24,32 %, Smer stále pod 20 %. Tretie ĽSNS s 8,56 % tesne pred Sme rodina (8,49 %).
Prezidentka Čaputová telefonovala s Igorom Matovičom. Na čom sa dohodli, čítajte TU.
Jarjabek zo Smeru sa rozohnil. Jeho vyjadrenie k priebežným výsledkom nájdete TU.
Priebežné výsledky po sčítaní takmer 52 % hlasov: OĽaNO stúpa na 24,24 %, Smer klesol pod 20 %. ĽSNS s 8,58 % sa so Sme rodina (8,53 %) bije o tretie miesto.
Hnutie Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) získa zrejme v parlamentných voľbách obrovský mandát a bude od neho závisieť, ako bude vyzerať budúca vláda. Vyhlásil to volebný líder koalície PS-Spolu Michal Truban. Viac TU.
Nový líder v preferenčných hlasoch
Najviac preferenčných hlasov po sčítaní viac ako 43 % volebných okrskov už má Igor Matovič z hnutia OĽaNO. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR, Igor Matovič zatiaľ získal vyše 141 tisíc preferenčných hlasov. Na druhé miesto klesol súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý doteraz získal viac ako 136 tisíc prednostných hlasov. Prvú trojku uzatvára predseda Smeru-SD Robert Fico s vyše 78 tisíc hlasmi. Do prvej päťky sa ešte dostal Marian Kotleba zo strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (56 tisíc hlasov) a Boris Kollár z hnutia Sme rodina (53 tisíc hlasov).
V centrále Kollárovej strany Sme rodina je zábava v plnom prúde.
Priebežné výsledky volieb po sčítaní vyše 43 % hlasov: OĽaNO stúpa na 24,06 %, Smer klesol na 20,04 %. Na tretie ĽSNS s 8,71 % sa doťahuje Sme rodina (8,62 %).
Aj v centrále SaS sledovali vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho. Pre zopakovanie - jeho vyhlásenie si môžete prečítať TU.
Podpredseda SNS Anton Hrnko si myslí, že SNS sa napokon do Národnej rady (NR) SR dostane. O tom, či predseda SNS Andrej Danko v prípade neúspechu skončí vo funkcii šéfa strany, sa podľa Hrnkových slov musí rozhodnúť on sám.
Viac TU.
Priebežné výsledky volieb po sčítaní vyše 33 % hlasov: OĽaNO vedie s 23,71 %, Smer v tesnom závese s 20,60 %. Tretie ĽSNS padá pod 9 %.
Najviac preferenčných hlasov po sčítaní zhruba pätiny volebných okrskov má Peter Pellegrini zo strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD). Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR, súčasný premiér získal viac ako 51 tisíc prednostných hlasov. Na druhom mieste je zatiaľ líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič s necelými 48 tisíc hlasmi. Prvú trojku uzatvára predseda Smeru-SD Robert Fico s takmer 29 tisíc hlasmi. Do prvej päťky sa ešte dostal Marian Kotleba zo strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (21 tisíc hlasov) a Richard Raši zo Smeru-SD (20 tisíc hlasov).
Zahraničné médiá po zverejnení exit pollov zo sobotných parlamentných volieb zdôrazňujú, že Slovensko čaká po víťazstve „protikorupčného hnutia" Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zmena. Konkrétne vyjadrenia renomovaných zahraničných agentúr čítajte TU.
Víťazom parlamentných volieb po spočítaní viac ako pätiny okrskov by malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 23,41 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD s 21,32 percenta a ĽSNS s 9,30 percenta.
Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 21,75 % zápisníc.
Do parlamentu by sa podľa týchto priebežných výsledkov dostali ešte Sme rodina s výsledkom 8,94 percenta a KDH s 5,22 percenta. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,07 percenta.
Šéf KDH tuší, čo zafungovalo u Matoviča. Prečo podľa neho ľudia volili OĽaNO, sa dočítate TU.
Aktuálne z centrály SaS
Priebežné výsledky po sčítaní vyše 18 % hlasov: OĽaNO vedie s 22,90 %, Smer v tesnom závese s 21,49 %. Tretie ĽSNS má 9,52 %.
Premiér Peter Pellegrini reaguje na priebežné výsledky Smeru vo voľbách radikálnym rozhodnutím! Viac TU.
Priebežné výsledky volieb 25 minút po polnoci: OĽaNO s 22,69 %, Smer v tesnom závese s 22,04 %. Tretie ĽSNS tesne pod 10 percentami.
Matovič nezostal svojej povesti nič dlžný! Ficovi venoval drsný odkaz. Viac TU.
Reakcia Kisku po zverejnení prvých priebežných výsledkov. Čo hovorí na úspech Matoviča? Čítajte TU.
Líder OĽaNO Igor Matovič počas prejavu po zverejnení prvých priebežných výsledkov
Do parlamentu by sa zatiaľ dostali strany Smer-SD, OĽaNO a ĽSNS. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Celkovo je potrebné spracovať 5998 okrskových zápisníc, spracovaných však bolo len 4,78 % z nich.
Strane Smer-SD sa podarilo získať 23,43 % hlasov, OĽaNO má 21,88 % a ĽSNS 10,05 %.
Ďalšie strany, ktoré majú nad päť percent hlasov, sú Sme rodina s 9,69 % hlasov a KDH s 5,56 %.
Truban dúfa, že PS/Spolu bude 3. najsilnejšou stranou. Budú telefonovať s Matovičom? Odpoveď nájdete TU.
Aktuálne zábery z Matovičovej centrály v športovej hale v Trnave:
Matovič predstúpil pred prítomných hostí v trnavskej centrále OĽaNO. Pozval k sebe na pódium Milana Kňažka a Jána Budaja ako symboly boja proti komunizmu a Annu Remiašovú, sleduje dianie v centrále redaktor Nového Času.
V parlamente by podľa tohto exit pollu získalo OĽaNO 45 mandátov, Smer-SD 26, PS-Spolu 17, SaS 15, Za ľudí 14, Sme rodina 13, ĽSNS 11 a KDH 9 mandátov.
Matovič na tlačovej konferencii prezradil názov prvej strany, s ktorou si vie predstaviť spoluprácu. Viac TU.
Matovič po tom, čo skončil tlačovku, sa prešiel medzi ľuďmi v hale, ktorí ho nadšene podporovali a fotili sa s ním, a zmizol v miestnosti, kam nemajú prístup ani novinári, hlási z centrály OĽaNO redaktor Nového Času. Atmosféra po obrovskej eufórii sa už upokojila, ľudia sa rozprávajú o výsledkoch.
Predseda SNS Andrej Danko poďakoval voličom SNS, bude rešpektovať výsledky volieb. Pri otázkach, kde urobila strana chybu, keď zrejme vypadla z parlamentu, zaútočil na médiá. Zopakoval, že bude stranícky snem. Voličom OĽaNO, ktoré by podľa odhadov malo voľby vyhrať, odkázal, že dúfa, že im hnutie zlepší kvalitu života.
Sulík reaguje na priebežné výsledky volieb. Neodpustil si aj jednu štipľavú poznámku na neúspech jednej strany. Viac sa dozviete TU.
Víťaz priebežných výsledkov parlamentných volieb prehovoril. Prečítajte si prvé slová Igora Matoviča TU.
Béla Bugár reaguje na prvé priebežné výsledky. Čo povedal, si prečítajte TU.
Parlamentné voľby by malo vyhrať hnutie OĽaNO so ziskom 25,3 percenta hlasov. Druhý by mal byť Smer-SD s 13,9 percenta a tretia koalícia PS-Spolu (8,8 percenta). Vyplýva to z exit pollu, ktorý robila agentúra Median SK pre RTVS. Viac čítajte TU.
Do centrály OĽaNO už prišiel jeho líder Igor Matovič.
U Borisa Kollára riešia technické problémy.
Takto to vyzerá v bratislavskej Starej tržnici - centrále koalície PS/Spolu.
Aktuálna situácia v strane Za ľudí
Volebný líder koalície Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) Michal Truban je vo volebnej centrále strany v priestoroch Starej Tržnice v Bratislave. Zatiaľ nechcel komentovať, koľko percent by koalícia mohla získať vo voľbách. Priestory sa postupne zaplňujú, v štábe panuje príjemná atmosféra. Odhaduje sa účasť na úrovni tisíc podporovateľov a hostí. Keďže PS/Spolu kandiduje vo voľbách ako koalícia, na jej vstup do Národnej rady SR musí získať minimálne sedem percent.
Andrej Kiska odpovedal na otázku, či sa chystá za Matovičom do Trnavy. Jeho reakciu si prečítajte TU.
Do centrály SaS prišiel aj Vašo Mika.
Členovia strany SaS si na výsledky volieb počkajú v tlačovom centre zriadenom v kaderníctve, ktoré je v budove strany.
Podľa informácií od ľudí z OĽaNO má Igor Matovič prísť do centrály v Trnave pred 23. hodinou.
Podľa redaktora Nového Času v centrále OĽaNO merajú prítomným hosťom teplotu. Dôvodom je celosvetovo rozšírený koronavírus. Na Slovensku doteraz žiaden prípad nákazy potvrdený nebol.
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas brífingu po príchode do volebnej centrály strany Za ľudí.
Prvé odhady!
Víťaz parlamentných volieb podľa exkluzívneho exit pollu Focusu pre Televíziu Markíza získal 25,8 %. O akú stranu ide, televízia neinformovala, pretože prvé výsledky exit pollu môže kompletne zverejniť až po uzavretí všetkých volebných miestností, čo bude o 23.00.
Do parlamentu by sa podľa zverejneného neúplného exit pollu dostalo osem politických strán. Druhá v poradí by získala 14,9 %, tretia 9,7 %, štvrtá 8,3 %, piata 7,8 %, šiesta 7,5 %, siedma 6,5 % a ôsma v poradí 5,1 %.
Matovič na cateringu pre novinárov nešetril.
Hnutie OĽaNO avizuje plnú halu v Trnave
Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) avizuje plnú športovú halu v Trnave. Do volebného štábu k Igorovi Matovičovi sa akreditovalo takmer 70 novinárskych štábov z celého sveta. Športová hala má kapacitu približne 2 500 miest. Cez sociálnu sieť sa k OĽaNO na volebnú noc zaregistrovalo približne 2 000 ľudí z radov verejnosti. Zvyšok tvoria novinári, podporovatelia strany či samotní kandidáti.
Športovú halu musia ešte prestavať, pred volebným štábom sa tu totiž hral florbalový zápas. Okrem domácich novinárov či kolegov z Českej republiky sú v Trnave aj štáby z New Yorku Times alebo BBC. OĽaNO v posledných prieskumoch verejnej mienky pred moratóriom pravidelne rástlo. V súvislosti s Matovičom sa skloňuje aj prípadný post premiéra v novom kabinete.
Sulík je už v straníckej centrále, verí si na aspoň 8 percent
Strana Sloboda a Solidarita by sa podľa jej predsedu Richarda Sulíka mala štvrtýkrát po sebe dostať do Národnej rady SR. "Moje osobné želanie je, aby to bolo osem plus," povedal po tom, ako krátko po 21:00 prišiel do svojej straníckej centrály v Liberálnom dome. "Dva mesiace dozadu by sme hodnotili ako úspech, keby sme boli opäť v parlamente, teraz to vyzerá tak, že už ten parlament bude," uviedol v prítomnosti svojich straníckych kolegov Martina Klusa, Branislava Gröhlinga, Jany Cigánikovej, či Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Strana SaS sa tak radí k úspešným stranám, povedal Sulík. V centrále SaS na výsledky čaká viac ako stovka členov a sympatizantov strany. V centrále liberálov panuje dobrá nálada, prišiel do nej aj predseda strany Hlas pravice Ondrej Matej, ktorá sa vzdala kandidatúry v prospech SaS.
Kristíne Thormovej robili spoločnosť vo volebnej miestnosti všetky jej deti. "Tak. Kolektívne voľby u nás. 4 krúžky mi boli málo. Vďakabohu za toľko dobrých možností, za toľko inšpiratívnych ľudí. To sa mi veru ešte nestalo. Tak už len. Držme si palce," napísala na Instagram.
Svoju občiansku povinnosť si splnil aj hokejista Marián Gáborík.
Podnapitý bezdomovec chcel voliť tam, kde nemohol
Voľby do Národnej rady SR v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves poznačil dnes predpoludním drobný incident. Ako agentúru SITA informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes, incident spôsobil človek bez domova v podnapitom stave, ktorý sa dožadoval možnosti hlasovať v okrsku číslo 30 v Základnej škole Alexandra Dubčeka na Majerníkovej 62.
„Podľa rozdelenia okrskov je však pre ľudí bez trvalého pobytu určený pre hlasovanie karloveský okrsok číslo 2 v Spojenej škole sv. Františka z Assisi na Karloveskej 32. Volič toto odporučenie nerešpektoval a volebnej okrskovej komisii v afekte roztrhal dôležitý dokument - osobitnú listinu voličov bez trvalého pobytu. Incident nespôsobil prerušenie volieb, komisia si v priebehu niekoľkých minút zaobstarala nový zoznam,“ konštatoval Heldes.
Moderátor Viktor Vincze odfotil svoju manželku Adelu v rade pred volebnou miestnosťou. Dvojica odvolila krátko po obede. "V Karlovke je pretlak, čakáte takto aj u vás? Dajte tipy na účasť, Adelka: 72 %, Viktor: 64 %," napísal na sociálnej sieti Viktor.
Odvolené už majú aj Sajfa s manželkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou.
O aktuálne voľby do Národnej rady SR je medzi obyvateľmi rómskeho sídliska Dúžavská cesta na okraji Rimavskej Soboty záujem. TASR o tom informovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jana Prouzová, podľa ktorej prví voliči prišli už okolo 7.20 h.
"Zatiaľ chodí voliť veľmi veľa ľudí. Chodia aj s rodinami a deťmi. Zapísaných máme celkovo 625 voličov," uviedla Prouzová.
V Trnave sa rysuje vyššia účasť voličov ako pred štyrmi rokmi
Viaceré volebné okrsky v Trnave už prekonali voličskú účasť spred štyroch rokov. Vo volebnom okrsku číslo 32 v ZŠ na Námestí Slovenského učeného tovarišstva už pred 20:00 odvolilo 63 percent z 906 voličov zapísaných v zozname. V roku 2016 prišlo k volebným urnám v Trnave 62,1 percent z oprávnených voličov.
„Veľmi pekná“ účasť voličov je podľa starostu Antona Chrvalu aj vo všetkých troch okrskoch v Smoleniciach v okrese Trnava.
Volí sa aj v 18 slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a v ústavoch na výkon väzby a aj vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Prečo sa rozhodol odvoliť, prehovoril pred kamerami Nového Času odsúdený z ÚVTOS Dubnica nad Váhom.
Aktuálna situácia v bratislavskej centrále Smeru. Novinári čakajú na zástupcov strany.
Volebná účasť v meste pod Urpínom atakuje 70 percent
V štyroch volebných okrskoch v najväčšej základnej škole v Banskej Bystrici na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda je priemerná volebná účasť do 20. hodiny 69 percent. Vysokú účasť potvrdila pre agentúru SITA aj zapisovateľka banskobystrickej okresnej volebnej komisie Dagmar Albertová. „Účasť bude určite nad 60 percent, lebo máme také obce, ktoré si žiadali aj viac hlasovacích lístkov,“ uviedla zapisovateľka s tým, že niektoré obce už majú ich počet na hrane a žiadajú o ich navýšenie. Veľkú účasť majú podľa nej Donovaly, ale napríklad aj obec Staré Hory.
Pokoj a vysoká volebná účasť aj na Považí
Ako informovala zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Trenčíne Iveta Bartošová, v okresoch Trenčín a Ilava nemuseli riešiť žiadny podstatný problém. V oboch okresoch je podľa nej volebná účasť na ich pomery vysoká.
Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici Renáty Hromkovej je účasť na voľbách vysoká v celom obvode.
Vysokú účasť voličov v parlamentných voľbách potvrdil aj zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Roman Kozáček. Komisia zastrešujúca okresy Nové Mesto nad Váhom a Myjava riešila podľa neho len technické problémy, museli doplniť vrecia na prázdne hlasovacie lístky, vážnejší problém sa nevyskytol.
Vysokú účasť hlásia v Žiline aj Nitre
Z takmer všetkých 79 žilinských volebných okrskov hlásia po celý deň vysokú volebnú účasť. Výnimkou nebol ani volebný okrsok č. 5, kde už dve hodiny pred zatvorením volebnej miestnosti odhadujú účasť voličov na 65 percent. Pre agentúru SITA to uviedol zapisovateľ okrskovej volebnej komisie Vladimír Miškovčík.
Podľa odhadov jednotlivých okrskových komisií v Nitre bude účasť vo voľbách do Národnej rady SR podstatne vyššia ako v predchádzajúcich rokoch. V niektorých okrskoch prišli k volebným urnám takmer tri štvrtiny zapísaných voličov. „Viacerí členovia okrskových volebných komisií tvrdia, že takúto účasť ešte nezažili, a to pôsobia v komisiách už niekoľko rokov. Ľudia čakajú v zástupoch pred volebnými miestnosťami,“ skonštatoval zapisovateľ šiesteho volebného okrsku Tomáš Holúbek.
Nepozdával sa mu vek členov volebnej komisie
"Jediný incident sme riešili vo Veľkých Chyndiciach, kde sa 53-ročnému mužovi nepozdávala komisia zložená z mladých ľudí. Bol pohoršený, že do volebnej komisie nezavolali jeho. Priebeh volieb však narušený nebol, ani nebolo na mieste zistené protiprávne konanie," skonštatovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.
Niektoré volebné okrsky predĺžia hlasovanie vo voľbách do Národnej rady SR o 15 alebo 30 minút, koniec moratória však zatiaľ ostáva vytýčený na 23:00.
Ako pre médiá uviedla zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová, dôvodom predĺženia hlasovania v dvoch obciach v Levickom okrese a v obci Nižná Myšľa v okrese Košice - okolie boli technické problémy. "Celkovo môžeme povedať, že prebeh volieb je pokojný," povedala Chmelová.
Vedel by si predstaviť svoju partnerku ako poslankyňu a panuje medzi nimi politická zhoda? Aj na to sme sa vo volebnom štúdiu Nového Času pýtali hereckej dvojice Heni Mičkovicovej a Alexandera Bártu. Pozrite si zaujímavý rozhovor TU.
V bratislavskej Petržalke museli počas sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR riešiť niekoľko prípadov zosnulých zapísaných vo voličských zoznamoch
Na margo zosnulých ľudí, ktorí sa objavili na voličských zoznamoch v bratislavskej mestskej časti Petržalka, predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány povedal, že štátna volebná komisia zbiera podnety týkajúce sa tohto problému. "Netrúfam si povedať, čo sa stalo. Zoznam voličov vedie mestská časť," podotkol. Dodal, že na výsledky volieb to nebude mať žiaden vplyv, môže sa tým ovplyvniť jedine percento účasti vo voľbách.
Partizánski policajti zastavili v sobotu podvečer na Škultétyho ulici v Partizánskom 50-ročného muža, ktorý mal za opaskom nohavíc zbraň. Muž bol pod vplyvom alkoholu a bol na ceste z volebnej miestnosti. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti. Viac o incidente tu.
Aj voliči v Banskej Štiavnici museli stáť v rade, aby mohli odovzdať svoj hlas.
Ako prežíval dnešný deň a kam by sa podľa neho mala uberať naša krajina? Aj o týchto témach sme hovorili s režisérom a choreografom Jankom Ďurovčíkom.
V bratislavskej mestskej časti Rača evidujú zatiaľ veľmi vysokú účasť v sobotných parlamentných voľbách. Pre TASR to potvrdila Jarmila Ďuríková z miestneho úradu v Rači s tým, že volebné miestnosti sú takmer sústavne plné. V mestskej časti očakávajú ešte v najbližších hodinách druhú veľkú vlnu voličov.
O nadpriemernej účasti hovoria aj mestské časti Nové Mesto či Staré Mesto. Staromestský miestny úrad sa zároveň rozhodol, že v nedeľu (1. 3.) vydenzifikuje všetky priestory na školách, kde sú zriadené volebné okrsky. "Budeme dezinfikovať priestory, aby sme mali istotu, že sa žiaci vrátia do čistých tried," uviedol pre TASR hovorca Starého Mesta Matej Števove.
V Bratislave sa v sobotných parlamentných voľbách volí v 402 volebných okrskoch.
Lekári, zdravotné sestry aj pacienti hospitalizovaní v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP v Ružomberku odovzdali v sobotu svoj hlas v parlamentných voľbách do prenosnej schránky. Volebné právo využili desiatky ľudí a vyslaní členovia okrskovej volebnej komisie obchádzali hneď niekoľko oddelení nemocnice od skorého popoludnia do večerných hodín.
Obálku s hlasom do volebnej schránky popoludní vhodil aj 70-ročný Miroslav. "Musí sa tu niečo zmeniť, takto to ďalej nejde. Viem to už dosť dlho, že je to zlé. Veľa rokov som žil v zahraničí, takže som nechodil voliť, no odkedy som sa vrátil naspäť do našej vlasti, vždy volím," zdôraznil pre TASR.
V okrese Topoľčany nemusela okresná volebná komisia riešiť žiadny vážny incident. Väčšinou šlo iba o organizačné otázky, ktoré sme s okrskami preberali. V jednom prípade šlo o cudzinca, ktorý sa s pobytovým preukazom domáhal voľby. Bolo mu vysvetlené, že sa na parlamentných voľbách môžu zúčastniť iba občania Slovenskej republiky, uviedla pre TASR zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Topoľčanoch Zuzana Chudá.
Všetci ľudia bez domova z Nitry mali možnosť voliť v jedinom okrsku.
Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť problém. Povedal to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Robenie si "selfie" fotografií však podľa neho nie je zakázané.
Pokiaľ začnem fotografovať hlasovací lístok a hlavne vyplnený hlasovací lístok, tým začínam porušovať tajnosť hlasovania. Nikto by nemal disponovať dôkazom o tom, ako volil, uviedol Bárány. Dodal, že sú na to aj staršie rozhodnutia Ústavného súdu SR. Predseda štátnej volebnej komisie upozornil, že v minulosti boli za takéto konania ukladané aj pokuty.
V bratislavskom Ružinove zaznamenali počas sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR viacero zaujímavých prípadov. Volič zistil, že je bezdomovec a predsedu naháňala polícia, Dôvod sa dozviete tu.
Do 22.15 h bude otvorená volebná miestnosť v obci Nižná Myšľa v okrese Košice - okolie. Pre TASR to uviedla podpredsedníčka okresnej volebnej komisie Anna Draxlerová. Dôvodom predĺženia hlasovania je, že jedna z členiek okrskovej volebnej komisie potrebovala zdravotnú pomoc a volebnú miestnosť museli na 15 minút zatvoriť. V obci je jeden volebný okrsok.
Keď pani odpadla, prišla záchranka a nikto iný v miestnosti nemohol byť. Volebná miestnosť bude o ten čas otvorená dlhšie, povedala.
V dvoch obciach Levického okresu potrvajú parlamentné voľby dlhšie. Ako pre TASR uviedol predseda okresnej volebnej komisie v Leviciach Michal Macho, z dôvodu technických problémov sa čas hlasovania predĺži do 22.30 h v obciach Krškany a Málaš.
Najkrajšia volebná miestnosť na Slovensku? Zrekonštruovanú erbovú sálu rodu Dessewffyovcov v kaštieli v obci Fintice v okrese Prešov si môžu miestni pozrieť počas sobotňajších volieb do Národnej rady SR. Obec v nej zriadila volebnú miestnosť. Podľa riaditeľa Galérie a múzea ľudového umenia vo Finticiach Gabriela Trusu nástennú maľbu, ktorá sa v nej nachádza, považujú za najväčšiu heraldickú pamiatku spomenutého rodu na svete. Pre verejnosť ju po viac ako ročnej rekonštrukcii sprístupnili v polovici januára.
Volebná účasť v Malých Levároch na Záhorí prekoná čísla spred štyroch rokov, ktoré zaradili obec v parlamentných voľbách k samosprávam s najnižšou účasťou. "Aj pre nás samých je to milým prekvapením a myslím, že dosiahneme naozaj pekné číslo, skonštatoval pre TASR predseda okrskovej volebnej komisie Peter Bečvář.
Priznal, že museli riešiť jeden incident. Volič si zobral hlasovacie lístky, dožadoval sa najskôr náhradnej sady, lebo v nich nevedel nájsť subjekt, ktorý chcel voliť. Keď ich dostal, napokon oznámil, že sa musí rozhodnúť a odišiel, priblížil rušivý moment, ktorý bol v pokojnom priebehu volieb jedinou výnimkou.
Železničná stanica alebo reštaurácia je pravidelne volebnou miestnosťou obyvateľov miestnej časti Krásna nad Kysucou Zákysučie. Podľa primátora najmladšieho kysuckého mesta Jozefa Grapu sa rozhodli zriadiť netradičný okrsok, aby ľuďom skrátili niekoľkokilometrovú cestu do najbližšej volebnej miestnosti.
O zložení Národnej rady SR rozhodujú v sobotu voliči okrsku číslo šesť v miestnej reštaurácii. "Keď sme vymysleli tento okrsok, zlepšila sa účasť takmer pri každých voľbách. A ľudia majú viac času pre seba. Tento rok sa nám podarilo znova urobiť volebnú miestnosť v reštaurácii. Dobre nám padlo, že už je pôst a nie sú oslavy. Lebo reštaurácia je na oslavy rezervovaná dávno dopredu, ešte pred vyhlásením volieb," povedal Grapa.
Mesto Nesvady prežíva prvé voľby vo svojej histórii. Tá sa začala písať 1. januára tohto roka, keď sa rozhodnutím Národnej rady (NR) SR stala dovtedajšia obec Nesvady 141. slovenským mestom. Záujem o voľby je pomerne vysoký, niekde sme pridávali aj plenty, aby sme skrátili čakanie voličov, povedal prednosta Mestského úradu v Nesvadoch Ján Luca.
Svoj hlas odovzdali vo voľbách do NR SR členovia folklórneho súboru oblečení v krojoch, ale aj čerství mladomanželia, ktorí bezprostredne pred hlasovaním uzavreli manželstvo.
O svoj pohľad na politiku, kampaň a voľby sa prišli do štúdia Nového Času podeliť herec Andy Hryc so svojou dcérou, úspešnou producentkou Wandou Adamík Hrycovou. Pozrieť si ich môžete TU.
O aktuálne voľby do Národnej rady (NR) SR je medzi obyvateľmi rómskeho sídliska Dúžavská cesta na okraji Rimavskej Soboty záujem. TASR o tom informovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jana Prouzová, podľa ktorej prví voliči prišli už okolo 7.20 h. Zatiaľ chodí voliť veľmi veľa ľudí. Chodia aj s rodinami a deťmi. Zapísaných máme celkovo 625 voličov, uviedla Prouzová.
V jednom z volebných okrskov v bratislavskom Ružinove mali v sobotu voľby do Národnej rady (NR) SR netradičný prípad. V sprievode polície prišiel odvoliť aj zadržaný muž v putách. Pre TASR to uviedla Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.
"V jednej z našich okrskových komisií sme mali náročnejšiu situáciu. Polícia priviedla zadržaného, ktorý požiadal o možnosť uplatniť svoje volebné právo. Keďže však bol zadržaný v Petržalke a nemal hlasovací preukaz, musel byť privedený do svojho okrsku a odvoliť tam," povedala Tóthová.
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zaznamenala cez infolinku niekoľko podnetov. Voliči informujú komisiu o veciach, ktoré sa im vo volebných miestnostiach nepáčia. Povedala to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.
Štátna volebná komisia dostala podnet týkajúci sa vysypania volebnej schránky. Chmelová uviedla, že schránka sa vysypala "len tak". Voliči tiež poukazujú na to, že schránky na nepoužité volebné lístky sa napĺňajú veľmi rýchlo. "Vykonávame a zabezpečujeme kontrolu volebných miestností v súčinnosti s konkrétnymi okresnými volebnými miestnosťami," povedala Chmelová.
Do ľadových vôd banskoštiavnického Klingera si v sobotu prišlo zaplávať približne 220 ľadových medveďov z celého Slovenska. Heslom 4. ročníka zimného plávania v tajchu Klinger, ktorý organizoval Klub otužilcov Jašterice z Banskej Štiavnice, bolo nielen zaplávať, ale ísť aj voliť v sobotných parlamentných voľbách."Prosili sme všetkých našich účastníkov a aj sme to dávali do propozícií, aby si každý vybavil voličský preukaz. Boli sme aj my spoločne ako klub odvoliť ráno, takisto naši kamaráti, ktorí prišli z Kežmarku či Bratislavy, tu boli voliť," skonštatovala Zuzana Švidroňová z banskoštiavnického Klubu otužilcov Jašterice.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice v spolupráci s mestskými časťami Košice Juh a Košice Západ dnes umožnila voliť všetkým hospitalizovaným pacientom a zamestnancom nemocnice. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.
„Pacienti a zamestnanci sa museli preukázať hlasovacím a občianskym preukazom. Voliť mohli mobilní pacienti vo vybraných priestoroch v oboch areáloch nemocnice - na Rastislavovej ulici aj na Triede SNP. Za imobilnými pacientmi, ktorí sa prostredníctvom personálu nahlásia, príde priamo na dané oddelenie volebná komisia,“ uviedla Vaněková.
Núdzu o voličov s voličskými preukazmi nemajú počas volieb v samotnom srdci Banskej Štiavnice. V tunajšej radnici na Námestí sv. Trojice, kde je zriadená volebná miestnosť okrsku číslo jeden, chvíľami čakalo v rade aj 25 voličov.
"Voľby prebiehajú pokojne, účasť je veľmi vysoká, nakoľko tu dopisujeme veľa ľudí, ktorí chodia na voličské preukazy," poznamenala predsedníčka okrskovej komisie Katarína Pištová s tým, že početné zastúpenie majú najmä obyvatelia hlavného mesta, ktorí počas víkendov húfne prichádzajú do Banskej Štiavnice. "Na budúce voľby by som určite privítala aj štyri plenty, lebo dve sú tu málo," dodala Pištová.
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán nezaregistrovala, s výnimkou už medializovaných úmrtí dvoch osôb, incidenty, ktoré by mali vplyv na priebeh volieb. Vo Veľkom Krtíši zomrela členka volebnej komisie a v Banskej Bystrici volič. Médiám to povedala zapisovateľa komisie a šéfka odboru volieb MV SR Eva Chmelová. Dĺžku moratória teda podľa nej neovplyvnia ani potýčky vo volebných miestnostiach v Košiciach a Žiline. Podľa nej je však smutné, keď sa podobné situácie stanú. Chmelová doplnila, že komisia neustále prijíma od voličov podnety a informácie o dianí vo volebných miestnostiach. "Myslím, že zatiaľ všetko prebieha v poriadku," dodala.
Miroslav Beblavý odovzdal svoj hlas vo voľbách."18 rokov chodím voliť na to isté miesto a nikdy som tam nevidel toľko ľudí ako dnes," napísal na sociálne sieti.
Z vysokej volebnej účasti ťažia aktivistky, ktoré pred vchodom k volebných miestnostiam v ZUŠ na Mozartovej ulici v Trnave zbierajú podpisy pod petíciu Za lepšiu ochranu prírody, ktorú iniciovalo Lesoochranárske zoskupenie VLK. V priebehu niekoľkých hodín zozbierali viac ako 700 podpisov, každú hodinu pribúda ďalších približne sto. Ľudí s ponukou pridať svoj podpis pod petíciu oslovujú po ich odchode z volebných miestností.
„Darí sa nám veľmi dobre, na Mozartovej máme viac ako 700 podpisov a ešte niekoľko hodín pred sebou. Som príjemne prekvapená, koľko starších ľudí sa tu zastaví. Na druhej strane som smutná, keď idú rodičia s malými deťmi a povedia, že nie. To ma vždy trochu zamrzí,“ povedala aktivistka Katarína Slováková.
Ako je to možné? V zoznamoch voličov v Petržalke boli zapísaní aj zosnulí. Informoval o tom Denník N. „Ráno som zistila, že medzi voličmi je zapísaná aj moja mama, ktorá zomrela v roku 2005. Musela som prísť na okrsok s úmrtným listom, aby ju vyčiarkli. Následne som volala na štátnu komisiu, kde som to nahlásila. Povedali mi, že sa asi stala administratívna chyba.“
Ani storočnej babke Jozefíne z Modranky nie sú voľby ľahostajné.čo si želá sa dozviete vo videu.
Nejsť voliť je ľahostajnosť a zbabelosť. Myslia si to viacerí obyvatelia Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že po voľbách nemajú právo kritizovať.
"Keď niekto nejde voliť, je to ľahostajnosť, zbabelosť a nezáujem. Boli časy, keď sme nemohli voliť a boli časy, keď bola povinnosť voliť manifestačne. A to už nesmieme dopustiť. Načo sme potom mali rok 1989," pýta sa 91-ročná Margéta.
Filozofiou, že voliť treba, sa riadi aj 85-ročná Anna. "Treba rozhodne chodiť voliť, netreba takéto ignorovať. Keby to robil každý alebo polovica, štát by vyzeral hrozne," uviedla pre TASR Anna, ktorá tvrdí, že ak niekto nevolí, nemá právo sa sťažovať a kritizovať. Zdôrazňuje však, že je dobré si premyslieť, komu dáme vo voľbách hlas. "Voliť treba, ale treba byť obozretný. Niekedy si však neskôr aj tak povieme, že som mal predsa len voliť iného," poznamenala.
Viac si môžete prečítať TU.
Hlas v parlamentných voľbách odovzdal aj Robert Fico.
Svoj hlas vo voľbách do Národnej rady SR odovzdalo v Komárne aj 20 členov folklórneho súboru Slovenskí rebeli. K volebnej urne v 31. volebnom okrsku zriadenom v priestoroch Základnej školy na Komenského ulici v Komárne pristúpili oblečení v slovenských krojoch. "V krojoch sme sa rozhodli ísť voliť preto, aby sme upozornili na to, že slovenské tradície žijú aj v Komárne," uviedol režisér a dramaturg súboru Jozef Černek.
Priebeh parlamentných volieb v mestách a obciach na Spiši je zatiaľ pokojný. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Poprade Ladislav Maličký pre TASR potvrdil, že záujem o voľby je veľký. Účasť je u nás dosť vysoká, niekde musíme aj doplňovať hlasovacie lístky, pretože chodí veľa ľudí s hlasovacím preukazom. Napríklad na Štrbskom Plese je zhruba 80 zapísaných voličov a už tam bolo voliť niekoľko stoviek ľudí. Ale aj na takéto veci musíme byť pripravení, keďže v Tatrách je veľa návštevníkov, uviedol.
V 137 volebných okrskoch v okresoch Poprad a Levoča zatiaľ podľa neho nemali hlásené žiadne mimoriadne udalosti a priebeh volieb je pokojný.
Volebné právo v sobotňajších voľbách do Národnej rady SR využili aj klienti v zariadení sociálnych služieb v obci Jablonové na Záhorí. Prostredníctvom prenosnej volebnej urny hlasovali deviati klienti s trvalým pobytom v obci, ďalší desiati využili hlasovací preukaz.
Podobne ako v seniorskom zariadení, aj v samotnej obci vzdialenej necelých 30 km od hlavného mesta evidujú zvýšený záujem o hlasovanie. Nezastavili sme sa od rána, konštatovali členovia okrskovej volebnej komisie, ktorí prišli s volebnou urnou do zariadenia pre seniorov.
V obci je 1067 oprávnených voličov, väčšina z nich už odvolila. "V desiatkach rátame i tých, ktorí hlasovali prostredníctvom voličského preukazu, povedal.
Počas sobotných parlamentných volieb je voličom k dispozícii infolinka Ministerstva vnútra (MV) SR. Môžu na ňu volať počas celého dňa, a to až do uzatvorenia volebných miestností. Pracovníci na otázky voličov týkajúcich sa volieb odpovedia na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312.
Parlamentné voľby budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.
V horskej obci Donovaly pri Banskej Bystrici volí v parlamentných voľbách viac lyžiarov a turistov ako miestnych obyvateľov. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda volebnej komisie Jaroslav Palúch, v jedinom miestnom volebnom okrsku prišlo do 15:00 voliť už viac ako 270 ľudí s hlasovacími preukazmi a vyše 60 obyvateľov horskej obce. Okrem toho sa na obecný úrad vrátilo aj osem obálok z deviatich pre hlasovanie poštou zo zahraničia.
Voliť sa tu rozhodol aj Martin Varga z Bratislavy, ktorý je na Donovaloch na dovolenke, a prišiel s manželkou, svokrovcami aj švagrovcami uplatniť si svoje volebné právo s tým, že má chuť na zmenu. „Už toho bolo veľa, hlavne posledné dva roky,“ objasnil pre agentúru SITA volič z Bratislavy s tým, že vo svojom blízkom okolí nepozná nikoho, kto by nešiel voliť a predpokladá preto vysokú účasť.
Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorí o 22.00 h, niektoré zostanú otvorené dlhšie. Predĺženie hlasovania si vyžiada aj dlhšie volebné moratórium, platiť bude do 23.00 h. V zatvorených miestnostiach budú môcť sčítavať hlasy napriek tomu, že v niektorých miestnostiach sa ešte bude voliť. TASR to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.
Neustály záujem voličov o sobotňajšie parlamentné voľby registrujú od rána členovia jediného volebného okrsku v obci Budča v okrese Zvolen.
"Máme tu 1055 registrovaných voličov. Ja som tu síce prvý raz, ale ostatní členovia, ktorí už vo voľbách boli v komisii, vravia, že takú vysokú účasť tu ešte o tomto čase nemali," povedal pre TASR predseda okrskovej komisie Peter Lispuch.
Na priebeh parlamentných volieb na celom Slovensku dozerá v sobotu zvýšený počet hliadok Policajného zboru SR a aj príslušníkov kriminálnej polície. V pohotovosti sú aj špeciálne policajné útvary a pyrotechnici. "Akékoľvek poznatky smerujúce k prípadom možného narušenia priebehu volieb, informácie o volebnej korupcii či korupčnom správaní je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo polície 158," vyzval policajný viceprezident Róbert Bozalka.
Ľudia bez domova prejavujú aktívny záujem o voľby do Národnej rady SR. Pre TASR to povedal riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš s tým, že parlamentné voľby sú popri voľbách do miestnej samosprávy medzi ľuďmi bez domova dôležitou témou a mnohí plánujú ísť k volebným urnám.
"Očakávajú skutočnú zmenu a skutočný záujem. Vnímajú totiž všeobecný nezáujem o ich problémy alebo majú obavu, že akékoľvek sľuby či opatrenia, ktoré bude nová vláda presadzovať, sa ich nakoniec nebudú týkať," priblížil Kákoš.
Voľby nie sú ľahostajné ani známemu slovenskému tanečníkovi a choreografovi. Jaro Bekr prezradil, koho počas volieb krúžkoval.
Voľby v trebišovskej rómskej osade sú špecifické tým, že voliť chodia aj takí, ktorí nevedia čítať a písať. "Veľa ľudí je tu, ktorí nevedia čítať, nevedia písať, čiže oni to musia zvládnuť, je to na nich, my z komisie im nemôžeme pomôcť," uviedla pre TASR predsedníčka okrskovej komisie číslo 3 v Trebišove Marta Simanová.
Voľby podľa Simanovej prebiehajú zatiaľ bez komplikácií. "Voliči chodia, volia, sú disciplinovaní. Kto nevie, tak sa mu poskytnú informácie. Informácie pre voliča sú aj vyvesené, vyvesené sú všetky vzory, čiže myslím si, že nie je problém," povedala.
Fotkou z volebnej miestnosti sa pochválil aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo.
Voliť prišli v sobotu v Trnave aj členovia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí sú počas volebného dňa v službe. "Rozhodol som sa, že pôjdem voliť aj napriek tomu, že som v službe, lebo mi záleží na tejto krajine. Momentálne máme pokoj, nehorí, tak som si mohol odskočiť aj z práce," uviedol veliteľ družstva hasičov Daniel Benkovský.
Okresná komisia Pezinok a okresná komisia Senec hlásia zatiaľ pokojný priebeh volieb. V okrese Senec však nedávno riešili podnet, keď sa voliť dožadoval človek, ktorý nie je občanom SR.
Svoje právo využila v sobotných voľbách do Národnej rady SR aj 103-ročná Gizela Dvončová z Partizánskeho. K urne prišla spolu s troma ďalšími generáciami zo svojej rodiny, synom, vnukom i pravnukom.
"Ja som chodila voliť celý život. Keď som bola mladšia, rozumela som politike, teraz sa už spolieham na deti," povedala prababička.
Budúci predstaviteľ vlády by mal byť podľa nej spravodlivý, aby nemyslel len na seba, ale viac na národ a ľudí a na starých ľudí, ako je ona. "Sú totiž starí ľudia, ktorí nemajú nikoho, nemá sa kto o nich postarať, a tak len živoria. Ja sa mám ešte dobre," podotkla.
Vo Fakultnej nemocnici v Trnave odovzdalo svoje voličské hlasy do prenosnej volebnej schránky približne štyridsať pacientov a lekárov. Išlo o voličov, ktorí mali vybavené voličské preukazy. Bola medzi nimi aj čerstvá mamička Zuzana Čaplová, ktorá volila na oddelení šestonedelia gynekologicko – pôrodníckej kliniky. Podľa jej vyjadrenia zatiaľ nevymeškala žiadne voľby.
„Mám právo voliť a chcem ho využiť. Je mi jedno, či som v pôrodnici, alebo doma. Myslím si, že tieto voľby sú špeciálne pre viacero ľudí v našej krajine. Pevne verím, že aj tí, ktorí nechodili voliť, teraz pôjdu. Chcelo by to zmenu. A dúfam, že bude pozitívna,“ povedala.
V Bratislave aj Nitre je o voľby vysoký záujem, ľudia stoja v radoch, dokonca museli pridať plenty. Viac sa dočítate TU.
Muž s viac ako dvoma promile mal napadnúť predsedu aj člena volebnej komisie, informuje o tom polícia na sociálnej sieti. Ako pre TASR spresnila košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová, stalo sa tak v sobotu dopoludnia vo volebnej miestnosti v košickej mestskej časti Juh.
"Volič pod vplyvom alkoholu odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov po výzve členky komisie. Vulgárne jej nadával, potom mal fyzicky napadnúť predsedu a člena volebnej komisie," dodala s tým, že pre podozrenie zo spáchanie trestného činu výtržníctva ho predviedli na útvar Policajného zboru. "V tejto chvíli sa s podozrivou osobou realizujú potrebné procesné úkony," doplnila Mésarová.
V Žiline sa policajti zaoberajú dvoma prípadmi, keď boli pred dvomi volebnými miestnosťami zaparkované vozidlá s reklamami politickej strany.
Ľudia čakajú v radoch, aby mohli odvoliť. Na vysokú účasť upozornila aj prezidentka Zuzana Čaputová, v rade stál aj Peter Pellegrini.
Menší incident zaznamenali počas sobotňajších volieb v obci Janík v okrese Košice - okolie. Jeden z voličov po vhodení hlasovacieho lístku do volebnej urny odmietol ostatné nepoužité lístky zahodiť do príslušnej schránky a napriek upozorneniam si ich vzal so sebou.
"Volič si zvyšné hlasovacie lístky zobral so sebou. Napriek výzvam, aby ich vrátil, sadol do auta a odišiel. Okrsková volebná komisia musí urobiť záznam z tohto incidentu a následne, samozrejme, sa to bude riešiť v priestupkovom konaní," uviedol Sokol. Za vynesenie hlasovacích lístkov hrozí pokuta v sume 33 eur.
Aká bola volebná účasť v minulosti? Čítajte TU.
Prešovčania odovzdávajú svoj hlas v sobotňajších voľbách do Národnej rady SR i v reštaurácii a v dvoch pohostinstvách. Ako pre TASR uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v spomínaných zariadeniach je v deň volieb úplne odstavená prevádzka.
"Volebné miestnosti sú v týchto zariadeniach určené preto, aby mali voliči okrajových častí Prešova k voľbám čo najbližšie. Mesto Prešov s vlastníkmi týchto zariadení s cieľom zabezpečiť voľby uzatvorilo nájomnú zmluvu," uviedla Šitárová.
Okresná volebná komisia v Piešťanoch riešila podnet, podľa ktorého jeden člen okrskovej volebnej komisie nedovolene propagoval kandidáta jednej z politických strán. TASR to potvrdila predsedníčka okresnej volebnej komisie v Piešťanoch Alena Vráblová.
"Na telefonický podnet sme uskutočnili kontrolu v okrsku číslo 21. Člen komisie mal na sebe tričko s menom kandidáta politického zoskupenia...Upozornila som celú okrskovú komisiu, že porušujú zákon," uviedla Vráblová.
Pokojný priebeh sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR narušil v jednej z okrskových volebných komisií v bratislavskom Ružinove opitý muž. Na mieste zasahovala polícia, ktorá musela muža z budovy vyviesť. "Muž bol veľmi hlučný a veľmi emotívny," uviedla pre TASR Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.
Svoj hlas v sobotňajších parlamentných voľbách odovzdal aj bývalý prezident Rudolf Schuster. "Nikdy nevynechám voľby, takže som prišiel. Chcem aj ja to lepšie pre občanov Slovenska."
Do volebnej miestnosti v základnej škole na žilinskom sídlisku Vlčince prišiel v sobotu predpoludním aj storočný veterán druhej svetovej vojny František Marek.
"Som prekvapený z toho ruchu, ktorý tu je. Myslím, že to hovorí o tom, že ľudia chcú nejakú zmenu. Len či každý rozumie tomu, čo kto hovorí," povedal storočný vojnový veterán s tým, že voliť chodí pravidelne.
Volebné moratórium bude na Slovensku končiť namiesto o 22:00 až o 23.00. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dôvodom je, že ešte pred začiatkom volieb zomrela členka volebnej komisie vo Veľkom Krtíši. Voliť v danom okrsku sa preto začalo až o hodinu neskôr. Aj médiá preto budú môcť zverejňovať predbežné výsledky volieb až po 23:00.
Volič (48) napadol predsedu volebnej komisie (75) v Žiline. "K napadnutiu došlo potom, ako predseda komisie upozornil voliča, aby zostávajúce hlasovacie lístky odhodil do krabice na to určenej," informuje polícia na sociálnej sieti.
K zraneniu osoby nedošlo. Vo veci sa naďalej skúma či nedošlo k spáchaniu aj ďalšieho trestného činu v súvislosti s volebným právom.
Samuel z Trnavy volí po prvýkrát poslancov do NR SR. "Svoje prvé parlamentné voľby vnímam skôr ako povinnosť než právo. Veľa ľudí sa nezúčastňuje a potom sa sťažuje, ako to tu vyzerá. To som si všimol už dávno, keďže politiku som sledoval aj v čase, keď som voliť nemohol," uviedol mladý Trnavčan.
Mladým voličom veľmi záleží na tom, aby vo voľbách ukázali svoje názory, svoj prístup k životu a svoje nazeranie na svet. Pre TASR to povedal psychológ z online linky dôvery IPčko.sk Marek Madro. Ak mladí pôjdu v sobotu voliť, rozhodovať sa podľa neho nebudú až tak strategicky a podľa predvolebných prieskumov, ale na základe ich vlastných hodnôt. "Či už sa spájajú s vierou, spoločenskou otvorenosťou či prístupom ku konkrétnym aktuálne diskutovaným témam," podotkol.
Malý záujem voličov charakterizujú zatiaľ voľby do Národnej rady SR na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Oproti voľbám spred štyroch rokov je však účasť v tejto mestskej časti podľa odhadov o niečo vyššia. V dvoch okrskoch je zapísaných zhruba 4500 oprávnených voličov.
Priebeh volieb je podľa okrskových komisií pokojný a bezproblémový, žiadne podozrenia z možného kupovania hlasov nezaznamenali. Volebné miestnosti sa nachádzajú v priestoroch komunitného centra, dopoludnia boli okrem členov komisií často prázdne.
Jedným z tých, ktorý prišiel dopoludnia odvoliť, bol bývalý starosta Luníka IX Jozef Šaňa. Rómovia by podľa neho mali ísť voliť, účasť na Luníku však podľa neho bude opäť veľmi nízka. "Už ich to nebaví, nevidia v tom zmysel. A bol tu len jeden predvolebný míting, nič viac," povedal pre TASR. Medzi mnohými kandidujúcimi stranami mu navyše chýbajú programy pre Rómov.
Zuzana Čaputová volila v sprievode dcér v Pezinku. Čo povedala po odvolení? Čítajte TU.
Ďalšia tragédia! V Banskej Bystrici zomrel vo volebnej miestnosti dôchodca (†79), ktorý prišiel voliť. Informovala o tom prvá TV JOJ.
"Zavolali mu záchranku, zachrániť sa ho však už nepodarilo," uviedla banskobystrická krajská hovorkyňa polície Mária Faltániová s tým, že čakajú na obhliadajúceho lekára. Podľa hovorkyne bude úmrtie pravdepodobne vyhodnotené ako úmrtie bez cudzieho zavinenia. "Volebnú miestnosť zatvorili na pol hodinu, pokiaľ telo presunuli do inej miestnosti, takže tam bude o polhodinu posunutý čas volieb," doplnila.
Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Banskej Bystrici Dagmar Albertovej členovia volebnej komisie v súlade so zákonom miestnosť na nevyhnutný čas uzavreli a voľba tu bude posunutá do 22:30.
Členom okrskovej volebnej komisie v bratislavskej Vrakuni na Základnej škole Železničnej je v súčasnosti aj 92-ročný dôchodca Jozef Vaškeba.
"Ja som bol 16 rokov členom ústrednej volebnej komisie a teraz už dva roky som ako okrskový člen. Už som zvyknutý na to, chodil som na kontroly ako člen ústrednej volebnej komisie a myslím, že je správne, ak občania idú voliť. Každý jeden, aby nezostávali doma. Budem mať pomaly 93 rokov, ale chodím ešte autom, tak nie je problém zúčastniť sa takto aktívne volieb," povedal pre TASR Vaškeba.
Na košickom letisku odvolilo pred odletom do Izraela 132 pútnikov z Humenného. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka volebného okrsku číslo jedna v mestskej časti Barca v okrese Košice Gabriela Oravcová. „Ráno sme boli s volebnou urnou na letisku, kde odvolilo 132 pútnikov pred cestou do Izraela. Na letisku panovala dobrá nálada a všetko sme to zvládli za 40 minút,“ uviedla Oravcová. Ako ďalej dodala o prenosnú volebnú urnu a možnosť voliť na letisku ich požiadala cestovná kancelária, ktorá zájazd organizovala.
Možnosť odovzdať svoj hlas využili v sobotných voľbách do Národnej rady SR aj kúpeľní hostia z celého Slovenska, ktorí sú na pobyte v Bojniciach. Pred volebnou miestnosťou v liečebnom dome Mier stáli ráno a dopoludnia aj v radoch. Účasť je zatiaľ podľa odhadu tamojšej komisie vyššia ako pri posledných voľbách.
Igor Matovič s dcérou Klárou a manželkou Pavlínou volili v Trnave.
Andrej Kiska s manželkou Martinou odvolili v Poprade.
Boris Kollár odvolil v prítomnosti detí.
Herec Maroš Kramár sa krátko pred voľbami rozohnil. Čo povedal na adresu politikov, sledujte TU.
Prvýkrát pôjde v parlamentných voľbách voliť aj 63-ročný Jozef. Prečítajte si, aké sú jeho dôvody TU.
Keďže v jednom z volebných okrskov vo Veľkom Krtíši zomrela členka volebnej komisie pred začiatkom volieb, volebnú miestnosť neotvorili o 7:00, ale až približne o hodinu.
Podľa banskobystrickej krajskej hovorkyne polície Márie Faltániovej úmrtie tejto 69-ročnej ženy polícia nevyšetruje, pravdepodobne zomrela zo zdravotných dôvodov. Voľby sa v tomto veľkokrtíšskom volebnom obvode posunú o hodinu, teda do 23:00.
Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová pre TASR potvrdila, že úmrtie nebude mať na priebeh volieb vplyv.
"Nastávajúce voľby považujem pre krajinu za kľúčové. Možno najdôležitejšie od roku 1998," uviedol pre TASR Juraj Fojtík, ktorý už osem rokov žije v Prahe. Viac sa o Slovákoch, ktorí volia zo zahraničia, dočítate TU.
Voliť bol aj Richard Sulík.
Béla Bugár už odvolil.
Hlas voliča v parlamentných voľbách bude platný, aj keď bude hlasovací lístok zašpinený, pokreslený či natrhnutý. Musí z neho však byť jasné, ako volič hlasoval. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Lístok vloží volič do obálky bez úprav alebo zakrúžkuje preferovaných kandidátov z listiny danej strany. Najviac však môže odovzdať štyri preferenčné krúžky. Ak sa volič pri úprave hlasovacieho lístka pomýli, musí vrátiť celú sadu lístkov a komisia mu vydá novú sadu.
Ministerstvo vnútra (MV) SR upozorňuje, že do obálky nesmie volič vložiť viac ako jeden hlasovací lístok. V opačnom prípade je jeho hlas neplatný.
Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu hrozí sankcia 33 eur.
Svoj hlas v sobotňajších parlamentných voľbách odovzdali do prenosnej urny aj dve ženy, ktoré si odpykávajú trest v levočskej väznici. "Je to moje právo a rozhodla som sa ho využiť. Bola som voliť aj v prezidentských voľbách. Myslím si, že informácií o kandidátoch som mala dosť, takže som si vedela vybrať, uviedla pre TASR jedna z dvojice, ktorá si neželá byť menovaná.
Záujem o voľby je v tomto zariadení pomerne nízky, v parlamentných voľbách v roku 2016 právo voliť nevyužila žiadna z 88 zverenkýň. Tento rok sme mali žiadosť od dvoch klientok tohto zariadenia. Môžem povedať, že väčší záujem bol o prezidentské voľby minulý rok, skonštatovala členka okrskovej volebnej komisie číslo 3 v Levoči Eva Ondrušová.
V obciach Dulová Ves a Rokycany v okrese Prešov sa okrem volieb do Národnej rady SR v sobotu konajú i miestne referendá. V oboch prípadoch sa otázka referenda týka toho, či obyvatelia sú alebo nie sú za odvolanie starostky, respektíve starostu.
V Bratislavskom kraji bolo všetkých 582 volebných okrskov otvorených načas. Zatiaľ bezproblémový začiatok parlamentných volieb hlásia okresné volebné komisie z Malaciek, Pezinka a Senca. V Bratislave však musela okresná volebná komisia od rána riešiť problém s niektorými obálkami s hlasmi voličov zo zahraničia, ktoré boli do jednotlivých okrskových komisií zle priradené.
Policajti po celom Slovensku už od skorého rána dohliadajú na pokojný priebeh parlamentných volieb.
Odvoliť sa dnes chystajú aj pracovníci z najvyššie položeného pracoviska na Slovensku, z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) a Slovenského hydrometeorologického ústavu na Lomnickom štíte. „Za astronómov som tu dnes sám, ale sú tu fyzici a meteorológovia, a pokiaľ viem, všetci sa chystajú ísť voliť,“ povedal pre agentúru SITA astronóm Ján Rybák z AsÚ SAV, ktorý pôjde odvoliť do Popradu. Či si niektorí pracovníci vybavovali voličské preukazy, nevedel povedať nevedel.
Najbližší volebný okrsok však majú v Tatranskej Lomnici. Na presun "dole" z nadmorskej výšky 2 634 metrov môžu pracovníci využiť iba visutú lanovku, počasie by to zatiaľ nemalo komplikovať.
Krátko pred otvorením volebnej miestnosti v okrsku číslo 10 vo Veľkom Krtíši umrela členka volebnej komisie. Pre TASR to potvrdil prednosta Okresného úradu vo V. Krtíši Marián Siekela.
"Stalo sa to ešte počas prípravy miestnosti na voľby. Členka komisie, staršia pani, išla na toaletu, pričom odpadla. Privolaný lekár už len konštatoval smrť," uviedol Siekela.
Prípad na mieste prešetruje polícia.
Ako hlasovať tak, aby váš hlas neprepadol? Čítajte TU.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, môže požiadať aj v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania mimo volebnej miestnosti do prenosnej volebnej schránky.
Viac ako 55.000 Slovákov žijúcich v zahraničí požiadalo o možnosť voliť poštou, ďalší sa rozhodli prísť voliť osobne. Prečo sa rozhodli voliť, si prečítajte TU.
V 18. slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a v ústavoch na výkon väzby a aj vo väzenskej nemocnici v Trenčíne začali v sobotu väzni voliť, keď do jednotlivých ústavov krátko po 8.00 h postupne prinášajú členovia okrskových volebných komisií prenosné volebné schránky.
"V piatok (28. 2.) sa v slovenských ústavoch nachádzalo celkom 1632 obvinených a 9061 odsúdených, z ktorých právo voliť má 1465 obvinených, 8909 odsúdených, spolu teda 10.374 osôb," uviedla pre TASR hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.
Presne o siedmej hodine sa sobotňajšie voľby do Národnej rady SR bezproblémovo začali aj v najzápadnejšom sídle Slovenska, v obci Záhorská Ves (okres Malacky). Prvá volička vhodila obálku s hlasovacím lístkom do hlasovacej urny dve minúty po siedmej.
"Bola to nevyhnutnosť ísť takto ráno, keďže sa musím ponáhľať do práce. Na voľby chodím pravidelne" priznala sa pani Patrícia. Nad tým, za koho zahlasuje, dlho nerozmýšľala. "Vlastne vôbec, od začiatku som bola rozhodnutá," dodala.
Vitajte pri sledovaní online prenosu z parlamentných volieb.