Sociologička a bývalá premiérka Iveta Radičová takto komentovala skutočnosť, že koalícia PS/Spolu, ktorú viedol ako líder Michal Truban, zostala pred bránami parlamentu. Po spočítaní vyše 98 percent volebných okrskov koalícia PS/Spolu tesne nedosahovala potrebných 7 percent, aby sa dostala do parlamentu.
„Koalícia PS/Spolu sa orientovala v istej časti kampane na súboj so stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), pričom hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa orientovalo jednoznačne voči Smeru-SD, ale zároveň v kampani aj pomerne ostro voči potenciálnym koaličným partnerom. Súhra všetkých týchto faktorov spôsobila výsledok týchto percent,“ uviedla expremiérka Radičová na margo ziskov jednotlivých strán. Ako ďalej poznamenala, k OĽaNO ako jasnému víťazovi volieb sa presunuli voliči, čo sa črtalo už pred voľbami.
„OĽaNO získalo percentá nielen od nevoličov a nielen presunom od ĽS NS, ale aj od mimoparlamentných strán. Druhý moment je, ako jasne formulovali jednotlivé politické strany témy a ako boli pre voliča čitateľné,“ priblížila Radičová. Podľa nej pre 70 percent voličov sa OĽaNO spája s bojom proti korupcii. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) má svojich jadrových voličov, ktorých väčšinovo primkol k voľbe tejto strany program SaS. Pokiaľ ide o ĽS NS, tak pre túto stranu to bol podľa Radičovej pilier obhajoby národného záujmu rovnako, ako aj pre Slovenskú národnú stranu (SNS).
„Medzi týmito stranami prebiehal boj o podobného alebo toho istého voliča, čo sa týka národného piliera,“ dodal expremiérka Radičová. O zisku strany Za ľudí Andreja Kisku povedala, že agentúry jej odhadovali okolo 7 percent. „Takže áno, tých 7 percent sa očakávalo, nedosiahol ich. Myslím si, že antikampaň zohrala svoje. Bola mierená práve na osobu lídra tejto strany, ale pre voličov bol najsilnejší faktor, prečo túto stranu volili, program a na druhom mieste osoba lídra.