Štyri dôvody poklesu Smeru
1. Turbulentná politická situácia posledné dva roky
Podľa politického analytika Grigorija Mesežnikova uškodila najmä situácia po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Na Smer sa zvalil systém, ktorý podľa kritikov dovolil zavraždiť mladý pár. Proti Smeru boli namierené protesty, ktoré vyvrcholili odchodom najsilnejších politikov. Atmosféra v spoločnosti bola namierená práve proti vládnym stranám, ktoré mali množstvo káuz,“ tvrdí politológ.
2. Zmena lídra zabrala len čiastočne
Smer stavil na novú jednotku Pellegriniho. Podľa preferenčných hlasov to bol správny ťah, keďže Fica prekrúžkoval o desaťtisíce hlasov. „Napriek tomu Pellegrini ten pád síce zmiernil, ale nedokázal ho úplne zastaviť. Pozitívom pre nich je, že sa pôvodne očakávali ešte nižšie čísla a práve vďaka Pellegrinimu sa predikcie nenaplnili,“ povedal Mesežnikov
3. Silná antikampaň proti opozícii nepriniesla výsledky
Smeráci spustili veľkú antikampaň a na internete ostreľovali opozíciu. „Často sa uchyľovali ku klamstvám, no na ich voličov to výrazne nepôsobilo. Hlavný elektorát majú niekde inde. Zatiaľ sa však ťažko meria, či to napríklad odradilo niektorých voličov opozície, aby prišli k voľbám,“ myslí si odborník.
4. Vyčerpanie strany
Smer je na politickej scéne viac ako 20 rokov. Jeho šéf Robert Fico síce plánoval voľby vyhrať, no podľa politológa je jasné, že po čase vždy dochádza k únave. „Najmä keď boli pri moci 12 rokov. Teraz je možné, že dôjde k vnútornej zmene, no musel by o to stáť najmä Pellegrini. Je otázne, ako sa po tejto porážke zachová Fico,“ dodal Mesežnikov.