Informovala o tom agentúra AFP. Čínska Národná zdravotnícka komisia informovala, že všetky nové smrteľné prípady boli zaznamenané v provincii Chu-pej, odkiaľ sa choroba na prelome rokov postupne rozšírila do viac ako 60 krajín sveta. Čína nateraz eviduje 2912 obetí nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.
Čínske zdravotnícke úrady nahlásili v pondelok 202 nových potvrdených prípadov nakazenia, čo je najnižší počet nových infekcií za deň od konca januára.
Agentúra AFP konštatovala, že v Číne sa počet nových prípadov nakazenia postupne znižuje. Mimo územia provincie Chu-pej ich v pondelok hlásili iba šesť. Podľa bilancie dostupnej k pondelku 01.00 h SEČ je na celom svete vírusom SARS-CoV-2 nakazených vyše 88 000 ľudí. Vyliečených je viac ako 45 000 ľudí.
Počas víkendu o prvých smrteľných prípadoch informovali Spojené štáty i Austrália. V Taliansku, vírusom najviac postihnutej krajine Európy, sa počet infikovaných ľudí za posledných 48 hodín takmer zdvojnásobili, uviedla AFP.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu informovala, že vírus SARS-CoV-2 postihuje najmä ľudí starších ako 60 rokov a osoby s inými vážnymi chorobami.
WHO tiež uviedla, že väčšina ľudí s akútnym vírusovým respiračným ochorením COVID-19 má iba mierne príznaky, zatiaľ čo u 14 percent sa prejaví závažnými komplikáciami, ako je napr. zápal pľúc. U piatich percent nakazených vírusom SARS-CoV-2 má ochorenie negatívnu prognózu. WHO dodala, že v epicentre nákazy sa miera úmrtnosti medzi infikovanými pohybuje medzi dvoma až piatimi percentami.
Sezónna chrípka má pritom priemernú úmrtnosť okolo 0,1 percenta, je však vysoko infekčná a každoročne na ňu na celom svete zomrie až 400 000 ľudí. Ostatné kmene koronavírusu vykazujú vyššiu mieru úmrtnosti: SARS okolo 9,5 percenta a MERS až 34,5 percenta.