"Všetky účty sú zablokované," napísal Navaľnyj na svojej stránke na sociálnej sieti Twitter. Jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová pre agentúru AFP uviedla, že bankové kontá boli úradmi zablokované v rámci vyšetrovania podozrenia z prania špinavých peňazí, ktorého sa údajne dopustila Navaľným založená nadácia Fond boja proti korupcii (FBK).
Bankové účty má zablokované aj riaditeľ FBK Ivan Ždanov a jeho príbuzní, informoval spravodajský portál Novaja gazeta. Podľa vyjadrení Navaľného prívržencov na sociálnych sieťach "ide o novú formu zastrašovania" opozície zo strany štátu.
Navaľnyj odhaľuje korupciu v Rusku a je známy ako kritik režimu Vladimira Putina. Podieľal sa na organizovaní protivládnych demonštrácií a veľmi aktívne publikuje o prípadoch korupcie ruských vládnych úradníkov.
Ruské súdy ho v dvoch kauzách - Kirovles a Yves Rocher - odsúdili za spreneveru na podmienečné tresty väzenia. V prípade kauzy francúzskej firmy Yves Rocher pritom aj samotná jej ruský filiálka - Yves Rocher Vostok - konštatovala, že konaním Navaľného a jeho brata nebola poškodená.
Bratia sa po vynesení rozsudku v tejto kauze obrátili na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý konštatoval pochybenie ruských súdov, takže obaja bratia v kauze Yves Rocher boli odsúdení neprávom. Rusko túto interpretáciu odmietlo.
Stíhania v týchto kauzách Navaľnému znemožňujú výraznejšie sa angažovať v ruskej politike - nemohol napríklad kandidovať v prezidentských voľbách. V reakcii na to Navaľnyj vyzval svojich prívržencov, aby voľby bojkotovali.
Zhodou okolností bol práve v utorok zverejnený rozhovor, v ktorom prezident Putin vyhlásil, že tzv. nesystémovú opozíciu v Rusku považuje za potrebnú a užitočnú. V rozhovore pre agentúru TASS Putin súčasne pripomenul, že v každej krajine sveta je časť ľudí, ktorí nesúhlasia s úradujúcim vedením krajiny. "Som rád, že takí ľudia sú," uviedol Putin. V tejto súvislosti však ruský prezident zdôraznil, že "zákon platí" pre každého, aj pre tých, ktorým sa vedenie krajiny nepáči.