Po prvý raz v histórii sa spojili svetové organizácie zamerané na obezitu, aby upozornili na vážny problém 21. storočia, akým je narastajúca nadváha a obezita. Napriek masívnej osvete, ľudia sa snažia nevidieť, že obezita spôsobuje veľa následných zdravotných problémov a výrazne skracuje dĺžku života.
Odborníci varujú, že nadváha so sebou prináša celý rad závažných zdravotných rizík. Jej nárast je výsledkom kultúrnych a environmentálnych vplyvov. Dnes sa málo hýbeme a často sa stravujeme horšie ako v minulosti. To sa podľa všeobecnej lekárky Etely Janekovej „prejavuje aj nadváhou a obezitou. Už pri nadváhe môžu vzniknúť rôzne ochorenia.“ Rizikové faktory pre vývoj obezity sú predovšetkým vysokoenergetická strava, nadmerná veľkosť porcií, nízka telesná aktivita, sedavý spôsob života a nepravidelné stravovanie.
Obézni ľudia majú nielen fyzické problémy, ale aj sociálne a psychické. Extrémne obézni ľudia majú v priemere o desať rokov kratší a navyše aj horší život s množstvom zdravotných komplikácií. Podľa odhadov má byť do roku 2030 vyše 50 percent Európanov obéznych.
Obezita spôsobuje:
- diabetes 2. typu
- náhlu cievnu mozgovú príhodu
- infarkt myokardu / aterosklerózu
- vysoký krvný tlak
- vznik nádorov
- zaťažuje kĺby
- zhoršuje imunitu
- sociálne, psychické a iné problémy
Dôležitá je informovanosť
Počet ľudí s nadváhou stúpa v oblastiach mimo väčších miest, kde sa dá predpokladať zložitejší prístup k informáciám. Vyššie percento obezity sa tiež vyskytuje u ľudí s nižším vzdelaním.
Potrebujete schudnúť?
Je pravda, že mať pár kíl navyše je len estetickým problémom. Za nadváhu, ktorá už ohrozuje zdravie, sa považuje BMI (body mass index) vyšší ako 25, obezita je pri BMI nad 30.
Možnosti a postupy liečby
Diéta
Je to najdôležitejšie liečebné opatrenie a obvykle aj prvé. Človek by si nemal predstaviť diétu, ako ju bežne vnímame, ale skôr ako celkovú, dlhodobú zmenu stravovacích návykov.
Zvýšenie fyzickej aktivity
Začať sa dá od jednoduchého vynechania výťahu či auta. V prípade obezity je vhodnejšie vyhľadať odborníka, aby ste si neodbornou snahou ešte viac neublížili.
Lieky
Tým sa rozhodne nemyslia voľnopredajné zázraky, sľubujúce nerálne veci. Sú však medikamenty, ktoré vám po zhodnotení vášho zdravotného stavu môže predpísať odborník.
Chirurgická liečba
Je poslednou možnosťou pri liečbe obezity. Metódy bariatrickej chirurgie spočívajú v zmenšení objemu žalúdka, inou možnosťou sú skratové operácie, vyraďujúce z funkcie časti tráviaceho traktu. Sú stále bezpečnejšie, ale nie bez rizika, preto sú rezervované pre najťažších pacientov.
Vypočítajte si index telesnej hmotnosti BMI:
- hmotnosť v kg / (telesná výška v m)²
do 18,5: podvýživa
Čím je číslo menšie, tým viac sa približujete k podvýžive. Týka sa to predovšetkým ľudí trpiacich anorexiou či bulímiou. Telo nie je dostatočne vyživované, chýbajú mu základné stopové prvky, čo sa prejavuje častými ochoreniami a celkovým oslabením organizmu.
18,5 – 25: ideálna a zdravá hmotnosť
Človek s týmto BMI by si mal svoju hmotnosť udržať vyváženou stravou a dostatkom pohybu. Zdravotné komplikácie spojené s hmotnosťou sú v tejto skupine najmenej časté.
25 - 30: mierna nadváha
Riziko vysokého tlaku či srdcových ťažkostí sa tu mierne zvyšuje. Poväčšine ide o nesprávne stravovacie návyky, napríklad nadmerné konzumovanie večer a v noci, alebo nevyvážený podiel tukov a iných zložiek potravy. Takisto je tu častý nedostatok pohybu či sedavé zamestnanie.
30 - 40: obezita
V tomto prípade ide o pomerne vážne zdravotné riziko.
40 a viac: ťažká obezita
V tomto štádiu je potrebná radikálna zmena stravovacieho režimu a návykov.