Šupiny toho zvieraťa zhabali v západoafrickej krajine pri raziách v rokoch 2017 a 2018, následne zatkli približne 20 ľudí, informovala tlačová agentúra AFP. Čína po vypuknutí nákazy novým koronavírusom oznámila 24. februára úplný zákaz predaja a konzumácie šupinavca. Pátraním sa totiž zistilo, že koronavírus sa v ohnisku nákazy v stredočínskom meste Wu-chan preniesol na človeka zo šupinavcov.
Tento šupinatý cicavec je označený Medzinárodnou úniou na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) za druh, ktorému hrozí vyhynutie. Zviera je pritom v celej Číne a vo väčšine juhovýchodnej Ázie považované za tradičnú pochúťku.
"Bola to medzinárodná sieť nelegálnych obchodníkov, ktorú sme rozložili a spálili sme 3,6 tony šupín," povedal minister Pobrežia Slonoviny pre lesníctvo Alain Richard Donwahi po tom, čo v ekonomickej metropole Abidjan osobne zapálil tri kopy šupín. Minister dodal, že šupiny mali hodnotu "miliónov", a dodal: "Bojujeme proti pytliactvu a takisto proti nelegálnemu obchodovaniu s ohrozenými druhmi živočíchov."
"Šupiny tohto cicavca sú v tradičnej čínskej medicíne vysoko cenené... aj vo Vietname. V Ázii sa môže ich cena vyšplhať na 1000 dolárov za kilogram," spresnil. Medzinárodný predaj šupinavcov bol zakázaný v roku 2016 Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).
Ilegálne obchodovanie s divo žijúcimi zvieratami prinesie ročne zisky vo výške približne 15 miliárd dolárov, predovšetkým na rozmáhajúcich sa ázijských trhoch, ako uvádza Svetový fond na ochranu prírody (WWF).