Bol rok 2015, keď sa Dan Price (35) z USA, majiteľ americkej kartovej spoločnosti Gravity Payments, odhodlal k veľkej zmene - zvýšiť minimálnu mzdu svojim zamestnancom a sebe plat zoškrtať.
Inšpiroval ho k tomu rozhovor s kamarátkou Valerie, bývalou členkou armády a veteránkou z Iraku. Hovorila mu o tom, ako jej ani príjem z dvoch zamestnaní nestačí na život v Seattli, a borí sa preto s finančnými problémami. Hoci zarábala ročne 40-tisíc dolárov (35 900 eur), na zaplatenie účtov a nájomného jej to vo veľkomeste nestačilo.
Vtedy 31-ročný Dan bol v úplne opačnej životnej situácii - jeho firma mu ročne zarobila 1,1 milióna dolárov (989 400 eur). Práve tieto obrovské rozdiely ho prinútili zamyslieť sa aj nad svojimi zamestnancami. Vďaka životnému príbehu kamarátky si uvedomil, že musí zamestnancom zvýšiť platy, a tak aj urobil. Vo svojej firme zvýšil minimálnu mzdu všetkým 120 zamestnancom na 70-tisíc dolárov ročne (62 900 eur, čo predstavuje mesačný plat približne 5-tisíc eur). To však nebolo všetko. Aby to mohol urobiť, znížil si vlastný plat, vzdal sa svojich úspor a dvoch domov.
Hoci čakal obrovskú radosť a prekvapenie, zamestnanci spočiatku nemohli jeho slovám uveriť. Pre tretinu z nich to totiž znamenalo okamžité zdvojnásobenie mzdy.
Týmto rozhodnutím sa však nepolepšilo len zamestnancom, ale aj samotnej firme. Počet zamestnancov sa zdvojnásobil a platby, ktoré firma spracováva, vzrástli z 3,8 miliardy dolárov na vyše 10 miliárd dolárov ročne.
Dana teraz po piatich rokoch od zvýšenia platov teší aj ďalšia vec. Zvýšila sa "pôrodnosť vo firme", keďže zamestnanci si môžu dovoliť rodinu a takisto si viacerí z nich mohli zohnať vlastné bývanie.
Ako píše ladbible.co.uk, nenaplnili sa ani obavy, že by ľudia peniazmi mrhali, alebo že by sa v práci flákali. "Stal sa opak, ľudia si šetria a takmer štvrtina zamestnancov si vyplatila dlhy z minulosti," dodal majiteľ firmy.
Dan dúfal, že jeho činy budú inšpirovať ďalšie podniky, aby nasledovali rovnaký model a usilovali sa o vyplnenie medzery v bohatstve v USA. Opak sa však ukázal byť pravdou, čo Dana, ktorý stále poberá minimálnu mzdu, skutočne mrzí. Čo ho však nemrzí je fakt, že pomohol svojim zamestnancom i firme a ako hovorí, nebolo to jednoduché, no teraz je šťastnejší než kedykoľvek predtým.