Svoje pozície si udržali minister vnútra Arsen Avakov, vicepremiér a minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov, minister infraštruktúry Vladyslav Kryklij a minister spravodlivosti Denys Maľuska, informuje tlačová agentúra TASS.
Vedúce posty rezortov hospodárskeho rozvoja a poľnohospodárstva, energetiky a ochrany životného prostredia, školstva a vedy, ako aj rezortu kultúry sú stále neobsadené. Poslanci schválili 13 členov kabinetu. Traja kandidáti ponúknuté ministerské posty odmietli: Oleh Korosteľov (post vicepremiéra pre obranný priemysel), Roman Žukovskyj (post ministra hospodárstva) a Tymofij Mylovanov (post ministra poľnohospodárstva).
O svoje posty prišli aj dvaja kľúčoví členovia kabinetu. Dmytro Kuleba, vicepremiér pre európske záležitosti, bol vymenovaný za nového ministra zahraničných vecí, zatiaľ čo novým ministrom obrany sa stal Andrij Taran, predtým predstaviteľ Ukrajiny v ukrajinskej delegácii pri OSN.
Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že kým členovia vlády predchádzajúceho premiéra Oleksija Hončaruka neboli zapletení do korupcie, ich úsilie o vykorenenie korupcie nebolo dostatočne silné, informovala tlačová agentúra AP.
"Iba nekradnúť nestačí. Sľúbili sme občanom, že boj proti korupcii vyhráme, ale nedotiahli sme to ani na remízu," povedal expremiér, ktorého demisiu v stredu schválil parlament. Hončaruk medzi svojimi úspechmi spomenul nízku úroveň inflácie a makroekonomickú stabilitu.
Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko označil reorganizáciu kabinetu za pokus súčasnej hlavy štátu Volodymyra Zelenského preniesť zodpovednosť za svoju klesajúcu popularitu na plecia iných. Zelenskyj viedol svoju vlaňajšiu predvolebnú kampaň na základe sľubov o ukončení vojny s proruskými separatistami na východe krajiny a odstránení zakorenenej korupcie.