V rámci územia bojnickej ZOO platil počas karantény sprísnený režim kvôli bezpečnosti chovu vtákov a ochrany pracovníkov, informuje hovorca ZOO Jaroslav Slašťan. "Precíznosť a dôslednosť série opatrení a zabezpečení, ktoré sme po zistení vírusu vykonali, zamedzili ďalšiemu rozšíreniu tohto vírusového ochorenia a ochránili pred nákazou ďalšie tu chované druhy vtákov," zhodnotil karanténu hlavný zoológ Národnej zoo Bojnice Branislav Tám.
Výskyt vtáčej chrípky potvrdili 25. januára u kačice a lyžičiara. Počet vtákov v ZOO sa po následných opatreniach znížil celkovo o 54 jedincov. Ide o úhyn 11 vtákov, 43 operencov zase preventívne utratili. Z chovateľského hľadiska je najväčšou stratou celá chovná skupina lyžičiarov bielych, kde zoo prišla o odchovy aj o chovné páry. Ako veľkú stratu berú tiež úhyn samice vzácneho pelikána ružového.
Národná ZOO v Bojniciach je zapojená do 33 chovných programov a návštevníci tu môžu vidieť viac ako 2 700 jedincov 360 druhov zvierat, z toho až 159 vtáčích druhov. "Našu kolekciu zvierat budeme priebežne dopĺňať a rozširovať o exotické, vzácne a návštevnícky atraktívne druhy. Teší nás, že opäť otvárame naše brány a naše expozície sprístupníme verejnosti," dodal Tám. Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Jej súčasná rozloha je 41 hektárov, z čoho viac ako polovicu tvorí expozičná časť.