Premiér to uviedol pred rokovaním vlády s tým, že rodičia detí sa potom môžu obrátiť na zdravotné poisťovne so žiadosťou o preplatenie, Všeobecná zdravotná poisťovňa by mala podľa jeho slov tak urobiť.
"Keďže sa podarilo zoskupiť lekárov, ktorí sa podpísali pod žiadosť o použitie necertifikovaného lieku, podpísal som v prípade všetkých štyroch detí povolenie s tým, že plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár," spresnil Pellegrini.
V povolení je zároveň uvedené, že rodičia sa môžu obrátiť so žiadosťou o preplatenie na zdravotné poisťovne. "V prípade jedného z detí, ktoré je poistencom VšZP, telefonoval som s pani generálnou riaditeľkou VšZP Ľubicou Hlinkovou, tá sa v najbližších dňoch stretne s výrobcom lieku i rodičmi a bude pravdepodobne pozitívne reagovať na preplatenie," uviedol premiér.
"Ďalšie dve deti, keďže malý Riško už peniaze má a jeho mama odmietla pomoc vlády, sú poistencami súkromných zdravotných poisťovní, verím, že aj tie pozitívne zareagujú," dodal Pellegrini.
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár vo štvrtok popoludní poďakoval premiérovi, že pomohol pri záchrane detí. Vyzdvihol tiež stá tisíce bežných ľudí, ktorí prispeli na ich liečbu, a lekárov, ktorí sa pod liek podpísali. Zároveň vyzval súkromné zdravotné poisťovne, aby sa v krátkom čase vyjadrili k žiadostiam a pridali sa k "aktu solidarity".
"Pokiaľ ošetrujúci lekár nášho poistenca odporučí spomínaný liek a požiada nás o udelenie výnimky na úhradu, sme pripravení na okamžité odborné posúdenie žiadosti," uviedol pre TASR PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský. V prípade, že lekár liečbu vyhodnotí ako "účinnú, bezpečnú a pacientovi ju predpíše", uhradí ju aj Union zdravotná poisťovňa, ako uviedol jej hovorca Matej Neumann.