Už sa to stalo pomaly tradíciou, že na Medzinárodný deň žien Peťo Hámor opúšťa Slovensko aby sa utáboril pod Himalájami.
“Aj keď je to už po viac ako dvadsiaty krát, stale sa na to teším tak ako po prvý krát. Tentokrát odlietame z Košíc a spolu so mnou ide opäť moja manželka Marika a s Michalom Sabovčíkom (33) ide jeho priateľka Sisa, veľmi šikovná lezkyňa. Niekoľko týždňov, tak ako každý rok, si dáme aklimatizačný pobyt a vyjdeme na niekoľko 5-6 tisícových kopcov a sediel. Neskôr sa k nám pridajú naši kamaráti z Rumunska Horia Colibasanu (43) a Marius Gane. Spolu my štyria, bez ženskej spoločnosti sa vyberieme pod Bielu horu, čo je domorodý preklad Dhaulágirí,“ prezradil nám Peter Hámor pri balení a svoj himalájsky plán upresnil:
„Keď sme pred deviatimi mesiacmi opúšťali náš základný tábor pod severozápadným hrebeňom Dhaulágirí bolo nám všetkým jasné, že urobíme všetko pre to, aby sme sa tu čo najskôr vrátili. A dočkali sme sa. Tohto roku vyrážame do Himalájí vo štvorici. Moji rumunskí priatelia a spolulezci z minuloročného pokusu, Horia Colibasanu a Marius Gane (51) a tentoraz aj môj kamarát a parťák z vrcholu Dhaulágirí spred troch rokov, Michal Sabovčík. Všetky prípravy pomaly vrcholia a naše tohtoročné himalájske dobrodružstvo sa začne už o pár dní. Balenie nie je až tak náročné, lebo lezecký materiál a všetky základné veci máme dlhodobo uložené v Nepále. Určite si zo Slovenska ale berieme tradične slaninu a výbornú klobásu. Bude toho niekoľko kíl.“
Aktuálny celosvetový problém posledných mesiacov je koronavírus. Nemá náš himalájista z neho obavy? „Nie," znela jednoznačná odpoveď Petra Hámora. „V horách nič také nie je a cestou tam, hlavne na letiskách by sme nemali mať žiaden problém. Nejdeme cez žiadnu rizikovú zónu a myslím si, že naša imunita a celkovo organizmus je dostatočne silný. Priznám sa, že sa tým ani nezaoberáme.“
Peter Hámor bol pod Dhaulágirí už tri krát. Prvé jeho stretnutie s touto horou bolo veľmi tragické. Zahynul tu vtedy pri páde do trhliny pod severnou stenou, ktorú sa spoločne chystali zdolať, Petrov veľký kamarát a spolulezec Piotr Morawski. Druhý krát prišiel pod Bielu horu s Mišom Sabovčíkom, Tomášom Petríkom a Michalom Gabrižom. Pre zdravotné problémy a nepriaznivé počasie museli plánovaný prvovýstup severozápadným hrebeňom odložiť a na vrchol vyšiel Peťo spolu s Mišom Sabovčíkom severovýchodným hrebeňom.
Minulého roku sa pod Dhaulágirí Peťo vrátil opäť. No pre veľmi silný vietor sa im ich pokus o prvovýstup opäť nevydaril.
Himalayadventure MMXX
Je projekt, ktorého hlavným cieľom je dokončenie prvovýstupu zatiaľ nezdolaným severozápadným hrebeňom na siedmu najvyššiu horu sveta Dhaulágirí vysokú 8 167 metrov, ktorá leží v Nepálskych Himalájach, v horskej skupine Dhaulagiri Himal. Samotnému výstupu budú predchádzať aklimatizačné výstupy na viacero vrcholov v horských oblastiach Solo Khumbu, Mera Peak a Gokyo. Všetky výstupy budú vedené ľahkým štýlom, bez pomoci výškových nosičov a umelého kyslíka. Expedície sa zúčastnia slovenskí horolezci Peter Hámor a Michal Sabovčík spolu s Rumunmi Horiom Colibasanuom a Mariusom Gane.
Dhaulágirí (8167mnm)
V Nepálskych Himalájach, v horskej skupine Dhaulágirí Himal, leží mohutný ľadový masív, obtekaný riekami Kali Ghandaki a Miagdi Khola – nádherná, žiarivá Dhaulágirí. Jej názov v preklade zo sanskrtu znamená „Biela hora“ a je siedmou najvyššou horou planéty. Prvými horolezcami v tejto oblasti boli v roku 1950 Francúzi, nenašli však žiadnu vhodnú trasu pre výstup a presunuli sa pod Annapurnu. Na vrchol Dhaulágirí sa po prvý raz podarilo vystúpiť až v piatok 13. mája 1960 štyrom členom medzinárodnej expedície vedenej Maxom Eiselinom – Kurtovi Diembergerovi, Petrovi Dienerovi, Ernstovi Forrerovi a Albinovi Schelbertovi. Spolu s nimi na vrchol vystúpili aj dvaja nepálski výškoví nosiči, Nima Dorje a Nawang Dorje. Dnes vedie na vrchol Dhaulágirí pätnásť mimoriadne náročných výstupových trás, „Biela hora“ však stále láka výškových horolezcov svojimi obrovskými stenami, či dlhými hrebeňmi a piliermi.