Piatkové testy ukázali tri nové pozitívne prípady, dva z nich súvisia s cestovaním do Talianska, dodala bez ďalších podrobností Hlavná hygienička ČR Eva Gottvaldová.
Podľa námestníka ministra zdravotníctva Romana Prymulu sú v Európe štyri krajiny, kde sa nákaza šíri nekontrolovane, a to Nemecko, Španielsko, Francúzsko a predovšetkým Taliansko, kde je v súčasnej dobe asi 16.500 Čechov. "Je zrejmé, že musíme byť pripravení najmä na to, aby sme mali dostatok ventilovaných lôžok, pretože v Taliansku prešlo jednotkami intenzívnej starostlivosti 350 ľudí," povedal Prymula.
Lôžka s ventilátorymi sú potrebné pre pacientov, ktorým sa rozvinú komplikácie, napríklad ťažký zápal pľúc alebo dychová nedostatočnosť. "Nabehneme na systém, ktorý bude podobný ako v ostatných krajinách. Prípady, ktoré sú pozitívne, ale ich klinický priebeh je menej závažný, budú izolovaní v domácich podmienkach. V nemocniciach budú prípady, ktoré budú vyžadovať starostlivosť," dodal námestník.
Povinná karanténa
Ľudia s trvalým pobytom v Česku, ktorí sa od soboty vrátia z Talianska, musia túto skutočnosť oznámiť bez osobného kontaktu lekárovi. V mimoriadnom opatrení, ktoré má zabrániť šíreniu koronavírusu, o tom rozhodlo ministerstvo zdravotníctva. Lekárom ministerstvo nariadilo, aby u všetkých týchto ľudí rozhodli o dvojtýždňovej karanténe, uviedol Babiš.
Ľudia v karanténe budú mať nárok na nemocenskú. "Za porušenie karantény hrozí podľa zákona o ochrane verejného zdravia pokuta až tri milióny korún," povedal premiér. Lekár bude oprávnený karanténu predĺžiť, dodal Babiš. Súčasne vyzval zamestnávateľa, aby zamestnancom vychádzali v ústrety a dohodli sa s nimi na prácu z domova.