Ide o pacienta z dedinky Kostolište (okr. Malacky), ktorý nebol v zahraničí, no jeho syn strávil Valentína v talianskych Benátkach. Vláda ani hlavný hygienik zatiaľ nevedia potvrdiť, kto je tzv. pacient nula, čiže človek, od ktorého sa nakazil. Isté je len to, že nákazu do piatka večera u jeho syna zatiaľ nezaznamenali.
Ešte vo štvrtok bolo Slovensko jednou z mála európskych krajín, v ktorej sa nepotvrdil výskyt koronavírusu. V piatok sa však situácia zmenila. Premiér Pellegrini a hlavný hygienik Ján Mikas informovali, že v hlavnom meste hospitalizovali muža, u ktorého sa potvrdilo nové ochorenie COVID-19. Pacient však nepochádza priamo z Bratislavy, ale z neďalekej dediny Kostolište.
„Žiaľ, prvý potvrdený prípad koronavírusu na Slovensku je z okolia Malaciek. Vedenie mesta situáciu pozorne sleduje a prijíma opatrenia. Okrem iného sa kontroluje pohyb osôb, ktoré eventuálne mohli prísť do kontaktu s nakazenou osobou. Prosíme obyvateľov, aby zachovali pokoj a aby dôsledne dodržiavali hygienické pravidlá,“ informovalo mesto Malacky. Primátor Juraj Říha zvolal bezpečnostný štáb.
Podľa premiéra ide o pacienta, ktorý sa mohol nakaziť od svojho syna. „V predchádzajúcich dňoch podľa jeho vyjadrení necestoval do žiadnej z krajín, v ktorej sa vírus vyskytuje a preto je vysoko pravdepodobné, že ide o sekundárny prenos. Nakoľko máme zatiaľ informáciu, že jeho syn bol pred niekoľkými týždňami v Benátkach a strávil tam niekoľko dní, napriek tomu, že syn nevykazuje žiadne známky ochorenia a je zdravý, mohlo dôjsť k prenosu na otca prostredníctvom neho,“ ozrejmil Pellegrini.
Pacienta mali podľa našich informácií vyšetriť ešte začiatkom tohto týždňa práve pre podozrenie na koronavírus. 52-ročný muž mal pritom problémy podobné chrípke už začiatkom februára, keď bol na lyžovačke na Slovensku. Po návšteve lekára mu predpísali antibiotiká, ktoré však nepomohli k úplnému vyliečeniu. Práve oslabená imunita mohla znamenať, že muž sa nakazil koronavírusom.
Pacientov stav sa zlepšuje
52-ročný muž sa necítil dobre už dlhšiu dobu. Mal vysoké teploty a záchvaty suchého kašľa. Premiér uviedol, že niekoľko dní strávil v domácej karanténe, no po zhoršení zdravotného stavu bol prevezený na Kramáre na oddelenie infektológie. Všetkých ubezpečil, že nemohlo dôjsť ku kontaminácii priestorov nemocnice, pretože pacient bol len na tomto oddelení. „Zdá sa, že ide o ľahší priebeh ochorenia, pretože pacient sa podľa vlastných slov cíti už o niečo lepšie a klesá mu teplota,“ upokojoval premiér. Jeho manželke, synovi a jeho partnerke odobrali vzorky.
Bližšie informácie ohľadom zdravotného stavu muža hygienik Mikas nechcel uviesť. Nepovedal ani to, či má pacient okrem teploty a kašľa aj zápal pľúc. Povedal len, že mu je podávaná patričná liečba, je izolovaný a cíti sa dobre. Dodal, že situáciu považuje za zvládnutú. „Je možné, že v priebehu niekoľkých dní budú ďalšie pozitívne prípady, ale zatiaľ je situácia zvládnutá. Budeme sa snažiť urobiť všetko pre to, aby sme dopady tohto ochorenia na Slovensku minimalizovali,“ uviedol.
Hľadajú pacienta nula
Pellegrini a hlavný hygienik sa zhodli na tom, že treba čo najskôr zistiť, s kým prišiel pacient v poslednom období do styku. „Aby sme presne identifikovali, odkiaľ môže pochádzať nákaza,“ povedal premiér. Všetkých občanov Slovenskej republiky poprosil, aby v prípade podozrenia, že majú koronavírus, volali na kontaktné telefónne čísla. „Najhoršie, čo by sa nám mohlo stať, je, že každý, kto má podozrenie na vírus, ide okamžite k praktickému lekárovi a sadne si do čakárne s ďalšími 20 ľuďmi, ktorých môže potenciálne nakaziť,“ uviedol premiér.
Všetkých zároveň poprosil, aby sa vyhýbali podujatiam, kde sa zhromažďuje veľké množstvo ľudí. Špeciálne apeloval na starších ľudí, pre ktorých je ochorenie najnebezpečnejšie. V prípade, že pravidelne užívajú lieky si ich majú dať predpísať telefonicky pomocou elektronických receptov, aby sa vyhli pobytu v čakárňach obvodných lekárov.
Premiér sa vyjadril aj k ochranným rúškam. Aktuálne sú totiž nedostatkovým tovarom, po ktorom idú Slováci ako po teplých rožkoch. Vo viacerých lekárňach hlásia ich dlhodobý výpadok. Podľa Pellegriniho by už nejaká časť mala byť dodaná počas víkendu. „Nedostatok rúšok je veľký v rámci celej Európy. Vláda v prvom kole vyčlenila 2 milióny eur, ale štátne hmotné rezervy nie sú blokované konkrétnou sumou. Bezpečnosť občanov je na prvom mieste, takže ak to bude stáť nie 2, ale 3 milióny, tak vláda uhradí tri milióny,“ ubezpečoval premiér.