V sobotu o tom informoval primátor mesta Juraj Říha po zasadnutí mestského krízového štábu.
"Týka sa to základných škôl, centra voľného času, materskej školy a základnej umeleckej školy. Budeme žiadať Bratislavský samosprávny kraj a Bratislavskú arcidiecézu, aby na svojich stredných školách rovnako prerušili prevádzku na týždeň," konkretizoval Říha s tým, že po týždni krízový štáb túto situáciu vyhodnotí.
V domácej karanténe je podľa primátora desať osôb z mestského centra sociálnych služieb, ktoré boli v blízkom kontakte s nakazenou ženou, u ktorej v sobotu potvrdili nový koronavírus. Tá mala podľa slov primátora Malaciek v tomto centre pracovať. "Z toho jedna osoba už má odobratú vzorku na prítomnosť koronavírusu a budeme čakať na výsledky testu. Väčšina osôb je z vyššieho manažmentu organizácie," povedal Říha.
Primátor uviedol, že bola pozastavená aj prevádzka kuchyne, ktorá zabezpečovala stravovanie pre verejnosť. "Ďalších 12 osôb v súčasnosti evidujeme s príznakmi respiračného ochorenia. Je to 12 klientov neziskovej organizácie Vstúpte, ktorá má prevádzku vedľa mestského centra sociálnych služieb," povedal Říha s tým, že tieto osoby sú v domácej karanténe a mali by ich testovať na koronavírus. Krízový štáb zároveň odporučil prevádzkovateľovi tohto zariadenia sociálnych služieb pre ľudí s mentálnym postihnutím, aby bolo po dobu 14 dní úplne uzatvorené.
Říha vyzval všetky seniorské kluby, aby v meste prerušili svoju činnosť. Zároveň mestským a súkromným organizáciám krízový štáb mesta Malacky nariadil zrušiť hromadné kultúrne, sociálne a športové podujatia na území mesta. Vo všetkých organizáciách zároveň nariadili aj vykonávať pravidelnú dezinfekciu. Primátor odporúča verejnosti vyhýbať sa akýmkoľvek väčším podujatiam. Zároveň vyzýva, aby verejnosť so štátnymi orgánmi a úradmi obmedzila osobný kontakt a komunikovala najmä písomnou formou.
Říha poznamenal, aby verejnosť nepodliehala panike a venovala dostatočnú pozornosť prevencii v súvislosti so šírením nového koronavírusu. "Situáciu máme pod kontrolou, všetky opatrenia sú s cieľom, aby sme eliminovali akékoľvek riziko prenosu," dodal. Situáciu podľa neho zvládnu, ak budú občania dodržiavať prísne hygienické opatrenia a eliminujú kontakt s mestským úradom a ďalšími štátnymi inštitúciami.
Manželka prvého nakazeného Slováka koronavírusom je z domácej izolácie premiestnená už na infekčnú kliniku do nemocnice. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sú už tak hospitalizovaní všetci traja pacienti. Otec, syn a takisto aj manželka 52-ročného muža.
Opatrenia prijal aj Policajný zbor, priestupky má riešiť formou objektívnej zodpovednosti. V sobotu o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Doklady totožnosti budú policajti fyzicky kontrolovať vo výkone služby iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch. Tiež sa budú snažiť v čo najväčšej možnej miere vyvarovať hotovostného styku.