Zatvoria brány? Základná a materská škola neďaleko ukrajinských hraníc v obci Klenová (okr. Snina), je jedinou svojho druhu na Slovensku.
Vyučuje sa v nej aj po rusínsky. Lenže pre nízky počet žiakov a stále väčšie náklady im v rozpočte chýbajú peniaze na platy. Obec pomôcť nedokáže a aby prežili do konca školského roka, museli sa uchýliť k nepopulárnemu riešeniu prepúšťania. O pomoc preto žiadajú ministerstvo školstva.
Riaditeľka školy Marcela Ruňaninová vysvetľuje, že aby mohli bezproblémovo fungovať so súčasným počtom deviatich zamestnancov, potrebujú aspoň 100 žiakov. „Máme ich 62. Z toho desať je v zahraničí,“ prezradila. Keď nastúpila pred vyše 2 rokmi do funkcie, tušila, že môžu mať problém. Aj preto prešli na národnostnú školu s vyučovacím jazykom rusínskym, kde majú zvýhodnený koeficient príspevku na žiaka.
„Zdalo sa, že to pomôže. Ešte vlani sme skrátili učiteľom úväzky. Chcela som, aby sme zachovali kvalifikovanosť vyučovania. Preto som stále rátala s 9 učiteľmi,“ povedala Ruňaninová. Lenže v júni 2019 opustilo školu 11 končiacich deviatakov a od januára 2020 sa zvýšili mzdové náklady na zamestnancov.
„Máme len jednu možnosť, ako získať peniaze. Tou je dohodovacie konanie. Jeho výsledky budú známe až koncom júna. My si však nemôžeme dovoliť čakať. Situáciu musím riešiť teraz, aby sme mohli dokončiť kalendárny rok. Preto sme pristúpili k organizačným zmenám a prepusítme dvoch ľudí,“ vysvetlila Ruňaninová.
Obec nemá zdroje
Či sa im podarí otvoriť brány aj v nasledujúcom školskom roku, zatiaľ riaditeľka povedať nevie. Požiadali o pomoc rezort školstva aj Krajský školský úrad v Prešove. „Odporúčajú školu preklasifikovať na málotriedku, čím by sme ale prišli o 2. stupeň. S tým nesúhlasím. Roky sa bijeme za to, aby rusínsky jazyk mal kontinuálnosť. Máme materskú, základnú školu, chýba nám stredná a vysokú školu máme v Ústave rusínskeho jazyka a kultúry v Prešove,“ dodala Ruňaninová.
Starosta obce Slavomil Voloch potvrdil zúfalú situáciu. „Nemáme z čoho pomôcť. Na rozvoj máme 50-tisíc eur ročne,“ prezradil. Na situáciu reaguje aj ministerstvo školstva:
„Prostredníctvom dohodovacieho konania získala škola v roku 2019 okrem normatívnych 198-tisíc eur finančnú výpomoc 11-tisíc eur. Na tento rok jej boli zatiaľ poskytnuté normatívne financie vo výške 191-tisíc eur.“ V prípade nedostatku má škola možnosť požiadať o zvýšenie finančných prostriedkov prostredníctvom dohodovacieho konania, alebo tiež využiť viaczdrojové financovanie.