Zároveň ľudia, ktorí sa budú vracať zo 4 krajín, ktoré sú považované za ohniská nákazy, budú umiestnení do domácej karantény. Ak toto nariadenie porušia, hrozí im pokuta 1 650 eur. Nebezpečná nákaza má však dosah aj na našu ekonomiku. Aký výpadok zamestnancov sme schopní ešte ustáť a kedy začne dochádzať ku kolapsu?
Domáca karanténa
„ Dodržujte domácu karanténu,“ s tými slovami apeloval premiér Peter Pellegrini na ľudí, ktorým lekári odporučili stiahnutie sa z práce a bežného života. Zároveň apeloval na rodičov, aby dohliadli na svoje deti, ktoré zostanú doma, aby netrávili čas v spoločnosti ďalších 20 detí. „Ak sme rozhodli o zatvorení škôl, to neznamená, že rodičia deti pustia do nákupných centier a do kín. Zatvárame ich preto, aby deti zostali doma. Aby sme zamedzili stretávaniu a šíreniu nákazy,“ uviedol Pellegrini s tým, že štát nemá medicínske ani laboratórne kapacity na to, aby robil testy preventívne. Nie je preto možné robiť ich ľuďom, ktorí nemajú príznaky a cestovateľskú anamnézu. Na infolinky majú volať len tí, ktorí reálne potrebujú pomoc.
„Pravidelne čistíme priestory našich predajní a skladov. Dezinfikujeme plochy, s ktorými prichádzajú zákazníci do častého styku, ako napr. držadlá nákupných vozíkov. Zamestnancom poskytujeme mimoriadne vitamínové balíčky. Vo všetkých pokladniciach sa nachádzajú dezinfekčné prostriedky pre náš personál,“ uviedol hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák. „Naši zákazníci, ako aj zamestnanci majú k dispozícii hygienické staničky s dezinfekčným prostriedkom,“ uviedla za Kaufland Lucia Langová.
Problémom pre zamestnávateľov nie je samotný koronavírus, teda fakt, že by boli chorí pracovníci, ale sekundárne dôsledky nákazy, a to je zatváranie škôl. Obavy z nasledujúcich dní neskrýval ani výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak. „Ak príde k výpadku zamestnancov na úrovni do 10 percent, dokážu slovenské fabriky tento nedostatok nahradiť, výraznejšie výpadky však už môžu mať vplyv na udržanie výroby,“ vysvetlil a dodal, že v súčasnosti ešte netušia, aké kroky podniknú v prípade výrazného úbytku zamestnancov.
„Môže ísť o zníženie výroby, zatvorenie prevádzky, haly alebo aj celej fabriky,“ uzavrel Prepiak. Premiér Peter Pellegrini dodal, že u našich zamestnávateľov bežala včera výroba, ako mala. Vláda je podľa neho pripravená včas v prípade ťažkostí zasiahnuť. „Pripravíme zdroje a mechanizmy, aby sme zachránili slovenský priemysel,“ dodal predseda vlády, konkrétne opatrenia však nešpecifikoval.
Do Talianska sa letecky odvčera už nedostanete. Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair musela zrušiť spoje na svojich pravidelných linkách medzi Bratislavou a talianskymi mestami Bologna a Miláno (Bergamo) a od utorka aj v prípade Alghera a Ríma Ciampino. „Dopravca Ryanair má cestujúcich informovať e-mailom či SMS správou o ďalšom postupe. Nariadenie sa týka všetkých príletov a odletov z Talianska, teda platí i pre obchodné a charterové lety,“ informovala hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.
Zároveň do karantény budú umiestňovaní ľudia, ktorí pricestujú z Južnej Kórey, Iránu a Číny. V príletovej hale budú naďalej merať telesnú teplotu a potrebné bude vyplniť aj dotazníky. Tie slúžia orgánom na ochranu zdravia na spätné dohľadanie osôb, ak sa potvrdí, že na palube konkrétneho letu bola osoba s potvrdeným ochorením COVID-19. Predpokladá sa, že tento rok zaznamená letisko vďaka ochoreniu prepad oproti roku 2019.