Dovolenka snov sa však krátko po začatí nečakane zvrtla. Andrásy, ako aj stovky ďalších cestujúcich z rôznych krajín namiesto plánovaného spoznávania ostrovov uviazli v Indickom oceáne. Strach z koronavírusu totiž spôsobil, že taliansku loď, na ktorej sú aj talianski pasažieri, nechce na žiadnom pobreží už šesť dní nikto prijať.
Oliver Andrásy, ktorý je už na dôchodku, vo voľnom čase rád cestuje a v posledný februárový deň vyrazil z ostrova Maurícius smer Seychely, Madagaskar a Réunion. Situácia sa vymkla spod kontroly, keď mali plánovane priplávať na Madagaskar a stráviť tam tri dni. Hoci je podľa Andrásyho slov na lodi božský pokoj a nie je známe, že by tam bol výskyt spomínanej pliagy, žiadny z úradníkov si nechce zobrať na zodpovednosť prijať taliansku loď z obáv z koronavírusu.
Loď, ktorá pri maximálnej vyťaženosti dokáže poňať až 2 600 hostí, sa tak pevniny stále nedotkla. O ďalšom osude pasažierov sa má rozhodnúť dnes. „Uvidí sa, či nás prijmú na Réunione. Teraz plávame hore-dole medzi Mauríciom a Réunionom,“ povedal včera pre Nový Čas humorista s tým, že takto asi budú plávať do dnešného rána. Najväčší kameň úrazu by nastal, ak by ich neprijali ani na Mauríciu, kde majú zakončiť plavbu a v sobotu odletieť domov. Podľa slov Andrásyho by sa v takom prípade museli plaviť ďalšie dva týždne do niektorého talianskeho prístavu.
Nemali by lieky
Ak by nastala táto situácia a cestujúci by si museli predĺžiť dovolenku o spomínaných štrnásť dní, mnohým by to mohlo narobiť poriadnu paseku, Andrásyho nevynímajúc. „Lieky by som na také obdobie, samozrejme, nemal,“ priznal otvorene humorista, pričom nešpecifikoval, o aké lieky ide. Ako prezradil už pred deviatimi rokmi, má cukrovku a užíva potrebné medikamenty. Ako dodal, o aktuálnej situácii ich priebežne informuje delegátka z cestovnej kancelárie, cez ktorú zájazd kupovali.
Keď Nový Čas túto cestovku kontaktoval, kompetentní sa ohradili, že sú len sprostredkovateľom zájazdu a odklonili nás na organizátora plavby. Ani tam sa však k vzniknutej situácii nechceli vyjadrovať a odporučili nám kontaktovať priamo lodnú spoločnosť. Tá bola tiež oslovená, do uzávierky však stanovisko neposkytla. Otázne totiž je, či by loď dokázala v prípade najhoršieho scenára, keď by loď nikto neprijal a musela by sa plaviť ďalších 14 dní do Talianska, mala dostatok zásob jedla či vody pre všetkých pasažierov na taký dlhý čas.