Volebná komisia pozostávajúca zo zástupcov politických strán odobrila výsledky volieb hlasovaním, pričom 20 členov ich schválilo a nikto nebol proti.
Tento postoj Likudu kritizoval jeho najväčší rival vo voľbách, centristická koalícia Modrá a biela (Kachol lavan), keď vo svojom vyhlásení uviedla, že Likud vytvoril "nebezpečný precedens a znížil sa k neakceptovaniu výsledkov volieb".
"Netanjahuovi agenti sa snažia urobiť z volebnej komisie nepriateľa ľudu po tom, ako sa to isté pokúsil urobiť z prokuratúry, súdov a generálneho prokurátora," uviedla koalícia Modrá a biela, čím mala na mysli Netanjahuove snahy zabrániť svojmu trestnému a súdnemu vyšetrovaniu. "Nedovolíme to. Musí sa ustanoviť vláda, ktorá zabráni štvrtým voľbám," dodala.
Z výsledkov vyplýva, že najviac hlasov vo voľbách získala strana Likud, ktorej v 120-člennom Knesete prináleží 36 kresiel. Na druhom mieste skončil centristický blok Modrá a biela Bennyho Ganca, ktorý na základe toho získal 33 parlamentných mandátov.
Ultraortodoxné strany - Združenie sefardov verných Tóre (Šas) a Jednotný judaizmus Tóry (Jahadut ha-Tora) -, podporujúce Netanjahua, obsadia deväť a sedem kresiel. Blok strán Pravica (Jamina) bude mať podľa počtu získaných voličských hlasov v Knesete šesť poslancov. Netanjahuova strana so svojimi spojencami má tak v parlamente kontrolu nad 58 mandátmi a do nadpolovičnej väčšiny - 61 hlasov - jej chýbajú tri hlasy.
Ultrapravicová strana Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu) bývalého ministra obrany Avigdora Liebermana má sedem parlamentných kresiel, rovnako ako koalícia ľavicových strán: Strany práce (Avoda), strany Most (Gešer) a strany Energia (Merec). Koalícia arabských strán Jednotný zoznam bude mať parlamente 15 poslancov. Ak by Ganc získal podporu Liebermanovej strany a ľavicovej a arabskej koalície, mal by v parlamente požadovanú nadpolovičnú väčšinu hlasov a mohol by zostavovať vládu.
Kancelária izraelského prezidenta Reuvena Rivlina v pondelok informovala, že z dôvodu rozšírenia koronavírusu v krajine sa konzultácie so zástupcami parlamentných strán zamerané na hľadanie zhody o osobe, ktorú prezident poverí zostavením vlády, uskutočnia 15. marca.
"Toto kolo konzultácií bude trvať iba jeden deň a skráti sa aj čas vyhradený jednotlivo zástupcovi každej z politických strán," uviedla prezidentská kancelária. Poznamenala tiež, že prezident je za "čo najskoršie vytvorenie vlády, aby sa zabránilo štvrtým voľbám v priebehu roka" v Izraeli. Prezident musí odovzdať poverenie na zostavenie vlády do polnoci 17. marca.