Prvé podvodné webstránky totiž začali vznikať aj v slovenčine a češtine, ide konkrétne o podvodné online obchody so zdravotnými rúškami a infrateplomermi.
"Tieto weby sa snažia kradnúť osobné údaje ľudí, ktorí si chcú cez tieto stránky objednať tovar. Ich tvorcovia pritom zjavne dobre ovládajú slovenčinu, keďže stránky neobsahujú preklepy ani zjavné prekladové chyby," vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.
Útočníci za týmito stránkami zneužívajú neistotu obyvateľov a tiež aktuálny nedostatok zdravotných rúšok na trhu. Odkazy na tieto stránky pritom šíria prostredníctvom spamových e-mailov. Tieto e-shopy v súčasnosti spoločnosť ESET blokuje. Ich obsah sa teda nezobrazí na zariadeniach, ktoré sú chránené akýmkoľvek bezpečnostným riešením spoločnosti ESET, ktoré obsahuje anti-phishing.
Útočníci na zvýšenie svojej kredibility na stránku umiestnili aj falošné recenzie používateľov z celej republiky. Objednávkový formulár (vyžaduje meno, adresu a kontaktné údaje) je umiestnený v spodnej časti každej podstránky a nie je šifrovaný. Osobné informácie tak okrem podvodníkov môžu odchytiť aj ďalší útočníci.
"Na stránkach je umiestnený aj kontaktný formulár, ktorým však obeť len znova zašle svoje údaje útočníkom. Kontakt na predajcu alebo prevádzkovateľa webu, samozrejme, na stránke chýba," hovorí Kubovič. Podvodné online obchody s rúškami aj teplomermi majú slovenskú a českú verziu, ktoré vyzerajú takmer identicky.