Obeťou nacistického teroru a jednej z posledných veľkých vyhladzovacích akcií sa stala ako 15-ročná. Denník začala písať v amsterdamskom úkryte, kde sa s rodinou a s ďalšími židmi ukrývala pred nacistickými prenasledovateľmi. Anna Franková sa narodila 12. júna 1929 vo Frankfurte nad Mohanom. V tomto nemeckom meste, v ktorom bol jej otec bankárom, prežila aj prvé roky svojho krátkeho života. V roku 1933 sa nemeckým ríšskym kancelárom stal Adolf Hitler a rodina preto z Nemecka odišla. Frankovci sa usadili v Amsterdame, kde si otec založil firmu Opekta. Anna Franková a jej sestra Margot začali v hlavnom meste Holandska navštevovať aj základnú školu.
V máji 1940 napadlo hitlerovské Nemecko Holandsko a do platnosti vstúpilo množstvo protižidovských zákonov a nariadení. Anna Franková ich neskôr opísala aj vo svojom denníku: "Židia musia nosiť židovskú hviezdu, židia musia odovzdať bicykle, židia nesmú cestovať električkou, môžu nakupovať len od 15.00 do 17.00 h, od 20.00 do 06.00 h nesmú vyjsť na ulicu, nesmú navštevovať divadlá, kiná ani zábavné podniky..." Vtedy ešte netušila, že tieto jej riadky budú po druhej svetovej vojne čítať ľudia na celom svete.
Život v úkryte jej poskytol veľa možností spoznať ľudí a ich správanie, spoznať seba a pochopiť, čo chce v živote dokázať a čo je pre ňu dôležité. Rozhodla sa, že keď toto peklo pominie, bude novinárkou. Na jar 1944 si dala predsavzatie, že o celom skrývaní napíše knihu a ako predloha jej mal slúžiť práve tento denník. Posledný zápis v denníku je z 1. augusta 1944. O tri dni neskôr, 4. augusta 1944, na anonymné telefonické udanie vtrhla do úkrytu polícia a všetkých zatkla. Do nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa Frankovci aj ďalší obyvatelia úkrytu dostali jedným z posledných transportov - 3. septembra 1944.
Annina mama zomrela začiatkom januára 1945. Margot a Anna zomreli na týfus v tábore Bergen–Belsene v marci 1945, len niekoľko týždňov pred jeho oslobodením. Koncentračné tábory prežil len Annin otec Otto Heinrich Frank, ktorý po vojne zabezpečil vydanie dcérinho denníka a založil Nadáciu Anny Frankovej. V máji 1960 v dome na ulici Prinsengracht č. 263 v centre Amsterdamu otvorili múzeum Dom Anny Frankovej. Kniha s názvom Denník Anny Frankovej prvý raz vyšla v roku 1947. Neskôr ju preložili do viac ako 50 svetových jazykov, zdramatizovali i sfilmovali.