Kolabujúcich starších pacientov nemá kto liečiť. Denne riešia ťažké etické otázky o tom, koho život je dôležitejší a často končia služby so slzami v očiach. Detaily prináša lekár Daniele Macchini v statuse na sociálnej sieti.
Nemocnice na severe Talianska nemajú dostatok lôžok, medicínskych pomôcok a pomaly sa míňajú aj lekári. Počet nakazených rapídne stúpa, už presiahol 10 000. Zdravotnícky koordinátor pre intenzívnu starostlivosť Giacomo Grasselli sa o situácii vyjadril, že je to horšie ako výbuch bomby. Podľa jeho štatistík je priemerný vek nakazených 65 rokov. V ostatnej dobe vraj zaznamenali prejavy symptómov u mladšej populácie, pričom u detí sa ani pri nákaze symptómy neprejavujú. Napriek tomu sa nemocnice plnia a lekári nemôžu zachrániť každého. „Pravidlo, kto príde prvý, bude prvý ošetrený, už neplatí,“ vyjadril sa Mario Riccio lekár z Cremony.
Ďalší lekár z Bergama sa pre Corriere della Sera vyjadril, že aj vek je rozhodujúci faktor: „Rozhodujeme sa v pohotovostnej miestnosti, ktorá sa využíva v núdzových prípadoch a sú v nej iba pacienti s ochorením COVID-19. Ak má osoba 80 až 95 rokov a trpí vážnym zlyhaním dýchacích ciest, pravdepodobne neprežije.“
Situácia je vážna
Celkovú situáciu v nemocnici v Bergame priblížil lekár Daniele Macchini. „Situácia je dramatická. Iné slová mi neprichádzajú na um. Vojna doslova vypukla a boje sú dňom i nocou neprerušené,“ vyjadril sa. Vie, že netreba šíriť paniku, ale tiež chce, aby ľudia toto ochorenie nepodceňovali – lebo to rozhodne nie je bežná chrípka. Sám sa s údivom díval, ako sa celá nemocnica premenila na jednotku intenzívnej starostlivosti, pacienti s inými ochoreniami boli prevezení do domácej liečby a nemocnicou sa rozhostilo až surreálne ticho ako pred búrkou. A že tá búrka prišla. Spomína si, ako s napätím čakal na výsledky prvého podozrivého. Ani oka nezažmúril.