"V konkrétnom mlyne štandardne napríklad pracujú na tri zmeny, v týchto dňoch práve pre koronavírus nabehli na štvorzmennú prevádzku. Výrobné a baliace linky idú naplno aj počas víkendu," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Podľa SPPK je pravdou, že niektorí slovenskí potravinári v tomto období pociťujú zvýšený záujem o domáce výrobky, či už čerstvé alebo trvanlivé. "Hovoríme najmä o dvoch výrobných segmentoch – o pekárenskom a mlynskom segmente. Podľa pekárov vždy, keď je na trhu kríza alebo sa robí panika, vždy je dopyt po pekárskych výrobkoch, je to totiž základná potravina a spotrebiteľ ju do zásoby nakupuje za každých okolností. Situácia spôsobená koronavírusom naozaj zapríčinila, že nárast, či už po čerstvom alebo trvanlivom pečive, je. Hovoríme o mierne zvýšenom dopyte, nie o dramatickom náraste. Obchody pekári stíhajú zásobovať," ozrejmila Holéciová.
Výroba čerstvého pečiva na Slovensku by sa mohla bez väčších problémov zvýšiť na dvojnásobok. Vychádza to zo štatistík slovenských pekární, podľa ktorých sú v súčasnosti kapacity domácich pekárenských spoločností pri výrobe čerstvého pečiva využívané len na 51 percent. „Ak vychádzame z predpokladu, že jeden obyvateľ Slovenska skonzumuje ročne približne 80 kilogramov čerstvých pekárenských výrobkov, pri 100-percentnom využití kapacít dokážu slovenskí pekári zásobiť takmer 4 milióny obyvateľov,“ povedala predsedníčka Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Tatiana Lopúchová. Podľa posledných kompletných štatistických ukazovateľov sa totiž v roku 2018 u nás vyrobilo 146 800 ton čerstvého pekárenského sortimentu, pričom kapacita pekární je aktuálne až 288 100 ton.
"Ohľad na domáce výrobky je dôležitý, pretože v prípade uzatvorenia hraníc je potravinová sebestačnosť nevyhnutnosťou. V týchto dňoch sme svedkami prudkého nárastu záujmu o múku či cestoviny, ale aj o čerstvé pekárske výrobky. Ich dôležitosť pre náš život si však uvedomujeme až v časoch, keď je ohrozené zdravie občanov,“ doplnila Tatiana Lopúchová.
Situácia ohľadom nákazy a zvýšeného dopytu po výrobkoch sa však podľa SPPK netýka každého jedného potravinárskeho segmentu. "Napríklad slovenskí cukrovarníci nezaznamenali zvýšený dopyt spotrebiteľov po cukre tak, ako je to v prípade múky, chleba a pečiva. Podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (zväz je členom SPPK), keby zákazník nakupoval výlučne slovenskú produ