Pritom sa kategoricky osobne i stavovsky dištancujú od protizákonného konania kohokoľvek z radov sudcov. Stanovisko OS Bratislava V pre TASR sprostredkoval hovorca Krajského súdu (KS) Bratislava Pavol Adamčiak.
"Vo vzťahu k zásahu NAKA voči Dušanovi Srogončíkovi, ktorý zastáva funkciu predsedu tunajšieho súdu od 1. júna 1986, teda 34 rokov, však považujeme za nutné uviesť, že tento nemožno označiť za primeraný tak z hľadiska jeho osoby, ako aj skutku, ktorý je mu z dostupných informácií kladený za vinu, keď zrejme nesúvisí so široko medializovanými podozreniami zo závažnej trestnej činnosti vyplývajúcej zo zverejňovanej komunikácie cez aplikáciu Threema. Na tej sa Dušan Srogončík jednak nezúčastnil, a jednak v nej nebol žiadnym spôsobom spomínaný," uvádzajú sudcovia.
"Osoba Dušana Srogončíka požíva všeobecnú vážnosť a nielen pre sudcov a zamestnancov súdu za dlhé roky jeho pôsobenia predstavoval morálnu i profesionálnu autoritu. Je známy ako slušný a čestný človek, ktorý si vždy dôsledne plnil svoje povinnosti vyplývajúce mu tak z výkonu funkcie sudcu, ako aj z funkcie predsedu súdu. Pritom rovnaký prístup očakával a vyžadoval aj od sudcov a zamestnancov súdu. Z verejne prístupných zdrojov a ani z osobnej znalosti činnosti súdu pod vedením Dušana Srogončíka sme doposiaľ nemali žiadne poznatky, ktoré by zakladali akékoľvek podozrenie voči jeho osobe. V prípade návrhu na jeho vzatie do väzby sme pripravení ponúknuť prevzatie záruky za jeho ďalšie správanie ako obvineného podľa paragrafu 80 Trestného poriadku (náhrada väzby)," uvádza ďalej OS Bratislava V.
Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu ráno 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými sú okrem 13 sudcov jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana Kočnera.