Citu, ktorý pôsobil ako minister financií, dostal od Iohannisa poverenie na zostavenie vlády 27. februára, po tom, čo parlament vyslovil nedôveru vláde Ludovica Orbana z Národnej liberálnej strany (PNL), ktorá bola pri moci len tri mesiace.
Agentúra AFP dodala, že meno nového kandidáta na funkciu premiéra prezident Klaus Iohannis oznámi po rokovaniach s hlavnými politickými stranami. Podľa rumunskej ústavy má prezident právo rozpustiť parlament až po dvoch neúspešných pokusoch o vytvorenie novej vlády v priebehu nasledujúcich 60 dní.
Vyvolať predčasné voľby v Rumunsku majú záujem najmä Iohannisovi liberáli, ktorí v prieskumoch popularity dosahujú viac ako 45 percent. Ich snahám však bráni rozhodnutie ústavného súdu, ktorý spochybnil Orbanovo druhé poverenie zostavením vlády, pričom uviedol, že každá nominácia na premiérsky post má mať za cieľ vytvorenie parlamentnej väčšiny.
Opoziční sociálni demokrati nález súdu komentovali tvrdením, že Iohannisovi ide o vyvolanie predčasných volieb, a nie o vytvorenie vlády. Aj keď Cituova nominácia na post premiéra bola terčom kritiky ako ďalší krok zameraný na vypísanie predčasných volieb, šance na dosiahnutie dohody o jeho vláde sa teraz zdali byť väčšie, a to pre rozšírenie koronavírusu v krajine.
Ešte pred tým, ako Citu odstúpil, líder sociálnych demokratov v parlamente, Alfred Simonis, vyhlásil, že opozícia by jeho vládu mohla podporiť, "kým krízy vyvolaná vírusom pominie".
Rumunsko má nateraz 48 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V snahe zastaviť alebo spomaliť jeho šírenie už v krajine zavreli školy, zakázali zhromaždenia viac ako sto ľudí a sprísnili hraničné kontroly.