Pre ochorenie COVID-19 už v nedeľu nariadil po porade s pracovníkmi obecného úradu prísne preventívne opatrenia, aby predišiel možnému šíreniu nákazy medzi domácimi. O aké opatrenia ide a ako ich obyvatelia dodržiavajú, sme sa boli pozrieť na mieste.
V nedeľu, ešte pred zasadaním krízového štábu štátu, sa starosta Bernolákova Richard Červienka rozhodol, že v obci zavedú mimoriadne opatrenia, ktorými plánujú ochrániť obyvateľov. Až do odvolania tak zatvoril všetky základné aj materské školy, kostol, kultúrne stredisko, detské ihriská či cintorín. Bežný život, aký poznali občania, sa teda zastavil.
„Spozornel som v piatok, keď som sa dozvedel, že vírus je už na Slovensku. Cez víkend ma informovali rodičia o tom, že v našej základnej škole sa pohybujú žiaci, ktorí boli cez jarné prázdniny v krajinách už postihnutých koronavírusom,“ prezradil starosta. Keď zistil, že vírus je v Senci, v nedeľu večer zaviedli opatrenia. Ide napríklad o to, že uzavreli obecný úrad a funguje iba podateľňa cez okienko. Výučba v školách prebieha iba diaľkovo, prostredníctvom edupage. Veriaci sa do kostola nedostanú, je zatvorený na najmenej 14 dní. Preto sme sa v obci boli pozrieť, ako obyvatelia opatrenia dodržiavajú.
Na ulici je minimum ľudí
V obci s 10 000 obyvateľmi sme veľa ľudí na uliciach nevideli, a tí, čo sa niekam presúvali, išli nakupovať. Stretli sme aj zopár ľudí s rúškom a dokonca aj rukavicami. Prísne pravidlá zaviedli aj na Obecnom úrade, kde majú zamestnanci k dispozícii rúška, dezinfekčné prostriedky, častejšie sa čistia aj priestory obecného úradu. Komunikujú cez mobily a porady obmedzili na minimum. „Musia dodržiavať základné pravidlo - kto sa cíti zle, okamžite ostáva doma. Každý deň sa viackrát každému meria telesná teplota a to vrátane mňa, pretože my sme tí prví, ktorí budú, v prípade potreby, koordinovať činnosť v obci,“ povedal starosta. Lenže nie všetci sa v obci počas voľna správali vzorne. Žiaci sa ako cez prázdniny zgrupovali na rôznych miestach. „Obecná polícia ich napomínala, rozpúšťala priebežne skupinky žiakov roztrúsené po obci a posielala ich domov,“ vysvetlil Červienka. Ako dodal, zatvorili aj cintorín, pretože najrizikovejšou skupinou sú práve seniori, ktorí sa tam zdržujú najčastejšie. Dôchodcovia sú poučení, aby ostali doma. „Pohreby sa organizujú tak, že v dome smútku je zhromaždená len najbližšia rodina, ostatní sú vonku, mimo budovy. Pohreb prebieha v čo možno najkratšej verzii. Sobáše prebiehajú len za prítomnosti sobášiaceho, matrikárky, sobášiacich sa a svedkov,“ doplnil s tým, že väčšina obyvateľov prijala opatrenia s pochopením.
Čoho všetkého sa obmedzenia týkajú:
- Obecný úrad je uzatvorený, funguje iba podateľňa cez okienko
- Výučba v školách prebieha iba diaľkovo, prostredníctvom edupage
- Veriaci sa do kostola nedostanú, je zatvorený na najmenej 14 dní
- Zatvorený je aj cintorín, pretože sa tam stretáva najrizikovejšia skupina - seniori
- Klub dôchodcov je zatvorený, v Dome seniorov sú zakázané návštevy
- Všetky športoviská sú uzatvorené do odvolania
- Zdravotné stredisko je už opäť otvorené