Na Slovensku je zatiaľ menej nakazených v porovnaní s inými európskymi krajinami, no niektorí odborníci hovoria, že nič nemáme vyhraté, lebo sme približne 20 dní za Talianskom a o 20 dní tu môžeme mať to isté.
Presne o tom to je. Ľudia nerozumejú exponencionálnej funkcii a neuvedomujú si tú neuveriteľnú rýchlosť, s akou sa dokáže vírus šíriť. Epidémia sa začína pomerne nenápadne a pomaličky. Najprv je nakazených päť ľudí, potom 10, potom 20. No ale potom už je tu 40 nakazených, potom 80, 160, 320, 640… Zrazu sme za pár dní v tisíckach. Toto sa stalo v Číne, Južnej Kórei, Iráne, ale aj v Taliansku, ktoré nám je najbližšie a tam to vidíme veľmi jasne. 21. februára tam boli diagnostikované prvé tri prípady. O tri týždne nato tam majú vyše 10-tisíc prípadov a takmer 900 mŕtvych. Zhruba 800 ľudí leží na preplnených jednotkách intenzívnej starostlivosti, z ktorých vysoká časť, bohužiaľ, zomrie. Toto všetko sa tam zomlelo za tri týždne a áno, hrozí a je vysoko pravdepodobné, že sa to stane aj u nás.
Myslíte si teda, že v skutočnosti je u nás oveľa viac nakazených?
Áno. Skutočný stav epidémie na Slovensku zatiaľ nevidíme, pretože nemáme reálne dáta, ale je vysoko pravdepodobné, že je to oveľa viac ako 16 nakazených. (údaj k 12. marcu 2020, kedy bol robený rozhovor, pozn. red.)
Taliansko je pre nás teda varovným príkladom. Situácia je tam pomerne hrozivá, nemocnice sú krok od kolapsu…
Situácia tam nie je pomerne, ale naozaj hrozivá. Tamojší lekári hovoria, že krajina je ako vo vojnovom stave. Ľudia v nemocnici im pribúdajú obrovským tempom a lekári nedokážu zachrániť všetkých. Musia sa rozhodovať, komu dajú šancu žiť a kto pravdepodobne zomrie. JIS-ky sú kriticky plné, pretože tento vírus je veľmi silný patogén, ktorý v najhoršom prípade spôsobuje obojstranný zápal pľúc. Ak je tento zápal ťažký, výsledkom je, že človek sa začne dusiť. Jeho pľúca sú zatopené zápalovými výlučkami, kyslík sa nemá ako dostať do krvi. Takto ten vírus zabíja.
Vieme si tento model preniesť do slovenského zdravotníctva? Ako by to vyzeralo u nás?
Najviac postihnutý región - Lombardsko je rozlohou podobne ako Slovensko a žije tam približne 7 miliónov ľudí, čiže je to dosť porovnateľné. Lenže Lombardsko je jeden z najbohatších regiónov Európy, nie je to žiadna zaostalá oblasť. Ak aj oni majú nedostatok prístrojov, ich JIS-ky nestíhajú, nemajú dostatok personálu a podobne, ako to asi bude vyzerať u nás? Ak sa nestane zázrak v podobe, že vláda urobí drastické opatrenia na to, aby boli všetci naši seniori okamžite izolovaní - zásobovaní liekmi a potravinami, ktoré im budú do domovov prinášať v sterilných podmienkach vydezinfikovaní ľudia, najpravdepodobnejšie z armády, pretože ich možno mobilizovať, tak potom dôjde k tomu, že sa časť seniorov hromadne nakazí a naše JIS-ky budú zaplavené ťažko chorými ľuďmi. Vybavenosť našich nemocníc je pravdepodobne nižšia ako v bohatom Lombardsku, čiže v konečnom dôsledku môže byť u nás úmrtnosť vyššia ako tam.