Desiatky zdravotníkov na Oddelení infektológie a geografickej medicíny Nemocnice akademika Ladislava Dérera sú na Slovensku jednými z tých neviditeľných hrdinov, ktorí si zaslúžia uznanie a veľkú vďaku. Dňom i nocou sa starajú nielen o tých, u ktorých sa koronavírus potvrdil, ale aj o tých, ktorí potrebujú prvotné vyšetrenia a testovanie. Ich prácu komplikuje fakt, že musia pracovať v ochranných oblečeniach. Niektorí z nich už v nemocniciach pri svojich pacientoch prespávajú.
Pracujú v troch zmenách, no mnohí zostávajú na pracovisku aj po pracovnom čase. „Jedna naša kolegyňa tu aj prespáva. Pritom si všetci uvedomujeme, že s nárastom počtu pacientov to bude len horšie a možno dopadneme ako kolegovia v Číne a v Taliansku, kde pojem pracovný čas celkom stratil zmysel,“ konštatuje docent Peter Sabaka. Pre bezpečnosť musia pracovať v špeciálnych oblekoch a s respirátormi tak, aby minimalizovali šancu nákazy samých seba. Pracovať dlhé hodiny v týchto špeciálnych návlekov je pre nich nesmierne nepohodlné. „Už po polhodine je človek mokrý, ako keby sa práve vykúpal, okuliare sa rosia a utlačia vám hlavu, respirátor zasa tvár,“ vysvetľuje Sabaka. Nie je to však tá najťažšia časť. Stále musia mať na pamäti, že nesmú vírusom kontaminovať nič, čoho by sa mohol následne dotknúť iný pacient alebo zdravotník.
Dvojnásobný stres
Myslieť si, že zdravotníci sa neboja nákazy, je naivné. Boja sa, lebo strach o seba a o svoje zdravie je niečo prirodzené, no zároveň ich to drží v strehu a v relatívnom bezpečí. „Chcem vyzdvihnúť odvahu našich sestier a ošetrovateľov, mnohí sú už vo veku, v ktorom pri infekcii COVID-19 hrozia vážne komplikácie. Napriek tomu sa deň čo deň vystavujú najväčšiemu riziku nákazy, keďže sú v najužšom kontakte s chorými,“ konštatuje docent Sabaka. Stres vyvolaný strachom však nie je jediný. Obávajú sa, či zvládnu narastajúce množstvo pacientov tak, aby intenzívnu starostlivosť dostal každý pacient, ktorý ju bude potrebovať.
Nepanikárte, buďte zodpovední
Docent Sabaka si nemyslí, že v uliciach vládne veľká panika. „Je pravda, že sa mnohí ľudia boja. Iní si zasa nahovárajú, že je to len niečo ako bežná chrípka a nemusia sa pred ňou nijako chrániť. Samozrejme, panika je zlá vec,vedie k iracionálnemu správaniu, ktoré nikomu nepomôže. Nepomôže nám však ani zatvárať oči pred pravdou. Rozhodne to nie je chrípka! Nie je to však ani ebola alebo SARS, ani neprichádza armagedon. Je to epidémia, ktorej zvládnutie si bude vyžadovať účasť každého člena spoločnosti,“ dodal lekár, podľa ktorého pandémia koronavírusu preverí našu schopnosť vzdať sa mnohého, na čo sme doposiaľ boli zvyknutí, aby sa nám ju podarilo zastaviť.