Nákupné centrá tak po prvý raz v histórii zívajú prázdnotou. Niektoré prevádzky chcú mať dobrovoľne zatvorené aj cez týždeň, ale narážajú na vážny problém...
Zákaz predaja platí aj pre veľké nakupné centrá, ktorými sa v sobotu a v nedeľu zvyknú prehnať desaťtisíce zákazníkov. Teraz sú však predajne zatvorené a ľudia si môžu nakúpiť iba v supermarketoch, ktoré zvyčajne bývajú súčasťou týchto veľkých centier.
Napriek tomu, že podnikatelia už teraz - na začiatku platnosti mimoriadnych opatrení - rátajú desaťtisícové straty, väčšina z nich si uvedomuje, že zdravie obyvateľstva je viac ako biznis. Nie vždy je to však tak. Majiteľ siete kníhkupectiev Martinus Michal Meško plánuje nechať zatvorené svoje predajne aj po víkende napriek tomu, že to nariadenie štátu nevyžaduje. Narazil však na nečakaný problém.
„Už v stredu sme rozposlali obchodným centrám list, kde sme ich žiadali, aby vzhľadom na vážnu situáciu zvážili zatvorenie celého OC, a ak nie, tak aby nám aspoň umožnili skrátiť otváracie hodiny alebo úplne zatvoriť. Včera sme im poslali ďalší s oznámením, že dnes (v piatok) plánujeme skrátiť otváracie hodiny a otvoriť až o 10.00 a nie o 9.00 a od pondelka nechať zatvorené úplne,“ napísal Meško na sociálnej sieti. V jednom z obchodných centier, kde má Martinus tiež prevádzku, nepochodil.
„S poľutovaním konštatujem, že Vám súhlas so skrátením otváracích hodín nemôžem udeliť, keďže zatiaľ prijaté obmedzenia sa na Vás ako prevádzku nevzťahuje a našou povinnosťou je pristupovať k všetkým prevádzkam jednotne. A preto Vás chcem požiadať, aby ste naďalej dodržiavali ustanovenia Nájomnej zmluvy a v pondelok dňa 16. 3. 2020 riadne a včas otvorili. Podpísaný: právnik,“ citoval majiteľ kníhkupectva e-mail zo správy obchodného centra.
„Reakcie na našu žiadosť sa líšili od chápavých a povoľujúcich cez zdržanlivé... Aktuálne teda máme súhlas na zatvorenie od 4 prenajímateľov, od 5 stále čakáme na jednoznačnú odpoveď a 2 nám už dali rezolútne nie. Zatiaľ ich nemenujem, lebo verím, že dostanú rozum a nebudeme sa pri globálnej pandémii hrať na písmenká v zmluve, ak chce niekto chrániť svojich zamestnancov a zákazníkov, keď už oni to vidia inak,“ napísal Meško a dodal: „Uvedomujem si celý kontext, celé domino, ktoré nás čaká. Aj dopady na obchodné centrá, ich ďalšie vzťahy, zmluvy, investorov, iné prevádzky, všetko... Lenže akoby si stále niektorí neuvedomovali, že to domino príde. Ono už začína padať. A čím neskôr zareagujeme, tým budú tie kocky väčšie.“