V sobotu lídri jednotlivých hnutí zavítali do Prezidentského paláca, kde Zuzane Čaputovej (46) predstavili mená nových ministrov. Práve v jej rukách tak je to, či vymenuje vládu v zložení, ktorú vyrokoval Matovič, alebo jej mená niektorých nominantov budú prekážať.
Matovič od začiatku trval najmä na tom, aby jeho štvorkoalícia mala ústavnú väčšinu v parlamente. To sa mu podarilo, keďže spolu budú mať až 95 poslancov. „Prezidentku sme oboznámili o našej dohode o tom, že chceme spoločne vytvoriť koalíciu, ktorá zabezpečí ústavnú väčšinu v parlamente, okrem troch konkrétnych mien na rezorty, ktoré dodnes nie sú obsadené, lebo máme na tieto rezorty viacero nominácií,“ uviedol Matovič.
Už dnes napoludnie bude mať ďalšie rokovanie so Zuzanou Čaputovou, na ktoré príde aj dosluhujúci premiér Peter Pellegrini. Práve na tejto schôdzke chcú preberať aj jednotlivé nominácie či prechod moci medzi oboma vládami. Prezidentka si pritom môže povedať, že vládu v takomto zložení vymenovať nebude chcieť, lebo nebude súhlasiť s navrhovaným nominantom.
Sám Matovič si uvedomuje, že môže nastať aj takýto scenár. „Má slobodu, aby povedala, že si vie predstaviť niekoho iného na danom poste,“ povedal v relácii O 5 minút 12. Budúci premiér pripomína, že vládu sa mu podarilo zložiť najrýchlejšie v histórii Slovenska.
Spory do poslednej chvíle
Strana Za ľudí získala dva posty vo vláde. Jedným z nich je nové ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj, ktoré by mala viesť Veronika Remišová. „Nevzniká úrad, ide o transformáciu podpredsedu vlády na ministerstvo. Pre nás, ak máme robiť razantné zmeny a upratať v eurofondoch, tak musíme na to mať náležité komptencie,“ povedala v TA 3. Do poslednej chvíle sa viedla vojna o ministerstvo financií medzi SaS a OĽaNO.
Napokon vyhrali matovičovci aj napriek enormnému záujmu Richarda Sulíka. Ten však bude ministrom hospodárstva a podpredsedom vlády pre ekonomiku. „Ja to vnímam ako primeranú kompenzáciu. Povedal som si dobre, ustúpim, keď bol Igor Matovič presvedčený, tak nech mu to zbytočne nesťažujem. Urobili sme korektnú dohodu, keď sme všetci štyria rovnako nespokojní,“ dodal Sulík.
Boris Kollár a jeho Sme rodina sa zase museli vzdať rezortu obrany. „Pokiaľ by sme všetci nezľavili, tak by vláda nevznikla. Stratili sme obranu, ale získali sme iné. Prezidentka má právo nesúhlasiť, preto to robíme zodpovedným spôsobom. Musíme počkať na pani prezidentku, či nám dá jasnú zelenú, alebo povie, že toto meno treba vymeniť,“ uzavrel Kollár.
Neočakávam výrazné zásahy
Grigorij Mesežnikov, politický analytik
- Menšie strany v budúcej koalícii vyrokovali, čo mohli. Výsledok rokovaní zodpovedá reálnemu výtlaku politických strán, ale nezodpovedá odbornému potenciálu SaS a Za ľudí, pretože sú to programovo vyprofilované strany, na rozdiel od OĽaNO a Sme rodina. Prudkým zásahom zo strany prezidentky by som bol veľmi prekvapený. A to nie preto, že by prezidentka nemala právomoc zasiahnuť. No najmä predpokladám, že mená, ktoré by mohli vyvolávať nejaké pochybnosti, ani neboli predložené.