Nakazení sú už lekári a na desiatky zdravotníkov bola uvalená karanténa. Medzi nakazenými na koronavírus je tiež lekárka z Národného ústavu detských chorôb na bratislavských Kramároch. Nakazila sa, keď bola v Linzi konzultovať stav jedného z pacientov. Nákaza u jej kolegov, s ktorými prichádzala do styku, sa zatiaľ nepotvrdila. Tri ďalšie lekárky z nemocnice však skončili v karanténe, pretože s nakazenou mali spoločnú lekársku izbu.
Poplach mali aj v Univerzitnej nemocnici v bratislavskom Ružinove, konkrétne na pľúcnom oddelení. Tam minulý týždeň prijali pacienta s príznakmi koronavírusu a vysokou teplotou, ktorý predtým bez ochrany prišiel rovno na infekčné oddelenie. Muž priletel na Slovensko z amerického Miami. Zdravotnícky personál nebol varovaný a nemal možnosť chrániť sa. Podľa televízie JOJ pacienta s koronavírusom prijali vďaka známosti s riaditeľkou ružinovskej nemocnice. Do karantény muselo ísť 16 zdravotníckych pracovníkov a aj ďalší 4 zamestnanci ružinovskej nemocnice.
V karanténe sa ocitli tiež viaceré posádky sanitiek, ktoré prevážali pacientov. Tí zdravotníkov neupovedomili, že sa prednedávnom vrátili zo zahraničia, alebo boli v kontakte s osobami, ktoré sú rizikové. Viacero zdravotníkov verejne vyhlásilo, že aj tak nemajú dostatok ochranných prostriedkov a lekári v prvej línii sú vystavení zbytočnému riziku.
„Zdravotníci v prvej línii boja proti koronavírusu, predovšetkým v obvodných ambulanciách, záchrankách, na urgentných príjmoch, áre, infektologických a pľúcnych oddeleniach čelia nedostatku ochranných pracovných pomôcok (ochranných masiek FFP2 a FFP3, oblekov, štítov a pod.). Napriek avizovanému dopĺňaniu zásob bolo dodaných 5 ks textilných rúšok na ambulanciu a 1 ks na osobu v nemocniciach!“ uviedol lekár Igor Krupa v mene iniciatívy Zdravotníci SR v prvej línii.
Vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici riaditeľstvo vydalo pokyn, aby všetky ochranné prostriedky boli odovzdané do centrálneho skladu a vydávané prednostne pracoviskám, kde je najpravdepodobnejší kontakt s infikovaným a na oddelenia, kde budú liečení pacienti s potvrdeným ochorením.
„Na ostatné oddelenia a ambulancie boli poskytnuté bežné jednorazové rúška a zapisuje sa, komu boli dané. Problémom je, že každý ošetrený pacient už môže byť nositeľom nákazy, aj keď prichádza s iným zdravotným problémom – preto sme výrazne obmedzili prevádzku ambulancií a plánované výkony sa odkladajú. Napriek tomu nevieme, na akú dobu nemocnici vystačia existujúce zásoby ochranných prostriedkov a kedy bude možné ich znovu doplniť,“ opísal situáciu gastroenterológ Jozef Baláž. Veľké nemocnice vzhľadom na očakávanú krízovú situáciu rušia plánované operácie a poskytujú už len akútnu zdravotnú starostlivosť, robia onkologické zákroky a pôrody.