Podľa prezidentky komory Ivety Lazorovej ide o masky na tvár, respirátory FFP3, ochranné okuliare, zástery alebo vodeodolné kombinézy (Tyvek) a ochranné rukavice. "Plne si uvedomujeme, pre aké povolanie sme sa rozhodli. Vláda však nemôže hazardovať so životmi sestier, pôrodných asistentiek a ostatných zdravotníckych pracovníkov a nútiť ich poskytovať zdravotnú starostlivosť, a to pri ohrození vlastného zdravia a zdravia ich rodín bez toho, aby im zabezpečila ochranné prostriedky," konštatovala Lazorová.
SK SaPA upozorňuje, že zdravotníci nemajú byť vystavení potencionálnej hrozbe infikovania koronavírusom bez toho, aby mali zaistené pracovné prostredie a dostatok osobných ochranných prostriedkov na poskytovanie bezpečnej zdravotnej starostlivosti. "Žiadna vojna sa nevyhrá, ak si odstrelíme vojakov. My čelíme veľkej hrozbe ochorení a nechránime zdravotníkov, ktorí sú v prvej línii boja s touto pandémiou," uviedla prezidentka komory.
Ako uviedol člen Rady komory Milan Laurinc, SK SaPA si urobila medzi zdravotníkmi prieskum. Jeho cieľom bolo zanalyzovať, ako vedia štátne aj neštátne zdravotnícke zariadenia zaistiť bezpečnosť zdravotníkov. Podľa prieskumu komory skoro všetci opýtaní uviedli, že majú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti k dispozícii alkoholový dezinfekčný roztok a rukavice. Tvárovú masku má však možnosť využiť len približne 40 % respondentov a chirurgické rúško zhruba 55 %. "Najzávažnejším zistením bolo, že iba 10 % sestrám a pôrodným asistentkám zamestnávateľ zabezpečuje najdôležitejšie ochranné, osobné pomôcky, ako sú overal Tyvek, ochranné okuliare, štíty, respirátory FFP3, ktoré sú odporúčané na prevenciu pred nákazou koronavírusom," konštatoval Laurinc. Do prieskumu komory sa zapojilo 631 zdravotníkov z celého Slovenska, z ktorých vyše 90 % tvorili sestry a pôrodné asistentky.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave a združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.
Hovorca Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární
Peter Sedláček priblížil, že združujú viac ako 2200 odborných zdravotníckych zamestnancov vo vyše 400 verejných lekárňach po celom Slovensku. Pokiaľ sa bude situácia zhoršovať, APSL avizuje, že časť lekární bude zatvorených. Ako tvrdí, chce predísť nekoordinovaným stavom. "Radi by sme apelovali na verejnosť, aby chápala túto situáciu, hlavne v kontexte mimoriadnych opatrení, ktoré sme museli zaviesť. Jedným z nich je zmena otváracích hodín, ktoré boli upravené. Táto situácia môže viesť až k tomu, že budeme nútení zatvoriť niektoré lekárne," komentoval pre TASR s dôvetkom, že majú snahu aj za aktuálnej situácie plne zabezpečiť potreby zákazníkov a pacientov.
Iniciatíva zdravotníkov SR v prvom kontakte, ktorá zastupuje približne 10 000 zdravotníkov z celého Slovenska, poukázala na to, že už v prvé dni šírenia nového koronavírusu na Slovensku skončili v karanténe viacerí lekári či desiatka záchranárskych tímov. Podľa iniciatívy napriek avizovanému dopĺňaniu zásob bolo dodaných päť kusov textilných rúšok na ambulanciu a jeden kus na osobu v nemocniciach.
"Základný problém nedostatočnej ochrany zdravotníkov spočíva v tom, že ak bude musieť každý zdravotník, ktorý príde do kontaktu s podozrivým alebo potvrdeným pacientom s ochorením COVID-19, absolvovať povinnú karanténu, alebo sa dokonca nakazí, o týždeň - dva sa zdravotnícky systém zrúti a občanov nebude mať kto ošetrovať," zdôraznila asociácia.
Ministerstvo zdravotníctva ešte v piatok (13.3.) avizovalo, že od pondelka budú v súvislosti s výskytom nového koronavírusu do ambulancií distribuované rúška a ďalšie ochranné prostriedky, a to prostredníctvom vyšších územných celkov (VÚC).