Austrian Airlines ruší všetky lety od 18. do 28. marca. Írske aerolínie Ryanair uzemnia v dôsledku obmedzení vyplývajúcich zo šírenia nového koronavírusu v najbližších siedmich až desiatich dňoch väčšinu svojich lietadiel. Zároveň nevylučujú, že pre obmedzenia v leteckej doprave budú neskôr nútené stiahnuť z oblohy všetky svoje stroje.
Najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v Európe informovala, že "mimoriadne a bezprecedentné cestovné obmedzenia" po celom kontinente viedli v minulých dvoch týždňoch k prudkému poklesu rezervácií. To podľa Ryanairu môže pokračovať aj v nasledujúcom období, uviedla agentúra Reuters.
Spoločnosť dodala, že v apríli a máji počíta so znížením prepravnej kapacity až o 80 %. Ako dodala, v takom prípade nie je vylúčené, že uzemní všetky svoje lietadlá, keďže také rozsiahle reštrikcie by v krajinách, kde by lietadlá uzemnené nemala, mohli spôsobiť, že lietanie by sa stalo nepraktickým, ak nie rovno nemožným. Cena akcií Ryanairu klesla predpoludním približne o 20 % na 8,41 eura za akciu.
Aerolínie uviedli, že s cieľom znížiť prevádzkové náklady a zlepšiť cash flow okamžite uzemní nadbytočné lietadlá, odloží kapitálové výdavky a program spätného odkúpenia akcií. Okrem toho zmrazí prijímanie nových zamestnancov a diskrečné výdavky. Plánuje zaviesť aj možnosti odchodu zamestnancov na dobrovoľnej báze či výrazné zníženie počtu pracovných hodín.
Koncern IAG, materská spoločnosť aerolínií British Airways a Iberia, oznámil, že na nasledujúce dva mesiace zredukuje prepravnú kapacitu minimálne o tri štvrtiny. Dôvodom sú obmedzenia spôsobené novým koronavírusom. "V apríli a máji plánuje IAG znížiť prepravnú kapacitu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka minimálne o 75 %," uviedol koncern.
Výkonný riaditeľ IAG Willie Walsh mal pôvodne odísť do dôchodku koncom tohto mesiaca, pričom na najvyššom poste ho mal vystriedať šéf Iberie Luis Gallego. Ako však v pondelok spoločnosť oznámila, Walsh svoj odchod odloží o niekoľko mesiacov s cieľom zabezpečiť v tomto náročnom období stabilitu spoločnosti. Koncern IAG okrem toho uviedol, že okrem znižovania prepravnej kapacity výrazne zredukuje aj náklady. Súčasťou tohto kroku je napríklad zmrazenie výdavkov na vedľajšie aktivity, zníženie počtu pracovných hodín či pozastavenie prijímania nových zamestnancov.
Britská nízkonákladová spoločnosť easyJet zasa uviedla, že pre obmedzenia v leteckej preprave bude nútená postupne uzemniť väčšinu svojich lietadiel. Podľa šéfa easyJetu Johana Lundgrena je potrebné, aby vláda pristúpila ku koordinovanej podpore sektora, aby ten krízu zvládol a aerolínie mohli po jej skončení pokračovať v prevádzke.
Výrazné zredukovanie prepravnej kapacity oznámila v pondelok aj letecká spoločnosť Air France-KLM. Ako uviedla, v nasledujúcich dvoch mesiacoch môže kapacitu znížiť až o 90 %. "Je možné, že prepravnú kapacitu znížime o 70 %, prípadne až o 90 %," uviedla Air France v oficiálnom vyhlásení. Ako dodala, vzhľadom na tento vývoj očakáva, že finančná situácia spoločnosti "bude podstatne horšia" než aerolínie naznačovali v predchádzajúcom odhade.
Fínska letecká spoločnosť Finnair zasa v pondelok vydala druhú zhoršenú prognózu na tento rok za tri týždne. Ako uviedla, za rok 2020 očakáva výraznú prevádzkovú stratu, keďže od apríla znižuje svoju prepravnú kapacitu o 90 %.