Niekoľko samospráv po Slovensku zriadilo linky alebo e-maily, aby im občania nahlásili osamelých dôchodcov, ktorí potrebujú rúška, či nakúpiť a priniesť domov potraviny, lieky i drogériu. Špekulanti by však už chceli vyťažiť aj na pandémii a oklamať starších ľudí.
Cez víkend sa v Bánovciach nad Bebravou objavili podvodníci, ktorí sa podľa TV Markíza snažili cez koronavírus oklamať dôchodkyňu. Zavolali jej, že jej prídu zmerať teplotu. Seniorka tušila, že ide o podvod a išla za susedom. Ten údajných zdravotníkov čakal pred vchodom a poslal ich preč. Po podozrivých polícia pátra. Všetky prípady sa však nemusia skončiť takto, treba mať oči na stopkách.
Mesto Rimavská Sobota sa rozhodlo poskytnúť dôchodcom a občanom s ťažkým zdravotným postihnutím bezplatnú službu donášky nákupu nevyhnutných potravín, drogérie a liekov. „Budeme túto službu realizovať prostredníctvom odboru sociálnych vecí, ale aj ostatných zamestnancov úradu a mestskej polície,“ uviedol primátor mesta Jozef Šimko. Dôchodca nahlási na telefónnom čísle úradu, čo nutne potrebuje a vyčlenený pracovník to zakúpi.
Spolu s mestským policajtom mu vyžiadanú vec odnesú domov. „Príslušník mestskej polície bude v uniforme a naši pracovníci odovzdajú potraviny, lieky alebo drogériu pred dverami príbytku,“ doplnil Šimko. Mesto Banská Bystrica zriadilo e-mailovú adresu osamelysenior@banskabystrica.sk a aj telefónne číslo. „Kontakty sú určené pre tých, ktorí majú 65 rokov a viac a sú odkázaní na pomoc druhých,“ informovala hovorkyňa mesta Zdenka Marhefková.
Policajti radia, ako nenaletieť
- Nevpúšťajte cudzích do svojich príbytkov
- Nekontaktujte sa s cudzími osamote, vždy majte na viditeľnom mieste dôležité kontakty
- Skontrolujte, či vám nákup doniesol skutočný pracovník mestského úradu
- Neverte osobám, ktoré nepoznáte a nedávajte im finančnú hotovosť
- Pri poskytovaní služby zdravotníkmi, pracovníkmi plynární, elektrární, vodární, daňových úradov si preverte, či ide o skutočných zamestnancov spoločností