Pracujete ako kuriér? Ako prežívate obdobie šírenia nákazy koronavírusom? Napíšte nám na tip@novycas.sk!
Trojica Prievidžaniek spustila aktivitu pod názvom Uši rúško susedovi. Ochranné pomôcky v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu šije jedna z nich, ďalšie dve riešia logistiku. Rúška šijú i ďalšie tri dobrovoľníčky. Distribuovať ich budú najskôr najzraniteľnejším a aj tým, ktorí sa vo svojej práci stretávajú s väčším počtom ľudí.
"Ja sama som si rúška kúpila, kúpila som si ich aj celej svojej rodine a niektorým priateľom. Vtedy som si uvedomila, keď som videla na facebooku všetky návody, že v rámci Prievidze máme veľa žien, ktoré vedia robiť i len základné úpravy. Oslovila som preto kolegyne, ktoré majú rovnaké zmýšľanie ako ja a tam to začalo," povedala Natália Svítková.
Na aktivite sa dohodli počas piatich minút prostredníctvom sociálnej siete. Materiál na šitie rúšok zháňajú medzi ochotnými ľuďmi a podľa potreby si vymieňajú. "Ja nešijem, ale viem organizovať ľudí a pomocné práce. Na šitie máme kolegyňu Kvetoslavu Ďurčovú a dobrovoľníčky. Ja s Vierkou Ďurčekovou zabezpečujeme logistiku," doplnila Svítková.
Rúška budú Prievidžanky podľa svojich slov odovzdávať tým, ktorí ich najviac potrebujú. "Bolo veľmi veľa dôchodcov a iných ľudí, ktorí rúška naozaj nezohnali. Kolegyňa Natálka zase mala dopyt v predajniach u predavačiek. Takže prvé pôjdu tam, a potom sa ešte dohodneme, ako to budeme robiť. Či nám ľudia budú písať, alebo sa dohodneme vo volebných obvodoch, aby sa to rozdávalo tam, kde bude treba," dodala Viera Ďurčeková.
So šitím rúšok začala Ďurčová len v pondelok (16. 3.). "Pozháňala som všetky látky, ktoré som mala doma. Pozrela som si návody na internete a vybrala taký, aby bolo rúško funkčné a dalo sa vyprať. Oslovili ma ďalší ľudia z môjho okolia, tak budem musieť šiť, aby som im všetkým rúška vedela zabezpečiť," priblížila Ďurčová. Výroba jedného rúška jej trvá približne 15 minút.
Farebné rúška zo starého oblečenia
Dve šikovné gazdiné z Hurbanova Gabika, s dcérou Gabikou ušili krásne farebné rúška pre celú rodinu. Stačilo im k tomu to, čo už majú dávno doma. "Prehrabala som krabice s už vyrastenými šatami, vybrala správny motív, premerala, postrihala. Potom to už do vlastných rúk vzala moja mamina Gabika (49). Rúška ušila svojim dvom vnukom Sebi (3,5), Tomi(9,5) a potom aj mne. Ručne, bez šijacieho stroja," pochválila svoju mamu Gabika.
Rúško z vrecka do vysávača
Skvelé praktické zmášľanie má aj Konštantín. Ten nosí rúško vytvorené z vrecka do vysávača. "Ako každý mám aj ja doma vysávač. Pozrel som si vrecká do vysávača, balík obsahuje 5 kusov ešte zabalených vreciek a zistil som, že sú antibakteriálne. Tak pre 4 osoby padli za obeť 2 kusy. Cena spolu vychádza na 5 eur a každý má to, čo potrebuje," prezradil Konštantín, ktorému sa o rúško postarala manželka.
Najjednoduchšie a najlacnejšie rúško
Mária nám dala tip na najjednoduchšie vytvorenú ochranu v čase koronavírusu. Vlhčené utierky má doma takmer každý. Stačí si spojiť tri alebo štyri na seba a vystrihnúť dierky na uši. Rúško je hotové. "Investícia minimálna, balenia stoja do 2 eur a je tam okolo 80 vreckoviek. Keď ich navrstvím 3 alebo 4 na seba, mám z toho minimálne 20 jednorazových rúšok," prezradila Mária, ktorá dala recept aj na dezinfekčný gél. Na ten použila 60 percentný alkohol, detský olejček, čajovníkový olej a citrusovú esenciu.
Chráňte sa tým, čo nájdete doma
Tibor z Česka, ktorý pracuje v nemocničnom prostredí, vymyslel podomácky vytvorenú ochranu. Keďže prichádza do styku s ľuďmi, radšej sa chráni silnou dvojkombináciou. Používa rúško a okrem toho nosí štít z plexiskla, ktoré mu chráni aj tvár. To si pôvodne kúpil na ochranu pri rezaní a brúsení. "Štít sa dá ľahko otrieť dezinfekčným prostriedkom a znova použiť. Chráni ma po celej dĺžke," hovorí Tibor.