Bez ustanovujúcej schôdze Národnej rady by totiž nemohlo dôjsť k demisii vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a nástupu kabinetu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). „Rozbehnúť proces vytvárania novej vlády je ústavná povinnosť a bez toho, aby sa konala ustanovujúca schôdza, nie je ani možné vytvoriť novú vládu, lebo vláda podáva demisiu po ustanovujúcej schôdzi,“ uviedol poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál. Podľa opozičného poslanca strany Smer – sociálna demokracia Dušana Jarjabka treba v súvislosti so šírením koronavírusu „prekonať strach“, lebo každý poslanec vie, prečo bol zvolený do parlamentu.
V rokovacej sále sa zíde na schôdzi 150 poslancov z celého Slovenska. Podľa hovorcu parlamentu Tomáša Kostelníka sa každému pri vstupe do budovy Národnej rady zmeria telesná teplota, dostane otázky o cestovateľskej anamnéze a či neprejavuje príznaky ochorenia na koronavírus. Poslanci musia najskôr zložiť sľub predpísaný ústavou, následne položia ruku na ústavu, povedia slovo, „sľubujem“ a podajú ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS).
„Pred vstupom do rokovacej sály pred samotným aktom si budú musieť poslanci dezinfikovať ruky, navliecť ochranné rukavice a nasadiť na tvár ochranné rúško,“ povedal Kostelník. Schôdza sa uskutoční v rokovacej sále parlamentu, kde poslanci sedia blízko seba. O konaní schôdze na inom mieste sa podľa Kostelníka nehovorilo. „Potrebujeme zabezpečiť technické vybavenie na rokovanie, hlasovacie zariadenie a to by sme na inom mieste nevedeli rýchlo zabezpečiť,“ poznamenal hovorca.
Poslanci v súvislosti s obavami z prípadného nakazenia sa poukazujú na iné profesie, bez ktorých by spoločnosť nefungovala. „Aj ľudia, ktorí pracujú v lekárňach, potravinách, zabezpečujú výrobu energií, robia v MHD, sú tiež každodenne vystavení riziku,“ podotkol Dostál. Poslanec Jarjabek povedal, že mu veľmi nepomôže, či má alebo nemá obavy pred nakazením sa. „Lekári, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientom, majú ešte väčší strach. Robia túto robotu, lebo je to ich povinnosť podľa prísahy. Poslanci musia vedieť prijímať zákony aj v takýchto situáciách,“ dodal Jarjabek.
Ustanovujúca schôdza bude prvý raz v ponovembrovej histórii Slovenskej republiky bez účasti zástupcov médií. Podľa Kostelníka bude možné schôdzu sledovať online na internetovej stránke parlamentu a vedú sa rozhovory aj s RTVS, aby zabezpečila živý prenos z rokovania.
Do budovy parlamentu budú mať okrem poslancov a členov vlády prístup iba zamestnanci Kancelárie Národnej rady SR, ochranka a pozvaní hostia.