Vyhodnocuje ich špecializované košické pracovisko, ktoré bolo doteraz v skúšobnej prevádzke. Keď budú pracovať na tri zmeny, každý deň dokážu skontrolovať a vyhodnotiť až 130 vzoriek. Na východnom Slovensku bolo v utorok popoludní nakazených 11 pacientov.
Laboratórna diagnostika koronavírusu sa v skúšobnej prevádzke vykonávala v Ústave lekárskej a klinickej mikrobiológie od pondelka minulého týždňa. „Tím je zložený z pracovníkov teoretickej a klinickej časti pracoviska. Od uplynulej soboty k prvému diagnostickému stroju pribudol už aj druhý. Systémy, ktoré využívame, nie sú identické, teda vieme tieto vzorky aj interne skontrolovať,“ vysvetlila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ivana Vaněková.
Vzorky sú spracované do podoby pozitívneho, resp. negatívneho výsledku v priebehu troch až štyroch hodín v závislosti od počtu. „Naše pracovisko je pripravené poskytovať výsledky dvakrát denne, v prípade potreby aj počas nočnej prevádzky. Za predpokladu, že pri dodávke izolačných a diagnostických setov nebudú uprednostňované súkromné laboratóriá, nemáme problém spracovávať až 130 vzoriek denne,“ dodala hovorkyňa. Od uplynulého piatka do pondelka vyšetrili vzorky od 84 pacientov.
Bojnická nemocnica zriadila s dobrovoľníkmi z civilnej ochrany stan pri vrátnici svojho areálu. Slúži tamojším zdravotníkom ako filtračná zóna pre pacientov v nadväznosti na šírenie koronavírusu. Od utorka zdravotnícky personál v stane meria teplotu prichádzajúcim pacientom, odoberá základnú cestovateľskú a epidemiologickú anamnézu a zbiera čestné vyhlásenie pacientov. Informovala o tom nemocnica na sociálnej sieti. Od stredy v stane merajú telesnú teplotu aj zamestnancom nemocnice. V preventívnej karanténe je 58 zamestnancov NsP Prievidza.
Bratislava: Zatiaľ
Aj pri nemocnici na bratislavských Kramároch postavili špeciálny stan. „Slúži pri udalostiach s hromadným postihnutím, zatiaľ ide len o preventívne opatrenie,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.