Vláda dostáva jeho vyhlásením mimoriadne právomoci - môže obmedziť pohyb osôb alebo zabezpečiť dodávky potravín a iných základných služieb, informuje agentúra Reuters. Stav katastrofy začne v Čile platiť od štvrtka rána miestneho času.
"Cieľom (vyhlásenia) tohto stavu (katastrofy) je... pripraviť sa na konfrontáciu s tým, čo nás čaká," uviedol Piňera v prejave, ktorý predniesol v prezidentskom paláci La Moneda.
Podľa prezidenta v Čile doteraz potvrdili 238 prípadov nákazy koronavírusom, ale žiadne úmrtia. Krajina zatvorila školy, uzavrela svoje hranice a obmedzila verejné zhromaždenia.
Piňera dodal, že toto špeciálne opatrenie zaistí väčšiu bezpečnosť nemocníc, ochranu reťazcov dodávateľov liekov a umožní vláde presadiť karanténu. Ako konštatuje Reuters, tento krok pravdepodobne potlačí v krajine všetky pretrvávajúce protesty proti nerovnosti, ktoré sa obnovili začiatkom marca.
Čilskí politici tento týždeň začali diskusie o odložení referenda o zmene ústavy, naplánovaného na 26. apríla. Zmena ústavy bola kľúčová požiadavka tisícov protestujúcich, ktorí hromadne vychádzali do ulíc niekoľko mesiacov koncom roka 2019. Protesty však v dôsledku pandémie koronavírusu v krajine stratili na sile.
Mimoriadne opatrenie aj v Severnom Macedónsku
Severné Macedónsko vyhlásilo stav núdze, čím sa snaží zastaviť šírenie nového koronavírusu. V stredu to po stretnutí vysokopostavených predstaviteľov vlády a zdravotníctva oznámil severomacedónsky prezident Stevo Pendarovski. Stav núdze potrvá 30 dní, ale môžu ho predĺžiť, uviedol Pendarovski. Aké konkrétne opatrenia tak môže vláda tejto balkánskej krajiny zaviesť, však nespresnil.
Severné Macedónsko už zaviedlo viacero opatrení na obmedzenie šírenia vírusu vrátane zákazu verejných zhromaždení a vstupu na svoje územie pre cudzincov. Krajina uzavrela aj väčšinu hraničných priechodov a odložila parlamentné voľby vypísané na 12. apríla. V Severnom Macedónsku doteraz potvrdili 35 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.